20191005_rittich

Brankář David Rittich zazářil v sobotním utkání NHL a svým druhým čistým kontem v kariéře v NHL vychytal Calgary vítězství nad Vancouverem 3:0. Sedmadvacetiletá nová jednička Flames pochytala v domácí premiéře v sezoně 34 střel a byla vyhlášena první hvězdou večera. Bodově se v nabitém programu celkem 13 utkání prosadili tři čeští hokejisté.

Útočník Ondřej Kaše se podílel dvěma přihrávkami a výhře Anaheimu nad San Jose 3:1 a získal také cenu pro nejlepšího hráče utkání. Asistence si připsali forvard Jakub Vrana a obránce Radko Gudas z Washingtonu, který ale po úvodních dvou výhrách podlehl v prvním představení doma v sezoně Carolině 2:3 po prodloužení.
Rittichův večer v Calgary
V úvodním duelu ročníku Rittich ve čtvrtek v Denveru proti Coloradu inkasoval čtyřikrát a 27 zásahy nezabránil porážce 3:5, ale proti Vancouveru se už mohl se svým týmem radovat. Sedmadvacetiletý odchovanec Jihlavy si poprvé vychutnal nulu v domácím prostředí. Tu dosud jedinou udržel 10. listopadu loňského roku při výhře v Los Angeles 1:0.
"Nikdo nechce prohrát dvakrát za sebou. Jsem rád, že jsme dnes uspěli a máme dva body," řekl Rittich, který 27. června podepsal jako chráněný volný hráč s Calgary nový dvouletý kontrakt na 5,5 milionu dolarů. Už v minulé sezoně dostal v základní části více prostoru než sedmatřicetiletý Mike Smith, který v létě odešel do Edmontonu.
Třemi body za gól a dvě přihrávky se zaskvěl v dresu Flames také Johnny Gaudreau. Nejdříve asistoval ve 14. minutě u úvodní branky Eliase Lindholma a po 70 sekundách druhého dějství přihrál na gól Seanu Monahanovi. V 59. minutě sám dovršil výhru do prázdné branky při hře Canucks bez gólmana.

Monahan navýšil náskok Calgary

Kašeho příspěvek k výhře Ducks
Anaheim navázal na vítězství nad Arizonou 2:1 a i v druhém domácím vystoupení slavil. Velký podíl na tom měl Kaše, který asistoval u úvodní branky zápase Michaela Del Zotta i u vítězné trefy Ryana Getzlafa. San Jose s útočníky Tomáše Hertlem a Lukášem Radilem prohrálo i třetí duel v sezoně.
Kaše ve čtvrté minutě využil zaváhání brankáře Aarona Della při pokusu o rozehrávku za brankou. Získal puk a přihrál jej Del Zottovi, který snadno otevřel skóre. V čase 25:44 sice vyrovnal Logan Couture, ale za 67 sekund Ducks opět vedli.
Kaše přihrávkou ze středního pásma vyslal do úniku Getzlafa, který si gólmana Sharks vychutnal blafákem do forhendu. Na konci druhé třetiny pečetil vítězství domácích Adam Henrique.

Getzlafův gól proti San Jose

Vrána opět bodoval
Ve středu rozhodl Vrána v prodloužení o výhře Capitals na ledě obhájce Stanley Cupu St. Louis 3:2 a v pátek se podílel další trefou na vítězství na hřišti New York Islanders 2:1. Tentokrát se třiadvacetiletý odchovanec pražských Letňan mezi střelce nezapsal, ale ke gólu na 2:0 pro Capitals z 32. minuty vedla další jeho nebezpečná rána.
Vrána po Gudasově přihrávce najel do útočného pásma, vypálil z levého kruhu a gólman James Reimer vyrazil puk do vzduchu, odkud jej poslal do brankoviště T.J. Oshie a Andrei Svechnikov si kotouč nešťastné srazil do vlastní branky.
Hurricanes ale výsledek otočili. Do poloviny třetí třetiny smazali ztrátu Erik Haula, který využil přesilovou hru při Gudasově trestu, a Jaccob Slavin. V čase 64:04 rozhodl Jake Gardiner.
Reimer dostal přednost před jedničkou Petrem Mrázkem a připsal si 32 úspěšných zákroků. Český gólman ve čtvrtek pomohl 33 zásahy k domácí výhře Hurricanes nad Montrealem 4:3 po nájezdech.

