fleury4-051117

Jistě, Jake Guentzel s Bryanem Rustem vymysleli krásný úvodní gól, Patric Hornqvist šokoval Bradena Holtbyho nečekaným bekhendem ve třetí třetině. Největší zásluhy na výhře Pittsburgh Penguins 2:0 v sedmém zápase s Washington Capitals má ovšem s přehledem gólman Marc-Andre Fleury.
Devětadvacet zákroků a nula v pravý čas posunuly Pens do finále Východní konference.

"Teď už je jedno, jestli jsme hráli doma, nebo venku. Chtěli jsme to dotáhnout do vítězného konce a je skvělé, že se nám to povedlo," oddechl si Fleury. Pittsburgh v klubových dějinách vyhrál všech šest zápasů číslo 7 na cizím ledě. To je v zámořském profesionálním sportu naprosto jedinečná bilance.
A generální manažer Jim Rutherford si nyní může blahořečit, že zavrhl myšlenky vytrejdovat dvaatřicetiletého gólmana a uvolnit prostor jedničky pro Matta Murrayho.

O deset let mladší brankář se totiž zranil těsně před startem série prvního kola s Columbus Blue Jackets a až ve středu ve Washingtonu byl na lavičce aspoň jako náhradník.
Co by Penguins dělali, kdyby neměli Fleuryho? To si raději pittsburští fanoušci ani nedomýšlejí. Z aktivních gólmanů se rodák ze Sorel-Tracy v Quebeku dělí s 61 výhrami v play off o první místo, navíc ve vyřazovacích bojů zaznamenal už své deváté čisté konto v kariéře.
Skóre v sedmých zápasech si vyrovnal na 3:3 a je příznačné, že všechny tři tyto výhry vychytal na ledě soupeřů - v semifinále Východní konference v roce 2009 ve Washingtonu, ve finále 2009 proti Detroit Red Wings a nyní.
V 7. utkání s Capitals vyřešil Fleury řadu kritických situací. Tu první si ale nechtěně způsobil sám už ve druhé minutě, když za brankou otálel s rozehrávkou a pak byl rád, že se přesunul včas mezi tyče, aby zachytil puk před čarou.
Od té chvíle byl ale naprosto perfektní a systematicky deptal ofenzívu Capitals. Ve druhé třetině zlikvidoval několik dorážek Larse Ellera a necelé čtyři minuty před pauzou předvedl zákrok, kterým ještě víc prohloubil washingtonskou frustraci.

Alex Ovechkin měl mezi kruhy naprosto ideální pozici. Vypálil rychle, tvrdě, přesně - jenže Fleury stejně dokázal dostat jeho ránu mimo branku. Jak? To prozradil zpomalený záběr. Puk odrazila horní část gólmanovy hokejky nad vyrážečkou.
Když se neujal ani bekhendový pokus obránce Dmitryho Orlova, noční můra Capitals se začala zhmotňovat. Postup do konferenčního finále je pro tým vedený Ovechkinem prostě zakletý.
"Jsem opravdu hrdý na kluky, jak to zvládli. Hlavně třetí třetina byla z naší strany skvělá," tvrdil Fleury.
Sám se stal teprve desátým gólmanem v historii NHL a prvním v dějinách Penguins, který vychytal nulu v sedmém zápase na cizím ledě. Jen dva pittsburští brankáři a bývalí spoluhráči Jaromíra Jágra udrželi čisté konto v rozhodujícím sedmém utkání v domácí hale: Frank Pietrangelo v divizním semifinále roku 1991 s New Jersey Devils a Ken Wregget v prvním kole 1995 proti Washingtonu.
"Nečekali jsme, že sérii vyhrajeme ve čtyřech zápasech. Capitals mají opravdu výborný tým, ale nám se zase hodily zkušenosti z minulých let. Měli jsme před zápasem hodně sebevědomí," tvrdil Fleury.

fleury-051117

Do rozhodujícího duelu přitom vstupoval s vědomím, že předchozí čtyři třetiny prohráli Penguins v poměru 2:8. Když v šestém utkání inkasoval v PPG Paints Areně před domácími diváky pětkrát po sobě, vypadal už trochu znechuceně.
Během úvodních šesti zápasů na něj šlo 200 střel Capitals, což značilo průměr 33,3 na utkání. Fleury ztlumil průměr inkasovaných gólů na 2,24 na zápas s úspěšností 93,7 procenta; zvládl to i přes fakt, že v utkáních číslo pět a šest dostal v průměru 4,59 gólu.
Stoprocentní bilance v sedmém střetu ale všechno proměnila.
"Jsem docela unavený," pousmál se Fleury, když si v kabině ve Verizon Center otočil čepici s tučňákem kšiltem dozadu a odpovídal na novinářské otázky. "Na konci po nás šli Capitals opravdu tvrdě, ale dokázali jsme se s tlakem výborně vypořádat," dodal hrdina semifinálové série.
Moc odpočinku si ale Fleury neužije. Už v sobotu mu začíná další šichta proti Ottawa Senators.