MTL1129

Vzhledem k tomu, že sezona 2019-20 byla 12. března pozastavena kvůli pandemii koronaviru, NHL.com/cs nabízí inventuru všech 31 účastníků soutěže. Dnes se podíváme na další tým Atlantické divize Montreal Canadiens.

Montreal Canadiens
Bilance: 31-31-9, 71 bodů
Pozice pro play off: Na týmy s divokými kartami ve Východní konferenci Columbus Blue Jackets a Carolina Hurricanes ztrácejí 10 bodů
Shrnutí
Navzdory nevyrovnaným výkonům v této sezoně byli Canadiens v době kolem uzávěrky trejdů (24. února) ještě optimističtí. Po výhře 2:1 v prodloužení nad Toronto Maple Leafs 8. února, která byla jejich třetí v řadě a pátou ze šesti zápasů, se zdálo, že jsou schopni zaútočit na play off. V té době ztráceli na týmy s divokou kartou ve Východní konferenci Carolina Hurricanes a Philadelphia Flyers šest bodů.

Tatar vyzrál na Georgijeva blafákem do bekhendu

Montrealský optimismus se ale začal rozplývat, když Canadiens v následujících pěti zápasech uhráli jen bod a před pauzou měli bilanci 4-8-2. Ve třetí sezoně po sobě to vypadá, že jejich plán na účast v play off opět ztroskotá.
Velkým problémem Canadiens byly hlavně ztráty puku. Číslo 807 je třetím nejvyšším v NHL po New York Islanders (896) a New York Rangers (827).
Montreal ale zklamal hlavně na domácím ledě. 34 získaných bodů za bilanci 14-17-6 v aréně Bell Centre je druhým nejnižším počtem po Detroit Red Wings (26). Canadiens rovněž prohráli šest zápasů, v nichž po druhé třetině vedli. Hůř si v této statistice nevedl žádný ze zbylých 30 týmů.
*** ***Více k tématu: [Kandidáti na ceny: Montreal Canadiens ]
Před uzávěrkou přestupů byli vyměněni útočníci Ilya Kovalchuk, Nate Thompson, Nick Cousins a obránce Marco Scandella. Canadiens tak přišli o mazáky, kteří by dvacetiletému nováčkovi Nicku Suzukimu pomohli vést další generaci slavného klubu.
Hráč na vzestupu
Joel Armia, kterého si Canadiens pořídili při trejdu s Winnipeg Jets 30. června 2018, byl původně brán jako útočník, jenž nebude patřit do nejlepších dvou formací. Šestnáctka draftu z roku 2011 ale o rok později podepsala v Montrealu dvouletý kontrakt, když v sezoně 2018-19 zaznamenala 13 gólů. V tomto ročníku finský forvard ještě vylepšil svá čísla na 16 branek a 30 bodů v 58 zápasech.
Významné vítězství
Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 2:1 po prodloužení (8. února):Canadiens dovolili rivalům z Toronta ve třetí třetině jedinou střelu, paradoxně z ní John Tavares otevřel skóre. Scandella ale vyrovnal 2:33 minuty před vypršením základní hrací doby, což byl jeho jediný gól za 20 zápasů s Canadiens, než ho 18. února vyměnili do St. Louis Blues. Kovalčuk pak rozhodl po minutě a 43 sekundách prodloužení a zařídil devátou montrealskou výhru z 12 zápasů.
Nejzajímavější zápas
Montreal Canadiens - New York Rangers 5:6 (23. listopadu):Canadiens měli na třetím místě v Atlantické divizi bilanci 11-6-5, ale z předchozích tří zápasů ani jednou nevyhráli (0-1-2). Montreal šel na začátku druhé třetiny už do vedení 4:0, jenže během tří minut a 20 vteřin snížili Filip Chytil, Pavel Buchnevich a Brendan Lemieux na jednobrankový rozdíl. Artturi Lehkonen ve třetí třetině sice navýšil domácí vedení druhým gólem v zápase na 5:3, ale po 31 sekundách Artemi Panarin znovu korigoval na rozdíl gólu a Lemieux v čase 48:40 v oslabení srovnal na 5:5. Comeback Rangers pak o tři a půl minuty později završil obránce Jacob Trouba. Montreal tak prohrál čtvrtý zápas v řadě a neslavnou sérii následně prodloužil na osm utkání (0-5-3).