Ovechkin Carlson

Dmirty Orlov krásným pasem přes dvě pásma vysílá do brejku Evgenye Kuznetsova a ten v brejku překonává Sergeie Bobrovskyho. Krásná akce!
Moment ze druhé třetiny sobotního duelu je jen jedním z příkladů, jak důležití jsou v sérii Washington Capitals proti Columbus Blue Jackets ruští hokejisté.

V prvních zápasech šlapali ti z Columbusu - brankář Bobrovsky a klíčový útočník Artemi Panarin - a Blue Jackets vyhráli oba úvodní duely. V dalších dvou byl hlavní hvězdou Alex Ovechkin a v tom posledním zářili Orlov s Kuznetsovem. Washington tím pádem otočil sérii a vede 3:2 na zápasy.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
Samozřejmě, není to jen zásluha Rusů; v sestavě Capitals se prosazují i T.J. Oshie nebo autor dvou gólů včetně vítězné trefy v prodloužení Nicklas Backstrom. Ale kvalita ruské spojky se v tomhle souboji ukazuje být veledůležitým faktorem.
Ovechkin byl hvězdou druhého, třetího i čtvrtého zápasu: v neděli dal dva góly, v úterý měl dvě asistence a ve čtvrtek branku i nahrávku. V sobotu sice doma nebodoval, ale o výsledek 4:3 se postaraly další hvězdy týmu v čele s Kuznetsovem, který vstřelil gól a o zápas dřív měl bilanci 1+3.

Orlov si zase v posledním utkání připsal dvě asistence: první zmiňovanou na brejk svého krajana, druhou jako vítěznou střelu v prodloužení, kterou tečoval Backstrom.
"Nick Backstrom? Ten byl prostě vynikající," pochválil švédského centra kouč Capitals Barry Trotz. "Je to hráč pro velké okamžiky a zase to dokázal." Jen čtyři hokejisté zvládli v historii prodloužení v play off nastřílet víc gólů než Backstrom.
"Přitom to snad ani nebyl jeden z mých super zápasů, ale takový je hokej a tyto věci se prostě stávají. Každý z nás se v play off snaží o co nejlepší výkony. Jenže pozor, série ještě není uzavřená. To nejtěžší nás teprve čeká," mínil Backstrom, který se už 11 let s Capitals marně snaží o Stanley Cup.
Švédský centr, jenž dal v letošním play off dva góly a na šest nahrál, je další velkou postavou série, kterou jinak ovládají Rusové. Kuznetsov má bilanci 4+3, Ovechkin 3+3.
Klíčovými postavami jsou i jejich krajané na druhé straně. Už proto, že výsledky Blue Jackets obvykle stojí a padají s brankářem Bobrovskym. Ten měl v úvodních čtyřech utkáních série úspěšnost vždy nad 90 procenty, celkem chytil 152 ze 165 střel a ve druhém zápase série si připsal úchvatných 54 zákroků.
Více k tématu: [Washington otočil sérii a je výhru od postupu]
V sobotu však nezazářil: při prvním Backstromově gólu si sám ťuknul hokejkou puk přes rameno do branky. A zápas končil s úspěšností 86,2 procenta.
Podobně na tom byl i Panarin, tvořivé křídlo a hlavní ofenzivní zbraň Columbusu. V prvním klání dal gól a přidal dvě asistence, ve druhém měl na kontě 0+2 a ve třetím 1+1. V zápasech číslo 4 a 5 si však připsal jen tři minusové body.
I proto Blue Jakcets strádají a místo toho, aby dovedli dvouzápasové vedení k postupu, rázem v sérii prohrávají 2:3. Šestý zápas se hraje v pondělí večer (úterý 1:30 SELČ) v Columbusu.
"K našemu výkonu ale nemůžu říct nic špatného. Jsem přesvědčen, že se do Washingtonu vrátíme na sedmý zápas," prohlásil jeho kouč John Tortorella.
K tomu budou Blue Jackets potřebovat mnohem lepší představení od svých nejlepších hráčů. Včetně ruské spojky, která se zadřela - zatímco ta washingtonská je hodně dobře promazaná.