Finové zavřeli bránu Slovákům, jimž se vzdálil postup

Napsal Michael Langr / NHL.com

Hokejisté Finska zavřeli bránu. Doslova i obrazně.

Na mistrovství světa nedostali gól už ve čtvrtém zápase za sebou a neinkasovali už 242 minut. Prodloužením této série zároveň o velký kus přivřeli postupovou bránu do čtvrtfinále pro Slovensko. V sobotu ho porazili 3:0, v tabulce mu odskočili na pět bodů a značně omezili jeho naděje na turnajové play off.

Slovensko je ve skupině B páté se sedmi body. Na čtvrté Bělorusko ztrácí tři body, Finsko má v čele skupiny stejně jako Rusko a USA bodů 12.

Jeho cesta do čtvrtfinále tak může vést už jen přes Bělorusy, které Slováci porazili v prodloužení. Zatímco však výběr českého kouče Vladimíra Vůjtka čeká souboj s dalšími dvěma favority (v neděli s Ruskem a v úterý s Američany), Bělorusové hrají s Finskem a Norskem.

Slovenští hráči nastoupili do sobotního utkání plní odhodlání odčinit středeční porážku s Norskem, která jim výrazně zkomplikovala situaci. Kouč Vůjtek překopal sestavu, z civilu vrátil na led kapitána Tomáše Kopeckého a proházel složení tří útočných formací, ale jeho výběr byl na začátku zaskočený aktivitou skvěle bruslícího soupeře.

Gólman Ján Laco však svůj tým podržel a Slováci se postupně soupeři vyrovnali nebo aspoň hrozili rychlými protiútoky. Ve 12. minutě jeden takový proměnil po akci Tomáše Jurča Libor Hudáček, ale dosáhl toho vysokou holí, takže rozhodčí branku neuznali.

Finská defenziva fungovala bezchybně, i když roli sběrače čistých kont převzal za nachlazenou hvězdu Pekku Rinneho dvacetiletý mladík Jusse Saros. Ten si dohromady připsal 22 zákroků, Laco jich měl o šest víc.

8. Slovinsko 5   7:19  0

"Věřil jsem do konce zápasu, že to zvládneme, ale bez gólů se vyhrát nedá," řekl pro RTVS útočník Tomáš Tatar. "Nedaří se nám je dávat. Hrajeme vyrovnanou partii, ale bohužel, inkasujeme gól a potom se dostaneme do křeče. Není možné, aby byli brankáři proti nám neustále vyhlašovaní za nejlepší hráče."

Marnost slovenských pokusů o skórování symbolizovaly přesilovky a zejména 25 sekund hry pět na tři ve druhé třetině, v níž si útočící pětice nevytvořila žádnou šanci. Největší příležitost přišla naopak v oslabení, když se ve 2. minutě prostřední části hnal sám na branku Mario Bližňák, ale blafákem na Sarose nevyzrál.

Ve třetí třetině začínali mít postupně navrch Slováci. Jenže paradoxně přitom sami inkasovali: útočník Joonas Donskoi devět minut před koncem tečoval puk těsně před Lacem, který zrovna chytal bez hokejky. Místo pokusu o vyrovnání navíc přidal pět minut před koncem druhý finský gól Juhamatti Aaltonen a skóre pečetil při slovenské hře bez brankáře Leo Komarov.

Také v poledních duelech uspěli favorité, i když jeden z nich měl co dělat. Kanada porazila Francii 4:3 trefou Jordana Eberleho z 50. minuty. Eberle dal v zápase dva góly, stejně jako Tyler Seguin, a Kanada tak dál prochází skupinou A bez ztráty bodu. Rusové naopak žádné potíže nepřipustili, když na Den vítězství (oslavu 70 let konce 2. světové války) rozstříleli Bělorusko 7:0.

Významný krok za udržením v elitní skupině MS udělali Lotyši, kteří v Praze porazili Rakousko v prodloužení a dostali se v tabulce o bod před něj. Ve večerních duelech zdolali Švédové Švýcarsko 2:1 po prodloužení a Dánové si poradili s Norskem v poměru 4:1.