Drsný konec v play off 1994 pomohl následující sezonu k titulu

Napsal Dan Rosen / NHL.com

New Jersey Devils ocení Martina Brodeura odhalením sochy před halou Prudential Center. Slavnost se bude konat 8. února a o den později vyvěsí před duelem domácích New Jersey Devils s Edmonton Oilers jeho číslo 30 ke stropu arény.

Náš ‚brodeurovský‘ seriál pokračuje příběhem o tom, jak vyhrál s Devils svůj první Stanley Cup.

Hodiny nad ledem odkrajovaly poslední minutu zápasu.

Padesát devět, 58, 57, 56, 55, 54…

Fanoušci v Brendan Byrne Areně začali šílet, zdálo se, že hlediště exploduje při oslavě, na kterou se čekalo roky.

Martin Brodeur, jenž stál v domácí síti, zíral na výsledkovou tabuli, na níž byl stav 5:2 pro New Jersey Devils a konečně si mohl vydechnout.

"Tehdy jsme si uvědomili, že jsme vyhráli Stanley Cup," řekl Brodeur.

Devils byli už jen méně než minutu od triumfu nad Detroit Red Wings, které nenechali ve finálové sérii vyhrát ani jeden zápas. Při magické jízdě v play off zaznamenali 16 vítězství a jen čtyři porážky, včetně bilance 10-1 na ledech soupeřů.

Brodeur inkasoval ve finále Stanley Cupu 1995 sedm gólů ze 75 střel. Dostal celkem 34 branek ve 20 zápasech play off, což představuje průměr gólů 1,67 na zápas a úspěšnost 96,7 procenta. Jeho výkony za úpornou obranou Devils braly dech.

A pak konečně nastal ten okamžik.

"Začnete se dívat kolem sebe a vidíte, jak šílí spoluhráči, fanoušci a řeknete si: 'Tak se to opravdu děje,'" řekl Brodeur. "Pomyslíte si, "Teď už se za ničím neženeme, my to vyhrajeme..."

"V poslední minutě jsem zažil asi nejlepší pocity, jaké můžou být."

Představte si, jak odlišně se přitom Brodeur cítil o rok dřív, když Devils opouštěli led v Madison Square Garden po gólu Stephana Matteaua, který ukončil dvojnásobné prodloužení sedmého zápasu mezi velkými rivaly a poslal do finále Stanley Cupu New York Rangers.

Jeden rok zlomené srdce, další euforie. Ale to není náhoda.

Brodeur cítil, že Devils vyhráli v roce 1995 z velké části právě kvůli tomu, jak dopadli v roce 1994. Všechno je o zkušenostech, poučení z těžkých porážek, které mohou hráče a týmy často nalomit.

V roce 1994 zažil Brodeur všechno kromě finále.

Fascinují souboj s Dominikem Haškem ve čtyřnásobném prodloužení s Buffalo Sabres, které nakonec skončilo porážkou 0:1. Byl střídán proti Boston Bruins, vrátil se zpátky a byl zase odvolán. A pak začalo finále Východní konference proti Rangers.

Zažil porážku ve dvojnásobném prodloužení, kterou, jak řekl bývalý kouč gólmanů Devils Jacques Caron, Brodeur později sám skoro nezmiňoval, ale rozhodně na ni nezapomněl.

"Někdy se víc poučíte ze špatné zkušenosti, než z té dobré, protože na ni nemůžete jen tak zapomenout," tvrdil Caron. "Věděl, jaké to je prohrát a už to nechtěl zažít znova a to byla jeho velká motivace."

Brodeur cítil to samé, ale bylo dost těžké vyčíst jeho motivaci během zkrácené sezony 1994-95. Devils hráli slušně, ale rozhodně nevypadali jako tým, který se bude ucházet o Stanley Cup, když ve Východní konferenci skončili na pátém místě.

Brodeur chytal jen průměrně. Úspěšnost zákroků měl 90,2 procenta. Z hlediska celé jeho kariéry, to byla vlastně nejnižší úspěšnost do sezony 2012-13, kdy měl 90,1 procenta. Průměr 2,44 gólu byl nejhorší až do sezony 2005-06, kdy zaznamenal 2,57.

"Každou sérii jsme začínali venku," řekl Brodeur. "Ale získali jsme pocit, že tak je to pro nás lepší."

Bylo to díky přístupu trenéra Jacquese Lemairea, který se dokázal s touto nevýhodou vypořádat . Více vytěžoval některé hráče, aby dostal Devils do rytmu.

V zápasech 1 a 2 měli Devils bilanci 7-1. Ustanovili rekord NHL, když vyhráli deset zápasů venku.

"Cesta play off v roce 1994 nás připravila, abychom vyhráli Stanley Cup, protože už jsme věděli, co máme čekat," tvrdil Brodeur.

Nevěděl, ale co má očekávat od poslední minuty čtvrtého zápasu s Red Wings. Nikdy nic podobného nezažil. Ani se k tomu nepřiblížil.

"Před mým prvním Stanley Cupem jsem vážně nic nevyhrál," připustil Brodeur.

Výhry ho ale následovaly až po zbytek kariéry. Důkazem jsou další dva Stanley Cupy z let 2000 a 2003.