Souhrn: Chytil první trefou sezony pomohl Rangers

Mladý český útočník dal druhý gól v NHL a přispěl k výhře 2:1 nad Vancouverem

Napsal NHL.com/cs @NHLcz / NHL.com/cs

První gól v sezoně teprve devatenáctiletého českého útočníka Filipa Chytila nasměroval New York Rangers k těsné domácí výhře 2:1 nad týmem Vancouver Canucks. Do nejsledovanějších statistik se díky asistenci prosadil i David Kämpf, Chicago Blackhawks ale znovu prohráli, když na ledě Caroliny nezvládli prodloužení.

Ve zbývajících dvou utkáních prodloužili hráči Columbus Blue Jackets výhrou na ledě Dallas Stars 2:1 bodovou šňůru na pět zápasů, hokejisté Anaheim Ducks předčili v nájezdech Nashville Predators.

Chytilova první trefa sezony

Zápas v Madison Square Garden přinesl první gól až v čase 23:16, kdy poslal hosty do vedení Nikolay Goldobin. Rangers se dočkali vyrovnání ve 33. minutě, kdy se při přesilovce skvěle zorientoval mezi kruhy clonící Chytil, bleskurychle dorazil kotouč do odkryté branky a Jacob Markstrom nemohl už stihnout situaci zachránit.

V 52. minutě pak dovršil obrat Brett Howden. Střela Jimmyeho Veseyho byla zblokována právě Goldobinem a Howden byl tam, kde ho celý tým Rangers potřeboval mít.

"Šťastně se to odrazilo přímo přede mě a já se jen snažil trefit bránu," popsal klíčový okamžik Howden. "Měl jsem štěstí, že přede mnou byla odkrytá branka, takže jsem jenom potřeboval vystřelit, jak nejrychleji to šlo."

Chytil, jenž vylepšil bilanci v sezoně na čtyři body (1+3) z 18 startů, byl za svůj výkon vyhlášen první hvězdou utkání.

Lundqvist na sedmém místě historie

Brankář Henrik Lundqvist přispěl k úspěchu Rangers 25 úspěšnými zákroky a pomohl zároveň i sobě. Dosáhl totiž na 437. výhru kariéry v základní části NHL. Přesně tolik jich měl dosud na kontě legendární Jacques Plante na sedmé příčce historického přehledu.

Lundqvistovi nyní schází dalších osm vychytaných vítězství, aby se dotáhl na dalšího velikána Terryho Sawchuka, jemuž s 445 výhrami patří šesté místo.

Při současné formě Rangers by se mu to mohlo podařit rychle: tým po bídném startu bodoval v sedmi zápasech po sobě, z toho šestkrát vyhrál.

"Hrajeme dobře a děláme chytrá rozhodnutí s pukem na holi," ocenil Lundqvist. "Je skvělé vidět, že máme v každém zápasu šanci vyhrát. Posouváme se správným směrem, jen nesmíme chtít až příliš."

Gólmanskou hvězdu pak velebili spoluhráči. "Tohle je vážně něco bláznivého. Henrik je legendou, jedním z nejlepších brankářů všech dob. A je hodně blízko překonání mnoha dalších rekordů," připomněl Howden. "Ve svých 20 letech už ho sleduju dlouho. A je něco jedinečného být u toho všeho s ním."

Prohra číslo 8 pro Blackhawks

Blackhawks měli zápas skvěle rozehraný, když jim Jonathan Toews a Alex DeBrincat, na jehož trefě krátce po polovině utkání se nahrávkou podílel Kämpf, zajistili vedení 2:0.

Platilo ale jen velmi krátce, už v čase 35:13 bylo totiž po dvou domácích odpovědích vyrovnáno. Postarali se o to Teuvo Teravainen a Micheal Ferland.

