Donskoi přispěl Sharks k postupu přes Kings

Napsal Shawn P. Roarke / NHL.com

Joonas Donskoi, pravé křídlo San Jose Sharks, v pátek ve Staples Center zaznamenal vítězný gól v zápase číslo 5, který končil výsledkem 6:3 a znamenal postup do druhého kola přes rivaly z Los Angeles Kings.

Donskoi, nováček z finského Raahe, hrál svůj pátý zápas v play off, skóroval ve třetí třetině v čase 3:58 a zastavil tak krvácení, které si Sharks způsobili ve druhé třetině.

Ve 25. minutě vedli hosté 3:0, když se prosadili hráči z druhého sledu. Donskoi, Chris Tierney a Matt Nieto dávali své první góly v sérii úvodního kola Západní konference.

Jenže Sharks o náskok přišli a Donskoi byl na ledě u všech tří obdržených gólů.

Říct, že se během druhé přestávky necítil dobře, je slabé slovo.

"Snažili jsme se na tu druhou třetinu zapomenout a pokračovat dál," prohlásil Donskoi.

Nikdo mu o přestávce nic nevyčítal.

"Nemluvil jsem vyloženě k němu," řekl kouč Sharks Peter DeBoer. "Když strávíte s týmem půl roku a 82 zápasů, je tu i faktor důvěry. Jejich formace měla špatnou třetinu, ale dali jsme jim šanci, aby se dali dohromady a to se jim taky povedlo."

Donskoi také neříkal nic svým spoluhráčům.

"My totiž 'Donkeymu' stejně moc nerozumíme," prohlásil obránce Brent Burns.

Místo toho Donskoi využil přestávky, aby se pokusil zpracovat roli, jakou hrál při devítiminutovém náporu Kings.

Burns řekl, že ho nepřekvapilo, jak skvělý měl pak Donskoi nástup do třetí třetiny.

"Myslím, že za něj mluví jeho hokejka," řekl Burns.

Donskoi si pokryl puk při průjezdu přes modrou čáru, kde se na něj přilepil nejlepší obránce Kings Drew Doughty, spolu pak bojovali tvrdě o puk skoro až k brankové čáře. Donskoi posunul puk před brankoviště, kde se k němu dostal Burns, který kotouč poslal ještě o kus dál do prostoru před branku Kings.

A kdo tam čekal?

Ano, Donskoi. Odpoutal se totiž od Doughtyho a obkroužil branku. Dostal se k puku a střelou zápěstím překonal Jonathana Quicka v čase 3:58.

Mnoho hráčů Sharks nebylo překvapeno, jakým způsobem se Donskoi zbavil Doughtyho. Proti neúprosnému čtyřiadvacetiletému útočníkovi nastupují v tréninku a vědí, co v něm je.

"Nemyslím si, že je nějak rafinovaný, on je prostě silný," řekl Burns. "Má neuvěřitelné schopnosti. Už není úplně nejmladší, takže je i zkušenější. Jeho sebevědomí s pukem je větší, než u spousty starších hráčů."

DeBoer ještě nebyl koučem Sharks, když viděl, jak Donskoi hraje za Finsko na mistrovství světa IIHF 2015. Ale hned si ho všiml.

Potom, už jako trenér San Jose, viděl DeBoer Donskoie v srpnu na kempu nováčků. A všiml si ho opět. Dokonce víc, než měl v plánu.

"Nevěděl jsem toho o něm moc," řekl DeBoer. "Všechno, co jsem věděl, že měl dobrý rok ve finské lize. Trenér NHL automaticky řekne: OK, pomůže našemu týmu v AHL a uvidíme, jak si povede. Ale on zaklepal na dveře a ne pro něj nebyla odpověď."

Všechno se vyplatilo v pátek, kdy Sharks konečně odstranili z cesty Kings, tým nad kterým v roce 2014 vedli v sérii 3:0 a přesto prohráli. V roce 2013 vypadli s Los Angeles v sedmém zápase.

Sharks byli schopni překonat kolaps ze druhé třetiny, který nápadně připomínal chvilkové zhroucení ze třetí části, které je málem připravilo o výhru ve čtvrtém utkání. Tentokrát se totiž mohli spolehnout na více hráčů než v minulosti.

"Široký kádr nás dostal dál," řekl DeBoer. "Myslím, že to byl ten důvod, proč se nám to v minulosti nepovedlo. Teď ale máme hodně hráčů, kteří přispívají k naší síle."