Devils si vynutili šestý zápas. Otočí finále z 0:3 jako první tým po 70 letech?

Napsal Michael Langr / NHL.com

Los Angeles Kings v letošním play off až do soboty nikdy neprohráli na hřišti soupeře. Pokud by to dodrželi i v pátém finále, odváželi by si teď domů Stanley Cup.

Jenže jejich rekordní šňůru deseti výher "venku" přerušili New Jersey Devils. Ti šli ve své hale Prudential Center na led za situace, kdy museli vyhrát, aby si zachovali naději. A to se jim podařilo - zvítězili 2:1, snížili stav série na 2:3 a vybojovali šestý zápas. Ten se bude hrát v L.A. v pondělí v 8 hodin východoamerického času (úterý 2:00 SEČ).

Ďáblové se probudili v poslední chvíli, ale jejich síla roste. Ve čtvrtém finále si výhrou 3:1 v Los Angeles vynutili prodloužení do té doby jednoznačně se vyvíjející série. A o víkendu na středeční výkon navázali doma v Newarku.

Nastartoval je kapitán Zach Parise svým teprve prvním bodem v sérii. Ve 13. minutě první třetiny se mu vyplatilo dobré napadání. Hostující brankář Jonathan Quick totiž nerozehrál za brankou ideálně a puku se zmocnil forvard Devils, šikovně ho přehodil na forhend a podél levého betonu vracejícího se gólmana ho posunul do branky.

"Nepovedlo se mi rozehrát tak, jak jsem chtěl. Parise sebral puk a poslal ho do branky," okomentoval Quick suše svou první vážnější minelu ve finálové sérii.

"Jen jsem se vydal forčekovat, tak jako tisíckrát v téhle sezoně. A tentokrát to vyšlo," usmál se na tiskové konferenci po utkání Parise. Pro New Jersey to byla první přesilovková trefa ze 16 početních výhod ve finále. "Dát první gól je vždycky super. Když vedete, hraje se lépe, navíc to nakopne i diváky a ti vás pak ženou dopředu," dodal kapitán mužstva.

Do zápasu podruhé za sebou zasáhl český útočník Petr Sykora, jenž proseděl první tři finálové duely na tribuně jako náhradník. A pochopitelně také jeho krajan Patrik Elias, který však ke konci první třetiny tvrdě narazil na mantinel a několik minut zůstal ležet na ledě. Utkání dohrál, ale už ve viditelně pomalejším tempu.

Oporou New Jersey byl opět gólman Martin Brodeur, který tentokrát zastínil svého kolegu na druhé straně hřiště. V pátém duelu si připsal 25 zásahů a překonal ho pouze Justin Williams, jenž krásnou střelou zápěstím na začátku druhé třetiny vyrovnával na 1:1.

"Přežili jsme to. Nemyslím si, že bychom hráli bůhvíjaký zápas, ale našli jsme způsob jak vyhrávat," okomentoval to čtyřicetiletý veterán.

Brodeur zazářil zejména ve třetí třetině, kdy gradoval tlak Kings. Tou dobou totiž už New Jersey vedlo 2:1, když se v polovině druhé třetiny prosadil Bryce Salvador. Obránce Devils dal v play off už čtvrtou branku, o gól víc než v celé základní části. Nechtěně mu k tomu pomohl bek Los Angeles Slava Voynov, jenž tečoval puk za záda bezmocného Quicka.

Hostující Jarret Stoll se poté radoval z vyrovnání, jenže sudí jeho nadšení brzy zchladili. Podle rozboru u videa totiž střelec trefil puk vysokou holí.

68 vteřin před koncem třetího dějství hráli po vzájemném vyloučení hosté power play 5 na 4 a vynutili si obrovský tlak. Jenže Mike Richards spálil dvě obrovské šance a sedm sekund před sirénou vyrazil Brodeur puk až do středního pásma. Kings už nepomohl ani timeout, po prohrané buly bylo jasné, že se o Stanley Cup budou muset porvat i v dalším utkání.

"Jedeme do L.A., abychom jim zkazili další večírek," prohlásil Brodeur. "Mají ke Stanley Cupu už tak blízko, jistě se jim zavrtá do hlavy, že měli tolik možností vyhrát a zatím to nedotáhli. To my jsme na tom pořád stejně, bojujeme o přežití," dodal trojnásobný vítěz Stanleyova poháru.

New Jersey se o sobotní noci stalo teprve třetím týmem historie, který se ve finále play off dokázal vzchopit za stavu 0:3 na zápasy a vybojovat šestý duel.

Jenže od snížení stavu série v pátém utkání na 2:3 je k celkovému obratu pořád ještě dost daleko. Podobný kousek se naposledy povedl klubu Toronto Maple Leafs před sedmdesáti lety.