Hosté sice nakonec udrželi alespoň bod, jenže ten je v jejich nelichotivé situaci málo. Sebastian Aho popravil jejich naděje na výhru v čase 61:16. Kouč Jeremy Colliton, jenž převzal funkci po vyhazovu trenérského velikána Joela Quennevillea, tak i po třetím utkání na střídačce čeká na svůj premiérový triumf v NHL.

Chicagu nepomohlo k dvoubodovému zisku a přerušení děsivé série porážek ani skvělé představení Cama Warda. Zkušený gólman stihl v prvním startu proti bývalému zaměstnavateli 37 zákroků. Ward v roce 2006 s Hurricanes vyhrál Stanley Cup a získal Conn Smythe Trophy, Blackhawks se upsal 1. července jako volný hráč.

Paradoxní je, že v brankovišti Caroliny předvedl 33 zákroků bývalý gólman Chicaga Scott Darling.

"Zdálo se mi, že jsme začali poněkud líně, ačkoliv bylo jasné, že Blackhawks tady budou lítat, což se také stalo," řekl kouč vítězů Rod Brind'Amour. "Ale s přibývajícím minutami jsme byli lepší a lepší. Líbí se mi, jak se vždy chceme prát o výsledek. Kluci to po špatném začátku dokázali otočit."

Blue Jackets opět s body

Další velmi těsný duel se odehrál v Texasu. A domácím Stars po něm přibylo pár vrásek navíc, neboť podlehli Columbusu 1:2. Pro Dallas šlo o čtvrtou porážku z posledních pěti vystoupení. Z 18 zápasů sezony tak má vyrovnanou bilanci devíti výher a devíti porážek.

Aby toho nebylo málo, produktivní útočník Devin Shore se již během druhého střídání zranil a do zápasu už se nevrátil.

Asi jediným pozitivem z pohledu Dallasu tak může být fakt, že se po vynechání předchozích čtyř zápasů a 10 z uplynulých 11 utkání vrátil do sestavy Alexander Radulov, jehož trápilo zranění v dolní části těla.

Ruský forvard se dokonce postaral o srovnání náskoku, který zajistil Blue Jackets Cam Atkinson. Právě Atkinson měl pak prsty i v rozhodujícím momentu zápasu z poloviny třetí třetiny, kdy rozhodl Pierre-Luc Dubois.

Sergei Bobrovsky ukázal 26 zákroků, Blue Jackets i díky němu protáhli bodovou šňůru na pět utkání, z nichž dvakrát vyhráli.

"Pro oba týmy to byl vážně tvrdý zápas," prohlásil trenér Columbusu John Tortorella. "Bylo to tak těsné, jak to jen v hokeji může být. Ale byla zábava v takovém utkání účinkovat. Hráli jsme vážně tvrdě, ale také domácí si za svůj výkon zaslouží ocenění."

Cenný skalp pro Ducks

Až do nájezdů dospěl zápas mezi Anaheimem a Nashvillem. Hosté dorazili v pozici nejlepšího týmu celé ligy, ale po sérii pěti výher se nakonec museli před Ducks sklonit.

V domácí sestavě byl poprvé v sezoně český útočník Ondřej Kaše, jenž v létě podepsal s Ducks novou tříletou smlouvu, ale byl dlouho mimo hru poté, co utrpěl v přípravném utkání koncem září proti Los Angeles po konfliktu s Drewem Doughtym otřes mozku.

První gól přišel až půl minuty před odchodem na druhou přestávku zásluhou Ryana Getzlafa. V čase 43:07 odpověděl Kevin Fiala a tento stav nezměnilo ani pětiminutové prodloužení.

V nájezdech uspěl hned jako první Pontus Aberg, jenže stejně úspěšný byl ihned i Kyle Turris. Druhým exekutorem z domácích řad byl Ondřej Kaše, stejně jako další tři hráči ovšem nedal. Rickard Rakell pak trefil domácím výhru ve čtvrté sérii, když právě Fiala odpovědět nezvládl.