Gáboríka přebil ve druhém prodloužení Handzuš... A Chicago žije

Napsal Michael Langr / NHL.com

Šampión se nevzdává. Střela Michala Handzuše přistála v čase 82:04 v síti Los Angeles Kings a obhájci Stanley Cupu z Chicago Blackhawks odvrátili v pátém zápase finálové série Západní konference NHL konec sezony. Šestá část dramatu je na programu v pátek ve Staples Center v Kalifornii.

Handzušův bekhend ukončil dlouhý večer ve vyprodaném chicagském United Center, který jakoby chtěl trumfnout úterní jedenáctigólovou show v Montrealu. Domácí vedli 3:1, prohrávali 3:4, aby nakonec zásluhou slovenského centra vykřesali naději na obrat v sérii - ZÁPIS O UTKÁNÍ ›

"Bylo to asi nejlepší prodloužení, jaké jsem kdy viděl," rozplýval se kouč Blackhawks Joel Quenneville

Patrick Kane se na vítězství podílel čtyřmi asistencemi, Brandon Saad dal gól a přidal dvě nahrávky, Corey Crawford (stejně jako jeho protějšek Jonathan Quick) pochytali 40 střel.

Když se oba týmy utkaly v play off před rokem, byl to právě Kane, který ve druhém prodloužení zápasu č. 5 poslal Blackhawks do finále. Chicago nyní doufá, že se mu podařilo nalomit suverenitu Kings, kterou předváděli v předchozích třech zápasech.

"V takových chvílích je nejdůležitější zůstat pozitivní," tvrdil obránce Duncan Keith.

V divoké první třetině šli domácí dvakrát do dvougólového náskoku, signál k náporu hostů dal svým jedenáctým gólem v play off Marián Gáborík. Kapitán LA Dustin Brown a Tanner Pearson pak ve druhé třetině umlčeli vyprodané hlediště, které ale na začátku třetí třetiny přivedl do varu vyrovnávacím gólem na 4:4 Ben Smith.

"Věřili jsme v náš tým a jeden v druhého. V naší kabině nejsou zbabělci," tvrdil Keith.

Chicago si teď vehementně připomíná loňskou sérii druhého kola s Detroit Red Wings, v níž také prohrávalo 1:3 na zápasy, a přesto dokázalo postoupit. Vítězné prodloužení by mohlo dát šampiónům extra dávku energie. "Bylo to bláznivé. Lidé vycítili, co potřebujeme a byli nejhlasitější za celou sezonu," tvrdil gólman Crawford. "V takové atmosféře ani nemáte šanci být nervózní."