sj edm 41417

Když se v NHL mluví o důležitosti takzvaných speciálních týmů, obvykle se tím míní, zda je mužstvo schopné dát v přesilovce co nejvíc gólů a v oslabení jich co nejméně dostat. V sérii mezi Edmonton Oilers a San Jose Sharks však toto úsloví dostává zcela jiný rozměr.

Oilers vyhráli v pátek druhé utkání série prvního kola play off 2:0 díky dvěma gólům ve vlastním oslabení. Sharks tak musí nejen dumat, jak využít svou přesilovku, ale také si při ní dávat pozor, aby sami neinkasovali.
"Dát gól v naší přesilovce by bylo pěkné. Musíme na tom zapracovat. Ale zároveň potřebujeme lépe komunikovat a musíme si víc pomáhat, abychom se vyvarovali podobných situací," uvedl obránce Brent Burns, který je v San Jose dirigentem početních výhod na modré čáře a obvykle se při nich v případě nouze vrací jako první.
"Samozřejmě je to frustrující. Musíme se v téhle oblasti zlepšit. Právě tady se zápas rozhodnul, člověk nemusí být génius, aby mu to došlo," doplnil Burns, jenž si v základní části připsal 76 bodů, z toho 25 v přesilovkách (což vzhledem k celkovému počtu není mnoho).

Sharks byli během sezony navzdory velkým zkušenostem a množství ofenzivně laděných hvězd s úspěšností 16,7 procenta jedním z nejhorších mužstev v přesilových hrách. A v play off jsou na tom ještě hůř - ve dvou zápasech v Edmontonu využili jedinou početní výhodu z 12.
"Těžko hledat slova, abych pochválil naše oslabení," řekl brankář Oilers Cam Talbot, jenž v pátek oslavil svou první nulu v play off. "Kluci v nich udělali fantastickou práci, právě díky tomu jsme vyhráli. Zejména s těmi dvěma góly ve vlastním oslabení."
Edmontonu se podobný kousek podařil poprvé od 24. dubna 1986, kdy se ve finále Smytheovy divize proti Calgary Flames trefili legendární útočníci Wayne Gretzky a Jari Kurri. Tentokrát je napodobila dvojice Connor McDavid - Zack Kassian, tedy nová superstar současné NHL a s ním velmi nepravděpodobný hrdina.
Kassian byl v Edmontonu před pár lety veřejným nepřítelem číslo 1 poté, co v dresu Vancouver Canucks zlomil brutálním zákrokem hokejkou čelist útočníkovi Oilers Samu Gagnerovi. Poté dlouho bojoval se závislostí na alkoholu a komplikovaně se vracel na led. V pátek fanoušci v Rogers Place vyvolávali jeho jméno poté, co ujel během oslabení v první minutě druhé třetiny, dostal domácí tým do vedení 1:0 a nakonec byl vyhlášený první hvězdou zápasu.
"Je to sranda, co říkáte? Kdybyste mi před pár lety pověděli, že to takhle dopadne, vsadil bych poslední dolar na to, že to tak nebude. Ale od fanoušků, jako jsou tady, mě to nepřekvapuje. Jsou neskutečně vášniví," řekl Kassian.
Druhý gól dal ani ne 10 minut po něm kapitán McDavid, který trefou v oslabení prodloužil sérii zápasů s aspoň jedním bodem na 16. Vítěz Art Ross Trophy, jenž zakončil základní část se 100 body, vyšel naprázdno naposledy 12. března proti Montreal Canadiens.
Právě na rychlíky jeho typu by si při vlastní přesilovce měli dávat pozor hokejisté Sharks, když operují s pukem na modré čáře. Při Kassianově gólu o něj přišel kapitán Joe Pavelski, podruhé se ze skrumáže odrazil k McDavidovi, jenž nakopl tak rychlé motory, že ho na levém křídle nikdo nechytil a obránce Marc-Edouard Vlasic stihl při jeho gólové střele jen stínovat.
"V prvním utkání jsem byl trochu nervózní a asi jsem nebyl sám," řekl hvězdný mladík, jenž hraje své premiérové play off v kariéře, o porážce 2:3 v prodloužení. "Tentokrát už jsem cítil, že jsme všichni v klidu, připravení. Vrátili jsme se k tomu stylu, který chceme hrát."
Přes to všechno se nedá čekat, že v dalším průběhu série bude Edmonton ve vlastním oslabení sázet jeden gól za druhým. Sharks, loňští finalisté Stanley Cupu, mají dost zkušené mužstvo na to, aby se s tímto problémem popasovali. A aby vylepšili svou přesilovku, při níž chodí na led taková esa jako Burns, Pavelski, Logan Couture, Patrick Marleau nebo Tomáš Hertl. A to by se ještě během série, jejíž další duel se hraje v San Jose v neděli večer (pondělí 4:00 SELČ), mohl vrátit do sestavy zraněný Joe Thornton, špílmachr par excellence.

Vědom si toho je i Todd McLellan, kouč Oilers, jenž ofenzivní sílu San Jose dobře zná, protože ho sám dlouho trénoval. Teď je mu jasné, že jeho svěřenci, kteří už nabídli soupeři ve dvou zápasech 12 přesilovek, musí hrát disciplinovaněji.
"Těžko budeme vyhrávat, pokud budeme 12 minut za zápas trávit ve čtyřech. I když je naše oslabení tak dobré, nemůžeme si to dovolit," varoval. "Jednou nás za to potrestají a oni to potrestat dokážou."