phil kessel bryan rust

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 3:1 (Stav série 1:0)
Před utkáním se chystal brankář Marc-Andre Fleury na roli dvojky na lavičce, ale nakonec byl hlavní hvězdou při výhře Pittsburghu nad Columbusem 3:1. Předpokládaná jednička Matt Murray totiž při předzápasovém rozbruslení utrpěl zranění v dolní části těla a Fleury pomohl svému týmu k úspěchu 31 zákroky.

Dvaatřicetiletý Fleury, jehož si Penguins vybrali v roce 2003 jako jedničku draftu, vyrovnal klubový rekord Toma Barrassa se 101 zápasy v play off. Na startu cesty Pittsburghu za obhajobou Stanley Cupu měl opět důvěru Murray, který loni Penguins dovedl k triumfu, ale plán kouče Mikea Sullivana pozměnilo zranění.
Opět tak mohl ocenit, že má k dispozici silnou brankářskou dvojici. "Je to pro nás komfortní situace, protože víme, že oba jsou brankáři číslo 1. Říkal jsem jim pořád: 'Budeme váš potřebovat oba dva.' V sezoně chytali oba a oba přispívali k vítězstvím," řekl Sullivan.
Fleury, který v základní části odchytal 38 zápasů, viděl, že Murray opustil rozbruslení dříve. Když se vrátil do šatny, dozvěděl se o trenéra brankářů Mikea Balese, že nastoupí.
"Snažil jsem se to brát jako běžný zápas. Byl jsem na začátku trošku nervózní, protože jsem to nečekal. Ale spoluhráči přede mnou odvedli skvělou práci, blokovali střely a nedopustili dorážky. Je to příjemný pocit," líčil Fleury. V play off se radoval z výhry poprvé od 18. dubna 2015, kdy 23 zásahy pomohl k úspěchu proti Rangers (4:3).
Pittsburgh rozhodl zápas ve druhé třetině, kdy získal vedení 3:0. Ve 22. minutě otevřel skóre střelou z mezikruží Bryan Rust, jemuž puk přikopl bruslí Phil Kessel. Ten pak za dvě a půl minuty v přesilové hře sám překonal Sergeie Bobrovskyho střelou na lapačku a v 37. minutě upravil Nick Bonino z dorážky na 3:0. Fleurymu sebral nulu v čase 52:41 osamocený Matt Calvert.
Blue Jackets chybí i v play off český útočník Lukáš Sedlák. Nováček NHL si v 62 zápasech základní části připsal 13 bodů za sedm branek a šest asistencí. Mimo hru je od 31. března od duelu s Chicagem. "Je to pro nás velká ztráta. Měli jsme i díky němu čtyři silné lajny," prohlásil kouč Blue Jackets John Tortorella.
Hrdina zápasu:
Marc-Andre Fleury (PIT)
Původně měl sledovat z lavičky počínání Matt Murrayho, který se ale při rozbruslení zranil. Fleury tak nastoupil ke svému 101 duelů v play off, čímž vyrovnal klubový rekord Toma Barrassa. Ozdobil jej 31 úspěšnými zákroky.
Další zápas série: Sobota 15. dubna 1:00 SELČ v Pittsburghu.