ANA:COL 0:2

Jestliže se našel někdo, kdo začal o tomhle chlapovi při jeho zdravotní absenci, která se na scéně NHL protáhla až na úmorný rok a čtvrt, pochybovat, měl by si už pomalu přiznat, jak hluboce se mýlil.

Pavel Francouz je definitivně zpátky ve své nejlepší formě. Jednatřicetiletý český gólman se vrátil po různých zdravotních potížích do nejlepší ligy světa v polovině prosince porážkou. Při utkání na ledě Nashville Predators (2:5) inkasoval čtyřikrát ze 34 střel.
Jenže od té doby už sbírá pouze výhry. Ta středeční v aréně Honda Center byla už pátá za sebou. A proti domácím Anaheim Ducks ji ozdobil dokonce nulou při triumfu 2:0.
Shodou okolností šlo o druhé čisté konto plzeňského rodáka za posledních 35 zápasů v NHL, přičemž jeho jediná dosavadní nula v základní části soutěže se pojí k 21. únoru 2020, kdy Francouz na stejném místě vychytal vítězství 1:0.
"Vzpomněl jsem si na to. Jak se zápas od začátku vyvíjel, vypadalo to, že to bude těsné utkání. A přesně tak to i bylo - stejný scénář jako při té předchozí nule, kdy jsme skórovali někdy koncem druhém třetiny a pak se tím nějak probojovali v té třetí," připomněl Francouz. "Takže to byl vážně úplně ten samý zápas."
Vedle domácí Ball Areny může asi jen sotva hrát radši v nějaké jiné hale, než je právě stánek Ducks. Po předchozí nule totiž na stejném místě podpisem dvouleté smlouvy prodloužil své působení v mužstvu Avalanche. "Ano, bylo to právě v téhle kabině," přitakal.
Francouz si připsal 34 úspěšných zákroků a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. O góly se postarali Samuel Girard, jenž otevřel skóre v polovině 39. minuty, a Nazem Kadri, který si vedle trefy do prázdné branky při závěrečné hře domácích bez gólmana připsal navrch i asistenci.

Francouz udržel poprvé v sezoně čisté konto

Jen dvě a čtvrt minuty před Girardiho zásahem přitom mohli prolomit bezbrankové skóre jako první domácí Ducks. Sam Steel jel totiž na Francouze sám, jenže ten byl v souboji tváří v tvář tím úspěšnějším.
"Myslím, že jeho výkon byl dnes večer naprosto vynikající," ocenil trenér Colorada Jared Bednar. "Zdá se, že je čím dál víc hraje, tím je lepší a lepší. Na té dnešní výhře měl vážně velký podíl, protože jsem měl pocit, že si v defenzívě nevedeme úplně nejlépe."
Ať už byl pocit šéfa hostující střídačky jakýkoliv, jeho svěřenci neinkasovali venku podruhé za sebou, což se jim podařilo vůbec poprvé v klubové historii.
"Doma dáváme obvykle spousty branek, ale venku je to přece jen něco jiného a soustředíme se víc na obranu. Víme, že při naší síle v útoku bychom nějaký ten gól dát měli, snažíme se tak být vzadu co možná nejméně prostupní. A dnes se nám to podařilo celý zápas," konstatoval Francouz.
Avalanche (bilance 26-8-3) opět budí hrůzu. Od vánoční přestávky bodovali ve všech utkáních, z toho devětkrát zvítězili (9-0-1). A ve středu dokázali, že umí najít různé cesty za úspěchem. Podruhé z posledních tří zápasů udrželi čistý štít a se zápasy k dobru vládnou čím dál jasněji tabulce Západní konference.
Jestliže ve dvojici Francouz - Darcy Kuemper našli jistotu i v brankovišti, mají se soupeři nač těšit. Statisticky vzato Francouz zatím svého parťáka přechytává. Za pět posledních utkání nedostal více jak tři góly, má průměr 2,4 inkasované branky na zápas a úspěšnost zákroků 92,2 procenta.
Přes čtvrtou porážku v řadě se našla pozitiva i na straně domácích. Do branky se po zmeškání pěti duelů kvůli covidovému protokolu vrátil John Gibson a držel těsné skóre 26 úspěšnými zásahy.
Ducks (19-16-7) svedli vyrovnanou bitvu s jedním hlavních aspirantů na Stanley Cup i přesto, že koronavirový protokol se stále týkal obránců Joshe Mansona, Cama Fowlera a Simona Benoita, ale i nejlepšího střelce a zároveň nejproduktivnějšího hráče týmu Troye Terryho.
"Musím naše kluky pochválit," prohlásil kouč Ducks Dallas Eakins. "Nestává se tak úplně často, že máte dobrý pocit z prohry, ale v téhle porážce je vážně i něco dobrého."