Kubalíkova druhá trefa proti Ducks

Skvělou formu potvrdil útočník Dominik Kubalík a prvním dvougólovým představením v kariéře v NHL zařídil výhru Chicaga nad Anaheimem 4:2. Čtyřiadvacetiletý nováček skóroval ve čtvrtém utkání za sebou a s 16 trefami se posunul do pozice třetího nejlepšího českého střelce v této sezoně. Jubilejní 20. gól v sezoně si připsal Jakub Vrána z Washingtonu, ale porážce s New Jersey 1:5 nezabránil.

Dva body za gól a přihrávku zaznamenal Filip Chytil z New York Rangers při porážce na ledě St. Louis 2:5. Tomas Hertl asistoval u rozhodující branky Patricka Marleaua, který ve svém 1700. utkání v NHL zajistil San Jose výhru nad Dallasem 2:1.

Kubalík opět zářil
V minulých čtyřech duelech si Kubalík připsal šest bodů za tři trefy a stejný počet asistencí, ale jen v jednom případě se Chicago radovalo z výhry. Teď vzal plzeňský odchovanec osud utkání plně do svých rukou, zaznamenal i svou třetí vítěznou branku v lize a byl vyhlášen první hvězdou utkání.
Blackhawks sice prohrávali od čtvrté minuty, kdy po úspěšném forčekingu a přihrávce zpoza branky Ondřeje Kašeho otevřel skóre osamocený Max Jones, ale ještě před polovinou úvodního dějství vyrovnal v přečíslení Jonathan Toews a v druhém dějství úřadoval Kubalík.

Kubalík udeřil z dorážky proti Anaheimu

Nejdříve ve 25. minutě doklepl po střele Patricka Kanea puk bekhendem do okryté branky a otočil stav. V čase 32:21 se opět zorientoval před brankovištěm po pokusu Connora Murphy a doklepl kotouč forhendem mezi betony Johna Gibsona.
Ducks ve 43. minutě snížili díky Rickardu Rakellovi, ale za minutu a půl pojistil výhru Chicaga obránce Olli Maatta. Asistenci si připsal i útočník David Kampf. Anaheim prohrál šestý z posledních sedmi zápasů.
Kubalík se s 16 góly rovněž vyrovnal na pozici nejlepšího střelce mezi nováčky švédskému útočníkovi Victoru Olofssonovi z Buffalo Sabres. "Klíčové je, že hrajeme dobře jako lajna," pochvaloval si Kubalík spolupráci Toewsem a Kanem. "Trávíme hodně času v útočném pásmu, máme spoustu střel na branku. To je to nejdůležitější."
Po třech zápasech se vrátil do sestavy Chicaga gólman Robin Lehner a pomohl k úspěchu 35 zákroky. "Necítil jsem se na začátku dobře. Ale v průběhu zápasu to bylo lepší a lepší," prohlásil Lehner, který doléčil zranění kolena na pravé noze.
Vránův gól Capitals nestačil
Podruhé v kariéře se dostal útočník Jakub Vrana na hranici 20 branek v sezoně v NHL, ale v duelu s New Jersey si dovršení této mety patřičně nevychutnal. Ve 29. minutě snížil ztrátu Washingtonu na 1:3 a Capitals nakonec prohráli 1:5.

Vránova branka z dorážky v přesilovce

Vrána po obléhání branky Louise Domingueho při vyloučení Milese Wooda doklepl puk u pravé tyče do odkryté branky. Připsal si tak 20. trefu ve 46. utkání v ročníku. Maximem třiadvacetiletého odchovance pražských Letňan je 24 branek z 82 duelů minulé sezony.
Český forvard se prosadil ve stejné přesilovce, při které předtím Capitals inkasovali. Blake Coleman zvýšil o 100 sekund dříve na tříbrankový náskok. Ten pak i vrátil Devils ve 33. minutě svou druhou brankou v utkání Nico Hischier a v závěrečné části pečetil výsledek Wood.
Chytilův příspěvek Rangers nepomohl
Výkon dvacetiletého Chytila k bodům Rangers také nevedl. Odchovanec Zlína po 94 sekundách duelu v St Louis otevřel skóre a ve 29. minutě po jeho asistenci snížil Brett Howden na 2:3, ale obhájce Stanley Cupu prokázal svou sílu v domácím prostředí. Po výsledku 5:2 slavil v Enterprise Center poosmé za sebou.
Chytil si připsal 11. gól v sezoně po individuální akci. Projel z vlastního obranného pásma a z levého kruhu překonal střelou zápěstím Jordana Binnington. I jeho pátá asistence v sezoně byla parádní. Zpoza branky našel ideálně Howdena, který zblízka skóroval.

