Dva góly Birnera zařídily Česku třetí vítězství na MS

Čeští reprezentanti předvedli na mistrovství světa IIHF velkolepý obrat a v pondělí si v Moskvě připsali další vítězství po triumfu 4:2 nad Švédskem. Po úvodní páteční výhře 3:0 nad Ruskem a následném sobotním boji s Lotyšskem (4:3 po nájezdech) tak Češi zvládli i třetí duel turnaje. Navíc už zdolali oba největší rivaly.

Svěřenci kouče Vladimíra Vůjtka se v tabulce skupiny A vrátili na první místo – s 8 body mají momentálně dvoubodový náskok na druhé Rusko a tříbodový na třetí Švédy.

Češi už mají v kádru pouze tři muže z NHL; útočník Jiří Sekáč ještě před zápasem odcestoval domů, neboť se stále nemohl zotavit z otřesu mozku z přípravného duelu před šampionátem. Na soupisce tak jsou už jen bek Michal Jordán a útočné duo David Pastrňák, Tomáš Plekanec.

Netradiční situace zase panuje v českém brankovišti. Byť Dominik Furch na úvod vychytal nulu proti Rusku, byl už druhý duel za sebou jedničkou Pavel Francouz. Proč? Trenéři hodlají své gólmany točit a před Švédskem zdůvodnili Francouzovu nominaci tím, že se mu na soupeře ze Skandinávie dařilo v sezoně.

Brankář působící v KHL byl v první třetině dvakrát bezmocný v situacích s rozdílným počtem hráčů na ledě. Nejprve ve švédské přesilovce, kdy puk v 10. minutě umně tečoval Robert Rosén – a osm vteřin před koncem úvodní části i ve švédském oslabení, v němž jej po bleskovém přečíslení bekhendovou kličkou překonal Martin Lundberg.

Jenže druhá třetina nabídla zcela obrácený průběh, ba s ještě větší dominancí Česka.

Nejprve svůj střelecký instinkt v čase 26:45 ukázal Pastrňák po přesném pasu Červenky – 1:2. Pak šampion KHL s Magnitogorskem Jan Kovář skvěle tečoval ránu beka Jakuba Jeřábka (33:38) a pasáž snů zakončil v oslabení Michal Birner (37:59). Obrat byl dokonán z totožné situace, z jaké dali svůj druhý gól Švédové: znovu šlo o chybu na modré čáře v přesilové hře, jež byla potrestána z brejku.

"Švédové byli asi půl minuty zavření ve svém pásmu, my jsme stihli prostřídat a oni už to nezvládli," radoval se Pastrňák ze své první trefy na mistrovství světa. "Už v první třetině jsme byli lepší při hře pět na pět, ale vlastními fauly jsme je dostali do hry. V šatně jsme si řekli, že už nesmíme tak propadat."

Český triumf pojistil svou druhou brankou opět Birner v čase 54:32 po parádní střele pod horní tyč. Koučům vyšel i tah s nasazením Francouze, který posbíral 26 zákroků – jeho spoluhráči stihli celkem 33 střel. Švédský kouč Per Marts už pět minut před koncem zkoušel hrát bez gólmana, ale výsledek již nezměnil ani tento taktický tah.

Panarin spasil Rusko

Dalším pondělním duelem ve skupině A byl souboj Ruska s Lotyšskem. Hostitelé šampionátu po prohře s Českem a trápení s Kazachstánem (6:4) nutně potřebovali vzpruhu – a minimálně výsledkově se jim to povedlo. Rusko vyhrálo 4:0 a byť herně soupeře tak nepřehrávalo, mělo ve svých řadách osobnost dne: útočník Chicago Blackhawks Artemi Panarin byl u všech gólů a zazářil bilancí 2+2.

Ve skupině B pokračovala krasojízda Kanady. Tým složený z hráčů NHL smetl Bělorusko 8:0 a po třech duelech má plný počet bodů při skóre 20:2! O kanadské trefy se podělilo hned sedm mužů, jediným dvougólovým hráčem byl Ryan O'Reilly. Loňská jednička draftu Connor McDavid vylepšil svou šampionátovou bilanci o další dvě asistence, Cam Talbot udržel čisté konto.

Večerním duelem téže skupiny pak byl vyhlížený střet USA s Finskem, v němž se předvedli i dva největší uchazeči o letošní post jedničky draftu, 18letí supertalenti Auston Matthews a Patrik Laine. Fin Laine sice nenavázal na svou strhující bilanci 4+2 z úvodních dvou duelů, přesto jeho tým slavil – vítězný gól si při těsném triumfu 3:2 připsal Leo Komarov. Matthews asistoval u první branky USA.

Češi mají na šampionátu nyní dva dny volna, ve čtvrtek hrají s Norskem.