Zadinův vítězný gól proti Montrealu

Šest českých hokejistů se zapsalo mezi střelce v úterním bohatém programu 12 zápasů NHL. Z premiérové vítězný branky v kariéře se radoval dvacetiletý talent Filip Zadina, díky němuž nejhorší tým ligy Detroit zdolal Montreal 4:3. David Pastrňák si upevnil 32. trefou v sezoně vedení v tabulce střelců a vedle něj se podílel gólem na výhře Bostonu v Nashvillu 6:2 i David Krejčí.

Dokonce dvakrát se prosadil další útočník Ondrej Kase, ale jeho příspěvek nezabránil porážce Anaheimu s Columbusem 3:4. Dominik Kubalik se postaral o jediný zásah Chicaga při prohře s Calgary 1:2. Obránce Radko Gudas si naopak připsal vítěznou trefu za Washington, který zdolal Ottawu 6:1. Ruský kapitán Capitals se díky dvěma gólům dotáhl na 11. místě historické tabulky střelců na Teemua Selänneho.
Zadina má premiérovou vítěznou trefu
Teprve na druhé vítězství z posledních deseti zápasů dosáhl Detroit a zařídil ho v čase 56:08 Zadina. Po přihrávce Adama Erneho překonal Charlieho Lindgrena z předbrankového prostoru a připsal si v 19. utkání v sezoně pátou branku a 11. bod. Za svůj výkon byl zvolen největší hvězdou duelu.
"Znamená to pro mě hodně moc. Myslím, že to byl můj nejlepší gól v kariéře. Už jsme opravdu hodně potřebovali vyhrát. Je to pro nás důležité. Ukázali jsme všem, že nikdy nepřestaneme hrát," řekl Zadina. Šestka draftu z roku 2018 má na kontě v NHL celkem 28 utkání a 14 bodů za šest tref a osm asistencí.
Detroit v utkání prohrával 0:2 i 2:3, ale v 52. minutě zahájil obrat svým druhým gólem v utkání Frans Nielsen. Za poražené si připsal dvě asistence ruský útočník Ilya Kovalchuk, který tak bodoval i ve druhém utkání za Canadiens po předčasném konci předchozího angažmá v Los Angeles Kings. Jednu přihrávku si připsal i při pondělní domácí premiéře při prohře s Winnipegem.

Ovečkin se dotáhl na Selänneho
Washington prohrával s Ottawou po brance Arťoma Anisimova od šesté minuty, ale po 79 sekundách druhého dějství vyrovnal po přihrávce Jakuba Vrány T.J. Oshie a ve 29. minutě se postaral o obrat Gudas. Trefil se z pozice za levým kruhem a připsal si druhou trefu v sezoně. Asistenci zaznamenal i bek Michal Kempny.
Ještě na konci druhé třetiny ukončil svůj třízapasový střelecký půst Ovečkin, který zvýšil na 3:1. V závěrečném dějství po dalších gólech Oshieho a Larse Ellera uzavřel účet utkání v čase 56:19 čtyřiatřicetiletý ruský kanonýr a dorovnal Selänneho na pozici druhého nejlepšího evropského střelce v historii.

Ovečkin dorovnal Selänneho na 11. místě

Devětačtyřicetiletý finský kanonýr se zastavil na 684 trefách po 1451 duelech za Winnipeg, Anaheim, San Jose a Colorado. Ovečkin jej dorovnal v 1128. startu v kariéře. Před sebou má z Evropanů už jen českou legendu Jaromíra Jágra, jehož 766 gólů z 1733 zápasů řadí na celkově druhé místo. Za legendárním rekordmanem Waynem Gretzkym zaostává Ovečkin o 210 branek, což při jeho produkci nemusí být nedostižná meta.
"Bez svých spoluhráčů bych se nikdy na takové číslo nedostal. Být v takové společnosti je skvělé. Ale mám toho ještě hodně před sebou a snažím se vždycky předvést to nejlepší, co umím," prohlásil Ovečkin.
Pastrňák unikl Matthewsovi
Ve třetím zápase za sebou skóroval Pastrňák a v boji o Maurice Richard Trophy se vzdálil druhému Austonu Matthewsovi z Toronto Maple Leafs na rozdíl tří branek. Český kanonýr v Nashvillu už po 96 sekundách hry otevřel skóre po individuální akci bombou z pravého kruhu.
Bodoval tak už v 11. zápase za sebou a během své šňůry si připsal celkem 16 bodů za šest branek a 10 asistencí. Po čtyřech zápasech se radoval z gólu i Krejčí, který 55 sekund před koncem z vlastního obranného pásma zamířil do prázdné branky při hře Predators bez gólmana a pojistil vedení 5:2.
Nashville nakonec podlehl 2:6 a neúspěšný debut na lavičce Predators tak prožil kouč John Hynes, který několik hodin před utkáním nahradil v pondělí odvolaného Petera Laviolettea.

