Faksa

Když nevíte, co s pukem, dejte ho Radku Faksovi. Český útočník z Dallas Stars má parádní střeleckou formu, proti Chicago Blackhawks se trefil už potřetí za sebou.
Branku dal v sobotním programu i David Pastrňák z Boston Bruins, jenž zaznamenal v souboji s utrápenými Philadelphia Flyers také asistenci. Tomáš Plekanec se alespoň jednou nahrávkou podílel na kanonádě Montreal Canadiens do sítě Detroit Red Wings. Za ty začínal v brance Petr Mrázek.

Na závěrečnou třetinu dostal příležitost i další český gólman David Rittich, ten ale porážku Calgary Flames od Edmonton Oilers odvrátit nemohl, i když během úchvatné podívané, kterou gólem v oslabení ozdobil i Michael Frolík, nakonec zase tolik nechybělo.
Philadelphia Flyers - Boston Bruins 0:3
Duel českých hvězd v dresu Bruins proti Jakubu Voráčkovi a Flyers vyzněl pro hosty z Bostonu, kteří připravili soupeři už desátou porážku v řadě, což znamená vyrovnaný klubový rekord.
A to také díky Pastrňákovi, jenž dal gól a na další přihrál. Havířovský rodák se prosadil pohotovou střelou hned po buly a zaznamenal už 13. branku v sezoně.
"Věděli jsme, že to Flyers teď moc nejde, a chtěli toho využít. Vlétli jsme na ně a odvedli dobrou práci," řekl Pastrňák. "Pro nás to je parádní výsledek a ideální začátek tripu," dodal.
První nulu v sezoně udržel Tuukka Rask.

Calgary Flames - Edmonton Oilers 5:7
Parádní podívanou si připravili účastníci hokejové "Bitvy o Albertu". Na začátku třetí třetiny to vypadalo na jasnou dominanci Oilers, kteří vedli už 6:1, ale nakonec z toho bylo pořádné drama.
Přímým aktérem byl kromě Frolíka, jenž skóroval v oslabení, a Jaromíra Jágra, který nastupoval v prvním útoku, také český gólman David Rittich.
Ten dostal šanci na poslední třetinu a nezačal zrovna šťastně, když slabou rozehrávkou vybídl ke snadnému skórování Pata Maroona. Pak ale i on přispěl k úchvatné stíhací jízdě, kterou ovšem Flames nedotáhli.
"V prvních dvou třetinách jsme nebyli dost dobří a nechali je vytvořit si až moc šancí. Dali jsme jim vážně hodně prostoru," zhodnotil přestřelku kapitán Calgary Mike Giordano.

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings 10:1
Na zápas v Bell Centre hokejisté Red Wings dlouho nezapomenou. O deset branek v jejich síti se shodně podělili oba brankáři - Petr Mrázek, jenž začínal, a střídající Jimmy Howard.
Na straně Canadiens nejvíce zářilo duo Paul Byron - Alex Galchenyuk. První nasázel hattrick, druhý zaznamenal dokonce čtyři asistence. Paradoxem je, že bodovali všichni útočníci kromě kapitána Maxe Paciorettyho. Tedy i Tomáš Plekanec, jenž se asistencí podílel na brance Brendana Gallaghera.
"Jsem znechucený a vlastně ani nevím, kde to celé vzniklo," přemýšlel nahlas kapitán Detroitu Henrik Zetterberg. "Profesionální hokej hraji 20 let a nejsem schopný říci, co se dneska večer stalo," kroutil nechápavě hlavou.

Pittsburgh Penguins - Buffalo Sabres 5:1
Do sestavy Penguins se po pauze zaviněné zraněním vrátil Evgeni Malkin a hned dvěma body přispěl k výhře nad Sabres. Gól a nahrávku zaznamenal i Sidney Crosby, který se trefil v pátém zápase po sobě a dohromady nasbíral v tomto počtu utkání 12 bodů.
"Vždycky se snažím najít parťáka. Nakonec jsem se ale šťastně trefil," vykládal Malkin ke střele na lapačku Chada Johnsona.
Pod výhru se chycením 32 z 33 střel Buffala podepsal i nováček v brance Pittsburghu Tristan Jarry, jenž výborně nahrazuje zraněného Matta Murrayho. V sobotu zvítězil nad stejným soupeřem podruhé ve dvou dnech. "Byla to pro mě docela výzva a asi chtěli vidět, jak se k ní postavím. Jsem nadšený," usmíval se.
To Sabres jsou v úplně jiném rozpoložení. Prohráli už pojedenácté z posledních 12 utkání.

Ostatní zápasy:Vancouver Canucks - Toronto Maple Leafs 2:1Minnesota Wild - St. Louis Blues 2:1 v prodlouženíTampa Bay Lightning - San Jose Sharks 5:2Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 4:3Carolina Hurricanes - Florida Panthers 3:2 v prodlouženíArizona Coyotes - New Jersey Devils 5:0Dallas Stars - Chicago Blackhawks 3:2 po nájezdechNashville Predators - Anaheim Ducks 3:2 po nájezdech
Jeden z objevů letošní sezony Brayden Schenn z Blues prohloubil chudší období. Po devítizápasové sérii se zápisem do statistik v neděli už popáté za sebou nebodoval. Duel na ledě Wild rozhodl 39 sekund před koncem obránce Matt Dumba. Za poražené asistoval Vladimír Sobotka.
Daniel Sedin nehodlá z vynikající produktivity slevit ani po dovršení 1000 bodů v NHL. Spolu s bratrem Henrikem se přihrávkou podílel na vítězné trefě Canucks v duelu s rozjetými Maple Leafs.
Výrazněji o sobě po nepříliš povedeném čtyřzápasovém tripu dali znovu vědět lídři ligy z Tampy. Kanonýr Nikita Kucherov pomohl k pokoření Sharks dvěma góly, Ondřej Palát stejným počtem přihrávek. "Je skvělé, že jsme byli schopní znovu začít hrát tak, jak máme," hodnotil duel ruský střelec.
Faksa pátým gólem v posledních třech zápasech pomohl k vítězství Stars nad Blackhawks a užívá si hokejově nejplodnější období kariéry.

Coyotes, kteří už dávno neplatí za otloukánky soutěže, nečekaně hladce porazili Devils. Jejich hlavní oporou byl gólman Scott Wedgewood, který v zápase proti bývalému týmu nepustil za svá záda ani jeden puk.
1. Tuukka Rask (BOS): 0 obdržených branek, 28 zákroků
2. Scott Wedgewood (ARI): 0 obdržených branek, 27 zákroků
3. Alex Galchenyuk (MTL): 4 asistence, plus/minus 3, 3 střely