Chytil otevřel skóre proti St. Louis

Do sestavy Rangers se vrátil český obránce Libor Hajek, který vynechal 16 zápasů kvůli zranění kolena. Strávil na ledě 15:05 minuty a měl v bilanci plus/minus dva záporné body.
Marleau slavil vítěznou trefou
Stylovou oslavu 1700. duelu v NHL si užil Patrick Marleau, který ve 23. minutě zajistil San Jose vítězství 2:1 nad Dallasem. Čtyřicetiletý Kanaďan se prosadil z dorážky do odkryté branky poté, co předtím ještě stihl Anton Khudobin vyrazit pokus Tomáše Hertla. Jubilant byl vyhlášen hlavní hvězdou duelu.
Marleau se dostal na metu 1700 utkání v NHL jako pátý hráč v historii. Dlouholetá opora San Jose, která se do svého osudového klubu vrátila loni v říjnu po dvouletém působení v Toronto Maple Leafs, se zařadila po bok Gordieho Howea, Marka Messiera, Jaromíra Jágra a Rona Francise.

Marleau se trefil v 1700. duelu kariéry

Marleau může v této sezoně vyšplhat až na třetí místo historické tabulky před Jágra, který stihl 1733 duelů. Čtvrtý Francis má na kontě 1731 utkání. V případě, že po skončení ročního kontraktu na 700 tisíc dolarů prodlouží Marleau své angažmá v NHL i do budoucna, mohl by předčít i Messiera (1756) a rekordmana Howea (1767).
V dresu Stars se při svém prvním návratu do bývalého působiště neprosadil útočník Joe Pavelski. Pětatřicetiletý Američan působil v San Jose 13 sezon a v posledních čtyřech byl i kapitánem. Loni 1. července podepsal však s Dallasem jako nechráněný volný hráč tříletou smlouvu na 21 milionů dolarů.
Pastrňák nebodoval, ale Bruins vyhráli
Po dvanácti zápasech vyšel bodově naprázdno kanonýr David Pastrnak, ale Boston i bez jeho příspěvku vyhrál na ledě New York Islanders 3:2 po prodloužení. Po 93 sekundách nastavení to zařídil Patrice Bergeron a Bruins se posunuli do čela ligy. Mají na kontě 65 bodů ze 46 zápasů stejně jako druhé St. Louis i třetí Washington.
Pastrňák strávil na ledě 21:14 minuty, nejvíce ze všech útočníků v utkání, nechyběl ani u vítězné trefy a vyslal na Semjona Varlamova pět střel. Ale na svou sbírku 19 bodů za devět branek a 10 asistencí z minulých 12 duelů nenavázal.
Autor hattricku z minulého duelu proti Winnipeg Jets (5:4) vyšel gólově naprázdno poprvé po čtyřech utkáních. V čele tabulky střelců si přesto s 35 brankami stále drží čtyřgólový náskok před druhým Austonem Matthewsem z Toronta.
Lightning vyhráli podesáté v řadě
Klubový rekord vyrovnala Tampa Bay, která vyhrála na ledě Philadelphie 1:0 a dosáhla na desáté vítězství v řadě. Stejnou sérii předvedli Lightning mezi 9. a 27. únorem minulého roku, kdy v základní části suverénně kralovali NHL.
Vyrovnali také nejdelší úspěšnou sérii této sezony, desetkrát za sebou zvítězili mezi 12. říjnem a 5. listopadem také New York Islanders. Jediný gól utkání vstřelil v čase 27:27 Pat Maroon, gólman Andrei Vasilevskiy si díky 23 úspěšným zákrokům připsal druhé čisté konto v řadě.

Maroonova branka proti Philadelphii

Pro pětadvacetiletého ruského gólmana to byla 20. nula v kariéře v NHL a drží neprůstřelnost 145:55 minuty. "Tým hrál skvěle defenzivně, všichni obránci i útočníci. Proto nám stačil jeden gól na výhru," řekl Vasilevskij, který v svým posledních osmi vystoupeních vychytal osm výher, má průměr 1,63 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 94,6 procenta.
Ostatní zápasy: Kovalčuk rozhodl o výhře Montrealu, Carolina zvítězila opět s nulou
Prvním gólem ve čtvrtém vystoupení za Montreal po příchodu z Los Angeles rozhodl o výhře na ledě Ottawy 2:1 v prodloužení ruský útočník Ilya Kovalchuk. V čase 64:08 ukončil osmizápasovou sérii Canadiens bez výhry. Slovenský forvard Tomas Tatar asistoval u první branky vítězů.

Podruhé za sebou neinkasovala Carolina, která zdolala Los Angeles 2:0. Po Petru Mrázkovi, který se v pátek 32 zásahy podepsal pod výhru nad Arizona Coyotes 3:0, zářil tentokrát James Reimer. Díky 41 zákrokům si připsal třetí čisté konto v sezoně.
Vancouver zabral po třech porážkách a vyhrál i díky dvěma gólům Brocka Boessera v Buffalu 6:3. Canucks dali čtyři góly v závěrečné třetině, z toho tři vstřelili během šesti minut a 21 sekund.
Premiérové čisté konto v kariéře NHL udržel lotyšský gólman Elvis Merzlikins, který 27 zákroky vychytal vítězství Columbusu na ledě Vegas 3:0. Blue Jackets tak bodoval v jedenáctém z posledních dvanácti zápasů.
V bitvě o Albertu se radovalo domácí Calgary z výhry nad Edmontonem 4:3 a rozhodl o tom po 39 sekundách závěrečného dějství v přesilové hře svou 20. brankou v sezoně Elias Lindholm, který se v utkání prosadil podruhé. Flames tak vítězili popáté v řadě.