Gaborik

Hezky přehledně teď vypadají statistiky Mariána Gáboríka. Útočník Los Angeles Kings jako pátý slovenský rodák v historii NHL dosáhl v úterý na metu 400 gólů a svůj bodový účet ve stejném zápase zarovnal na 800. V kolonce plus minus má nyní přesně stovku a už jen čtyři starty mu chybějí k rovné tisícovce.
Skoro to vypadá, jako by pětatřicetiletý útočník bilancoval, ale on spíš jen dohání, co za uplynulé měsíce promeškal kvůli zraněnému kolenu, které ho vyřadilo na 22 zápasů ročníku 2017-18.

V souboji s Minnesota Wild, tedy s klubem, kde nastartoval svou parádní zámořskou kariéru, nejprve ve třetí třetině srovnával na 2:2 a o necelých deset minut později přidal i jubilejní trefu po asistenci Anze Kopitara, který pro změnu zaznamenal 500. asistenci kariéry.
"Kluci se ptali, kdo dostane puk, tak jsem jim říkal, že si ho vezmu já," vtipkoval kouč Kings John Stevens. "Ale jsem za oba opravdu rád. Kopi je celou sezonu naším tahounem a Gaby tvrdě dřel, aby se mohl vrátit a být produktivním hráčem. Je fajn, že na takových milnících spolupracovali oba."

Kopitar při přečíslení ve 45. minutě předložil Gáboríkovi ideální přihrávku a ani tak velký gólman, jako je Devan Dubnyk, nedokázal zasáhnout. Při jubilejní trefě pak slovinský centr vyhrál buly a slovenský střelec přes čepel hokejky obránce Wild Matta Dumby o tyčku poslal puk do sítě znovu. Jak se na výroční trefu sluší - patřičně efektně.
"Krásný pocit, obzvlášť, když to bylo proti mému bývalému týmu," uculoval se Gáborík. "Určitě je to výjimečná chvíle a musím poděkovat Kopimu za všechny ty přihrávky."
Trenčínský rodák tak navázal na své střelecky disponované krajany. Kanaďan, avšak slovenský rodák Stan Mikita v NHL dal celkem 541 gólů, Marián Hossa 525, Peter Bondra 503 a Peter Šťastný 450. Za pár dnů se navíc Gáborík stane sedmým Slovákem s tisícovkou startů v základní části. Vychází to na 15. ledna do Madison Square Garden, kde ostrostřelec působil necelé čtyři sezony v dresu New York Rangers. Zažil s nimi dvě čtyřicetigólové sezony a celkem u nich zaznamenal 114 branek.
Jen šest aktivních hráčů dalo víc gólů než Gáborík: Jaromír Jágr, Alex Ovechkin, Hossa, Patrick Marleau a Rick Nash. Trenčínský rodák hrál teprve svůj sedmý duel v sezoně a na kontě už má čtyři branky.
"Chyběl jsem dost dlouho, ale už se do toho zase dostávám," věřil si Gáborík, jehož střelecká produkce v posledních dvou sezonách byla pro Kings zklamáním. Hráč, který v sezoně 2011-12 nastřílel 41 branek a ještě v ročníku 2014-15 jich dával 27, měl najednou v kolonce gólů součty 12 a 10.

MIN-LAK

Dokonce i management L.A. se poptával u konkurence a hledal kandidáta na výměnu. Je ale třeba připomenout, že Gáboríka zabrzdilo zranění, které utrpěl jako člen výběru Evropy při World Cupu v Torontu.
Minulou sezonu bez play off však hodil za hlavu nejen slovenský hokejista, ale i celý tým Kings, jenž od října válcuje soupeře ohromnou energií. Vypadá to, že opory Jonathan Quick, Drew Doughty i Kopitar s Gáboríkem chytly druhou mízu. Momentálně si hokejisté Los Angeles připsali šestou výhru v řadě a vyhřívají se na čele nadupané Pacifické divize.
Přispívá k tomu i uzdravený slovenský kanonýr, který sice v úterý začínal ve třetím útoku, ale od druhé třetiny přesunul ke starému parťákovi Kopitarovi a fanoušci Kings si užívali skoro jako v roce 2014, kdy tihle dva vedli tým z 'města andělů' až ke Stanley Cupu.
"Cítím se sebevědomější, ale lajny se mění v průběhu celé sezony, která je pěkně dlouhá. Cokoli pomůže k výhrám je prospěšné. Ale dnes to klapalo vážně dobře," viděl i Gáborík.
Pokud to tak půjde dál, může si s Kopitarem ještě klidně připomenout nejlepší léta kariéry.