news

Souhrn: Chytil zachránil gólem Rangers

Mladý forvard zařídil vyrovnání proti Bostonu, jemuž pomohla k bodu trefa Pastrňáka

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Jen dva zápasy měla ve středu na programu NHL. O to bohatší však byly na zajímavé události. Gólově se prosadil mladý forvard Filip Chytil, jehož trefa zachránila v utkání New York Rangers proti Boston Bruins. Hosté vedli po skvělé druhé třetině 3:1, a to i díky gólu Davida Pastrňáka, na který mu nahrával David Krejčí. Přesto nakonec prohráli po nájezdech.

Druhou Bitvu o Ontario v této sezoně vyhrál tým Toronto Maple Leafs. Favorizovaní domácí se ale na cestě za dvěma body proti nejhoršímu týmu ligy pořádně nadřeli a až v 50. minutě přišel jejich rozhodující úder - branku na konečných 5:4 vstřelil obránce Morgan Rielly.

Chytilova záchrana

V duelu dvou celků 'Original Six' byl dlouho klid. Jak se ale později ukázalo, šlo o klid před bouří. Odehrála se totiž nakonec skvělá bitva a čeští zástupci v ní hráli velmi důležitou roli.

V 18. minutě Mika Zibanejad poslal Rangers do vedení. Jenže ti pak vypnuli mezi 31. a 36. minutou a byli blízko čtvrté domácí porážce za sebou poté, co rozjásali hosty postupně Danton Heinen, Pastrňák po nahrávce Krejčího a v přesilovce i oslavenec předchozího utkání Patrice Bergeron.

Pastrňák se díky své trefě posunul před Sergeie Samsonova a patří mu čtvrtá příčka v klubové historii co do počtu nastřílených gólů v prvních pěti sezonách kariéry v NHL. Dosud nejvíce jich stihl Barry Pederson (1980-85), a to 134.

Jednatřicátou brankou sezony navíc 'Pasta' protáhl svou současnou bodovou sérii na šest zápasů, připsal si v nich 10 bodů (4+6).

Rangers, kteří to mají zatím daleko do play off, však nerezignovali. Kevin Hayes v 50. minutě snížil a v čase 52:41 přišla Chytilova chvíle, když po velmi pohotově dorážce zblízka vyrovnal na 3:3.

"Jediné, co jsme si říkali po druhé třetině, bylo, že to musíme hodit za hlavu a hrát dál," uvedl kouč Rangers David Quinn. "Nemohli jsme dopustit, aby nám špatná druhá třetina stála v cestě v té třetí. Řekli jsme si, že půjdeme předvést dobrý hokej a uvidíme, co se stane."

Také pro Chytila šlo o zápis do klubové kroniky. Je totiž teprve třetím teenagerem v historii Rangers, který v jedné sezoně nastřílel alespoň 10 branek. Před ním se to podařilo před dovršením 20. narozenin jen Mikeu Allisonovi (24 gólů v sezoně 1980-81) a Alexi Kovalevovi (15 v ročníku 1992-93).

Rozhodnutí přišlo až v sedmém kole nájezdů. I díky tomu se na ledě vystřídalo kompletní trio českých útočníků. Pastrňák ve druhé sérii a Chytil v páté své pokusy nedali. V sedmé však zaváhal i Krejčí, což se Bruins stalo osudným, neboť Tony DeAngelo uspěl.

"Je o to více potěšitelné, když se vyhrabete ze stavu 1:3 a ještě dokážete vyhrát," pochvaloval si Zibanejad. "V naší situaci teď bereme jakoukoliv výhru. Snažíme se už pár týdnů opravdu tvrdě makat. Musíme jen stejně pokračovat i dál."

Bruins, jejichž branku hájil Jaroslav Halák (36 zásahů), alespoň protáhli bodovou sérii na pět zápasů, z toho však jen dvakrát slavili výhru.

"Tohle je hodně ubíjející porážka. Neakceptovatelná," zlobil se Bergeron. "Když vedete o dva góly na ledě soupeře a jdete do třetí třetiny, měli byste ji odehrát solidně a výhru udržet. Jenže to my jsme neudělali."

Bitva o Ontario pro Toronto

Porce 49 gólů v předchozích šesti vzájemných zápasech obou rivalů při průměru 8,17 na jeden duel slibovala, že by mohl být k vidění ofenzivně laděný duel.

A kdo přišel, nemohl být v tomto ohledu zklamán. O to větší radost musel mít, pokud přeje barvám Maple Leafs, kteří devítigólovou přetahovanou nakonec zvládli lépe.

Radovat se mohli po skvělém utkání, v němž udeřili jako první, když se trefil Zach Hyman. Jenže Magnus Paajarvi v 18. minutě vyrovnal a v nástupu do druhé části poslal Matt Duchene 22. gólem sezony Senators do vedení.

Užívali si ho až do 35. minuty. Pak totiž spustil třígólovou smršť domácích, jež trvala přesně čtyři minuty, Andreas Johnsson, jehož následovali hvězdní střelci Auston Matthews a John Tavares.

Vedení favorita 4:2 ale ještě nebylo tím rozhodujícím. Senators totiž znovu vyšel lépe návrat na led po přestávce a po 40 sekundách snížil Thomas Chabot. Na konci 44. minuty už se začínalo znovu, neboť svou druhou trefou večera zařídil vyrovnání Paajarvi.

V čase 49:12 přišel rozhodující moment, když se prosadil Morgan Rielly a rozhodl o třetí výhře Maple Leafs v řadě. Gólman Frederik Andersen k ní pomohl 40 úspěšnými zákroky. Nedávná posila domácích Jake Muzzin bude na svůj 500. zápas základní části NHL vzpomínat jako na vítězný.

"V utkání byly pasáže, kdy jsme cítili, že hrajeme opravdu dobře a jdeme správnou cestou," podotkl Rielly. "Současně s tím je ale potřeba říct, že tam byly zrovna tak pasáže, v nichž jsme se odchýlili od zápasového plánu. Převažovaly ale ty dobré věci a dosáhli jsme výsledku, po němž jsme toužili."

Senators naopak popáté v řadě nebodovali a zůstávají nadále přikovaní na dně Východní konference s pouhými 43 body z 53 utkání jakožto nejhorší tým celé NHL.

"Samozřejmě nejsme šťastní z chyb, které jsme udělali, ale je třeba vzít v potaz, že jsme hráli proti velmi dobrému týmu, hráli jsme dobře a máme pocit, že jsme zrovna tak mohli vyhrát," řekl bek poražených Thomas Chabot. "Soupeř patří ke kandidátům na Stanley Cup. A zahrát takhle proti takovému mužstvu pro nás může být pozitivem."