Finové vyřadili Kanadu, do semifinále prošlo i Rusko a Švédsko

Napsal Michael Langr / NHL.com

Po dvou letech si česká reprezentace zahraje na velkém světovém turnaji o medaile. Rozhodlo o tom čtvrtfinále šampionátu IIHF v Minsku, které Češi na rozdíl od toho olympijského proti USA zvládli a po výhře 4:3 postoupili do semifinále - Více o zápase čtěte ZDE ›

Národní tým se v něm v sobotu střetne s Finskem, které po matných výkonech ve skupině ve čtvrtek zabralo a dokázalo vyřadit Kanadu po výhře 3:2. V dalším semifinálovém duelu si spolu zahrají největší favorité turnaje Rusové se Švédy. Sborná postoupila po výhře 3:0 nad Francií a obhájci titulu ve večerním duelu zdolali domácí Bělorusko 3:2.

SEMIFINÁLOVÉ DVOJICE:
RUSKO - ŠVÉDSKO
ČESKO - FINSKO

(hraje se v sobotu)

Do semifinále tak prošly výběry čtyř evropských zemí, které se utkávají během sezony na čtyřech turnajích v rámci seriálu Euro Hockey Tour.

Rusko - Francie 3:0

Příběh o francouzských hokejových mušketýrech končí ve čtvrtfinále. Outsider, který senzačně postoupil do turnajového play off na úkor Slovenska, Norska a Dánska, nestačil na rozjetou ruskou mašinu.

Její výhru zařídili tři střelci - Artem Anisimov, Evgeni Malkin a Alexander Kutuzov - s brankářem Sergeiem Bobrovskym, jenž vychytal nulu.

V sestavě favorizovaného celku se objevil i Alexander Ovechkin, který se zranil v duelu s Německem. Do čtvrtfinále nastoupil s kolenní ortézou a dohrál v pořádku.

"Hned v první třetině jsem poznal, že je to dobré," citovala ruskou hvězdu oficiální stránka IIHF. "V příštím zápase už budu hrát bez ortézy."

Finsko - Kanada 3:2

Aby prošli ze skupiny, museli spoléhat na výhru Švýcarů nad Lotyšskem. Postup na poslední chvíli však hokejistům Finska dodal novou sílu. Ve čtvrtfinále si poradili s mladým kanadským výběrem a vítěze skupiny A poslali domů. Zatímco na olympiádě triumfovala Kanada dvakrát za sebou, na mistrovství světa čeká na postup ze čtvrtfinále od roku 2009.

Po dvou třetinách přitom výběr plný talentů z NHL vedl 2:1 po gólech Kyle Turrise a Marka Scheifeleho, jejich spoluhráči navíc dvakrát trefili tyčku. Finové však dvěma trefami v poslední části zápas otočili a stejně jako na olympiádě v Soči postoupili do semifinále.

Švédsko - Bělorusko 3:2

Úřadující mistři světa neměli s Běloruskem vůbec snadnou práci. Nadšený domácí tým hnalo vyprodané hlediště k výkonům na hranici možností, ještě sedm minut před koncem třetí třetiny byl stav nerozhodný 2:2. Pak však parádní sólovou akcí rozhodl Mattias Ekholm, jenž objel branku a bekhendem do ní zasunul puk.

Unavení Bělorusové se sice zmohli na závěrečný nápor i na hru bez brankáře, ale Švédové si zkušeně splnili defenzivní práci a do velkých šancí na vyrovnání je nepustili.