Finsko zničilo ruský sen a zahraje si finále MS

Stejně jako na mistrovství světa IIHF 2007 v Moskvě a na olympiádě 2014 v Soči vystavili hokejisté Finska znovu stopku zlatým snům ruské reprezentace na domácím turnaji. Na letošním šampionátu ji zastavili v sobotním semifinále, které vyhráli 3:1. Hrdinou duelu byl osmnáctiletý talent Sebastian Aho, jenž vstřelil dvě branky.

Finsko, které neztratilo v základní skupině B ani bod, si tak zahraje o titul mistrů světa proti Kanadě, která večer porazila USA (více o zápase čtěte ZDE).

Vývoj odpoledního semifinále se lámal v polovině druhé třetině za stavu 1:1. Dění v těch minutách bylo vlastně jen obrazem příběhu celého zápasu, v němž Rusové zdánlivě dominovali, ale obětaví Finové se skvěle zorganizovanou defenzivou dokázali jejich tlak otupit a pak sami udeřili.

Obránce Atte Ohtamaa zblokoval dvě nebezpečné střely v ruské přesilovce a 28 sekund po jejím skončení dal Jussi Jokinen vítězný gól poté, co si parádně vyměnil puk s Patrikem Lainem.

Sborná přitom měla duel rozehraný výborně. Od začátku měla herně navrch, vlétla na soupeře v obrovském tempu a Finové zprvu nestíhali krýt její útočné vlny. Tím spíš, když Sergei Shirokov dokázal hned v čase 2:52 přetavit úvodní nápor v gól dorážkou vlastní střely.

Do konce třetiny Rusko dominovalo, na střely ji vyhrálo 10:4 a další spoustu jich Finové ještě zablokovali. Brankář Mikko Koskinen však navzdory rychle inkasovanému gólu působil velmi jistě a další puk z ruských hokejek už za záda nepustil. Celkem kryl 28 střel, kdežto Sergei Bobrovsky na druhé straně řešil jen 16 pokusů.

Jenže Finové byli mnohem efektivnější. Přestože v útočném pásmu trávili v první polovině utkání minimum času, dokázali vyrovnat po využité přesilovce, když se v čase 25:34 trefil bez přípravy z pozice mezi kruhy mladík Aho.

Poté přišla zmiňovaná pasáž, v níž Finsko ustálo dvě přesilovky sborné, a samo udeřilo. Laineho skvělá přihrávka na Jokinenův gól byla už jeho 12. bodem v devíti duelech na turnaji, čímž se osmnáctiletý junior dostal na druhé místo v bodování.

V čase 38:15 navíc Finsko dokázalo využít další přesilovku, když se po střele Mikka Koivua dorážkou prosadil opět Aho.

Před třetí třetinou stáhl ruský kouč Oleg Znarok sestavu na tři útoky, které vydolovaly všechny zbylé síly a vrhly je do ofenzivy. Finové se nikam nehnali, ale postavili ve vlastním pásmu kompaktní blok, v němž nepouštěli soupeře do nebezpečných pozic a spoustu střel z jeho obvodu efektivně vyklekali. A když už si kreativní domácí vytvořili velkou šanci, obvykle místo střelby akci překombinovali. Nejčastěji pálil Alex Ovechkin, ale buď mířil mimo, nebo do dobře clonících hráčů před ním.

Rusko se neprosadilo ani při přesilovce posílené odvoláním Bobrovskiho v situaci šest na čtyři, ani v následné tříminutové pasáži bez gólmana v šesti proti pěti. Místo vytouženého zlata tak vítěz čtyř z posledních osmi MS (2008, 2009, 2012 a 2014) hrát v neděli o bronz s poraženým v duelu Kanada - USA. Pokud uspěje, získá medaili poosmé z posledních 10 šampionátů. Zatím naposledy bylo loni v Praze stříbrné.

Poslední titul na domácím mistrovství však slavilo ještě jako Sovětský svaz už před 30 lety, v Moskvě 1986.