Capitals dovedl k první výhře univerzál Eller

Dánský centr potvrdil svou všestrannost, po zranění Kuznetsova zazářil

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Nemá status superhvězdy. Nečeká se, že bude sbírat body po hrstech, jako je tomu v případě Alexe Ovechkina, Evgenye Kuznetsova či Nicklase Backstroma.

Přesto je útočník Lars Eller pro celek Washington Capitals ohromně důležitý. Ve druhém utkání finále Stanley Cupu proti týmu Vegas Golden Knights to znovu potvrdil.

Dánský reprezentant zahájil duel ve třetí formaci, po zranění Kuznetsova v první třetině se však posunul do elitního útoku. A dohromady třemi body dovedl svůj tým k důležitému triumfu.

[Více k tématu: Capitals se semkli, ve 2. finále zabral celý tým]

"Jakmile v zápasech prohráváme nebo přijdeme o nějakého spoluhráče, semkne nás to," prohlásil Lars Eller"Najdou se jiní kluci, kteří vystoupí ze stínu. Osobně mi vyhovuje, když jsem víc ve hře a častěji se dostanu k puku."

Eller se poprvé prosadil v čase 17:27, když stál na konci nádherné kombinační akce a po pasu Michala Kempného zakončoval prakticky do odkryté branky. Pro devětadvacetiletého útočníka to byla šestá trefa v letošním play off.

Po boku Ovechkina a Toma Wilsona viditelně ožil, napříč duelem patřil k nejlepším hráčům Capitals. A vyjádřil to i bodově. Ke vstřelenému gólu přidal ve druhé třetině i asistence na trefy Ovechkina a obránce Brookse Orpika.

"Abyste byli úspěšní v play off, potřebujete příspěvek od všech hráčů týmu," upozornil Eller. "Jsem moc rád, že se mi to tentokrát povedlo a mužstvu jsem pomohl."

V letošním play off to nebylo poprvé, kdy se Eller ukázal jako ideální záskok za zraněného parťáka. Když v sérii proti týmu Tampa Bay Lightning vypadl na několik zápasů Backstrom, zaplnil Dán jeho pozici a rovněž si vedl znamenitě.

Eller dlouhodobě ukazuje, jak univerzálním hráčem je. Může nastupovat v defenzivní formaci proti nejlepším hráčům soupeře, je nesmírně cenný pro hru v oslabení. Jakmile ale dostane příležitost, umí tvořit hru a sbírat body. Tak jako to ukázal v posledním utkání.

[Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru @NHLcz]

"Poučili jsme se z prvního zápasu, byli koncentrovanější v práci s pukem, zbytečně jsme ho neztráceli," prohlásil Eller. "To byl velký rozdíl oproti prvnímu utkání. Věděli jsme, že se v tomhle směru musíme zlepšit a povedlo se to."

Rodák z Rodovre na ledě strávil téměř 19 minut, což je vůbec nejvíc za posledních pět utkání. Ke třem bodům připojil šest hitů a 63 procentuální úspěšnost na vhazování.

Zatím není jisté, jak vážné zranění Kuznetsov utrpěl. Pokud by však nebyl schopen nastoupit do třetího utkání série, Capitals hlavu věšet nemusí. Vědí, že Eller dokáže ruského mladíka plnohodnotně zastoupit.

"Uvidíme, jak na tom (Kuznetsov) bude. Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby mohl hrát. Já jsem ale připravený zastat jakoukoli roli," zdůraznil Eller.

V play off Eller dosud posbíral 17 bodů za šest branek a 11 asistencí. A v tichosti se vypracoval v jednoho z klíčových mužů Capitals.