Francouz vychytal při debutu výhru Avalanche

Český gólman poprvé nastoupil za Colorado a k vítězství v přípravě na ledě Vegas 5:3 přispěl 29 úspěšnými zákroky

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Tři čeští brankáři se představili v pondělním programu celkem osmi přípravných zápasů před stratem NHL a všichni slavili výhru. Úspěšnou premiéru v dresu Colorado Avalanche si odbyl Pavel Francouz, který vychytal díky 29 úspěšným zákrokům vítězství na ledě Vegas Golden Knights 5:3. První bod za asistenci si v dresu týmu z Denveru připsal osmnáctiletý útočník Martin Kaut.

Kaut, jehož Avalanche draftovali letos v prvním kole na 16. místě, dostal v předsezonním testu příležitost podruhé a zápas si užil daleko více než sobotní debut, při němž musel strávit prohru na hřišti Minnesota Wild 0:7. Na ledě letošního finalisty Stanley Cupu už po 61 sekundách Kaut přihrál na úvodní trefu J.T. Compherovi.

Francouz, který jako nedraftovaný volný hráč podepsal s Coloradem v květnu roční jednocestnou smlouvu, držel čisté konto do poloviny utkání, kdy snížil na 1:2 Max Pacioretty. Colorado pak vedlo i 4:1, ale Golden Knights ještě zdramatizovali vývoj snížením na rozdíl jediné branky.

Českého reprezentanta v brance Avalance, který zamířil do NHL po třech letech v Čeljabinsku v Kontinentální lize, překonali ještě ve 46. minutě Jake Bischoff a v polovině závěrečného dějství v přesilové hře Brad Hunt. Colorado ale už výhru nepustilo.

Gólman Marek Mazanec asistoval u vítězné branky New York Rangers, kteří zdolali New Jersey Devils 4:3 po prodloužení. Rozehrál na útočnou modrou čáru na Kevina Hayese, který chytře uvolnil před brankou Vinniho Littieriho a ten v čase 63:53 rozhodl. Mazanec do utkání zasáhl od třetí třetiny, kdy za stavu 2:1 vystřídal jedničku Henrika Lundqvista. Z 11 střel inkasoval dvě branky.

Celý zápas odchytal za Boston Bruins Daniel Vladař a 34 úspěšnými zákroky pomohl k vítězství na ledě Philadelphia Flyers 4:3. Bruins vedli už 4:0 a gól i asistencí se k vysokému náskoku přispěl i slovenský útočník Peter Cehlárik.

Vladař držel čisté konto až do 49. minuty, kdy jej překonal při přesilovce Bostonu Dale Weise. Za 102 sekund využili Flyers přesilovkou hru díky Claudeovi Girouxovi, jemuž asistoval i Jakub Voráček. Za dalších 62 sekund ještě překonal jednadvacetiletého českého gólmana Travis Konecny. Vladař i ve druhém vystoupení v přípravě slavil úspěch, když v úterý vychytal výhru 5:2 na ledě Washington Capitals.

Obránce Andrej Šustr si připsal první bod v dresu Anaheim Ducks a podílel se asistencí na vítězství nad Arizona Coyotes 4:2. Sedmadvacetiletý dosavadní bek Tampa Bay Lightning, který jako volný hráč podepsal 5. července s Ducks roční kontrakt, přihrál už ve druhé minutě na úvodní gól Cartera Rowneyho. Jeden gól Coyotes dal slovenský forvard Richard Pánik.