Pastrňák překonal Rinneho tvrdou ranou

Kanonáda Lightning
V souboji dvou rozjetých celků deklasovala Tampa Bay Vancouver 9:2 a oslavila už osmou výhru za sebou. Svým prvním hattrickem v NHL zazářil Carter Verhaeghe, čtyři body za gól a tři asistence zaznamenal Brayden Point.
Český útočník Ondrej Palat si v dresu vítězů připsal jednu přihrávku a slovenský obránce Erik Cernak vstřelil gól a u dalšího asistoval. Canucks neuspěli poprvé po sedmi vítězstvích za sebou.
Lightning přitom po první třetině prohrávali po brance Elias Petterssona 0:1, ale ve druhém dějství vstřelili šest branek a otočili stav na 6:2. Právě o tento průběžný výsledek se postarali mezi 38. a 39. minutou třemi góly během 56 sekund.
Čtyřiadvacetiletý nováček Verhaeghe měl dosud na kontě v NHL z 28 zápasů šest bodů za dvě trefy a čtyři asistence. Hattrick dovršil v čase 58:09 v přesilové hře pěti proti třem, kdy po ideální přihrávce Nikity Kučerova trefil odkrytou část branky Thatchera Demka.
"Je to příjemný pocit. Všichni se mi snažili přihrával a byl to skvělý pas. Všichni podali úžasný výkon," řekl Verhaeghe, který mohl ještě vyrovnat klubový rekord čtyřbrankovým představením, ale Demko 21 sekund před koncem jeho šanci kryl betonem.

Verhaeghe oslavil první hattrick v kariéře

Kaše ukončil půst
Po sedmnáctizápasovém čekání na gól se dočkal radosti Ondřej Kaše, ale byla pro něj jen dílčí. Zapsal se mezi střelce hned dvakrát, byl zvolen druhou hvězdou utkání, ale musel s Anaheimem strávit domácí prohru s Columbusem 3:4.
Poprvé se Kaše prosadil po 24 sekundách druhé třetiny, kdy získal střelou z levého kruhu Ducks vedení 2:1. Byla to jeho první trefa od 25. listopadu, kdy dovršil výhru nad New York Islanders 3:0.
Jenže tentokrát Anaheim neuspěl. Blue Jackets otočili stav i díky dvěma brankám obránce Zacha Werenskiho na 4:2. Kaše při hře Ducks bez brankáře sice v čase 59:17 ještě vykřesal týmu z Kalifornie naději, ale Columbus výhru uhájil.

Kašeho hezká branka proti Blue Jackets

Ostatní zápasy: Kubalíkův gól Chicagu body nepřinesl, Nečas asistoval u vítězné branky
Nováček Domimik Kubalík 13. brankou v sezoně Chicagu k bodovému zisku nepomohl. Získal sice Blackhawks 32 sekund před koncem úvodního dějství vedení 1:0, ale výsledek otočil dvěma góly ve druhé třetině Elias Lindholm. Švédský útočník tak 300. bodem v kariéře stylově oslavil svůj 500. zápas v NHL. Kubalík byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.
Počtvrté za sebou prohrála Philadelphia, která po třech zápasech bez zisku dosáhla na ledě Caroliny alespoň na bod po porážce 4:5 po prodloužení. U vítězné branky Dougieho Hamiltona po 116 sekundách nastavení asistoval útočník Martin Necas. Za Flyers si připsal přihrávku Jakub Voracek.

Arizona vyhrála na ledě Floridy 5:2 a vyrovnala čtvrtou výhrou za sebou svůj nejlepší počin v sezoně. První vítězný gól v desátém utkání za Coyotes po příchodu z New Jersey si připsal útočník Taylor Hall, který přidal i asistenci. K výhře přispěl 37 zásahy gólman Adin Hall, který při absenci zraněných Anttiho Raanty a Darcyho Kuempera chytal poprvé v sezoně od začátku.
Podruhé za sebou zajistil výhru New York Islanders forvard Anders Lee. V pondělí vstřelil jedinou branku při domácím vítězství nad Coloradem 1:0. V duelu na ledě New Jersey v čase 64:09 zajistil úspěšný výsledek 4:3 po prodloužení.
Při svém debutu v NHL si vychutnal úspěch gólman Igor Šesťorkin, který pomohl 29 úspěšnými zákroky k vítězství New York Rangers nad Coloradem 5:3. V brance Avalance, kteří prohráli sedmý z posledních deseti zápasů, dostala přednost před Pavlem Francouzem jednička Philipp Grubauer.
Po třech porážkách zabral obhájce Stanley Cupu St. Louis, které zdolalo San Jose 3:2. Sharks se tak nepodařila odveta v prvním vzájemném souboji po vyřazení s Blues v šesti zápasech v loňském finále Západní konference.
Poprvé po čtyřech zápasech neuspělo Vegas, které podlehlo doma Pittsburghu 3:4. Gólman Marc-Andre Fleury proti bývalému klubu, s kterým získal třikrát Stanley Cup, neprožil podařený zápas. Inkasoval čtyřikrát z 16 střel.