Halákův vynikající zákrok betonem

Boston i s Krejčím vyhrál v Arizoně
Boston už i s centrem Davidem Krejčím vyhrál v Glendale nad Arizonou 1:0. Jedinou branku vstřelil v 19. minutě Brad Marchand a díky 35 úspěšným zákrokům si připsal 48. čisté konto v kariéře v NHL slovenský brankář Jaroslav Halak. Bruins potvrdili, že se jim proti Coyotes daří, porazili je popatnácté za sebou. Jedná se o nejdelší aktuální sérii mezi celky NHL.
Krejčí odstoupil 24. září už po dvou střídáních kvůli zranění v dolní části těla ze svého jediného testu před sezonou proti Philadelphia Flyers (4:3 po prodloužení). Od středy už s Bruins naplno trénoval, ale čtvrteční duel v Dallasu (2:1) ještě nestihl.
Ani podruhé za Boston nebodoval kanonýr David Pastrnak, který v přípravě stihl za dva zápasy šest bodů za tři branky a stejný počet asistencí. Se třemi střeleckým pokusy byl spolu s Marchandem a Patricem Bergeronem nejaktivnějším střelcem hostů.
Čtyřbodový Zibanejad
Poprvé od 13. listopadu 2015 se dočkali úspěchu v Ottawě Rangers a o výhru 4:1 se postaral švédský útočník Mika Zibanejad, autor hattricku a jedné asistence. Navázal tak na své představení ze čtvrtečního úvodního duelu proti Winnipeg Jets, v kterém pomohl k vítězství 6:4 gólem a třemi přihrávkami. S osmi body tak Zibanejad vládne produktivitě.
Svůj střelecký večer načal šestadvacetiletý centr v sedmé minutě, kdy v přesilové hře otevřel skóre. Za Senators odpověděl v první třetině Brady Tkachuk, ale v polovině utkání vrátil Zibanejad Rangers vedení a v čase 32:07 v oslabení dovršil hattrick.
Na začátku závěrečného dějství ještě připravil v početní výhodě gól po Artemie Panarina. Ruský útočník, který po skončení smlouvy s Columbusem podepsal 1. července s Rangers jako nechráněný volný hráč sedmiletý kontrakt na 81,5 milionu dolarů, měl stejně jako v premiéře bilanci 1+1. Tři asistence si připsal Pavel Buchnevich.

Zibanejadův vzácný hattrick proti Ottawě

Zibanejad tak dosáhl na svůj třetí hattrick na místě, kde v NHL začínal. Za Senators si jej vybrali v roce 2011 v prvním kole na šestém místě a Zibanejad za ně sehrál 281 zápasů, než byl v polovině července 2016 vyměněn do klubu z Manhattanu. "Tady jsem dostal první šanci hrát v NHL a jsem za to opravdu vděčný. A potom sem přijet a předvést toto... Budu si tento večer pamatovat hodně dlouho," prohlásil Zibanejad.
Ostatní zápasy: Hoffman ovládl hattrickem derby, Pittsburgh přišel při výhře o Malkina
Florida oplatila v derby Tampě Bay čtvrteční prohru z vystoupení na ledě soupeře 2:5 a vítězství 4:3 zařídil svým druhým hattrickem v kariéře v NHL Mike Hoffman. Nejdříve v polovině utkání dvěma využitým přesilovkami během 86 sekund získal Panthers vedení 2:0 a v čase 40:17 zvýšil na 4:1. Kouč Joel Quenneville mohl oslavit první vítězství na lavičce Floridy.
Buffalo si ve své 50. sezoně v NHL užívá nejlepší start od ročníku 2012-13 a po čtvrtečním vítězství v Pittsburghu 3:1 v prvním vystoupení doma porazilo New Jersey 7:2. Po dvou gólech Sabres dali Victor Olofsson a Sam Reinhart. Nový kouč Buffala Ralph Kruegera si drží stoprocentní úspěšnost. V dresu Devils vyšla bodově naprázdno stejně jako ve čtvrtek s Winnipegem (4:5 po nájezdech) jednička letošního draftu Jack Hughes.

Pittsburgh na druhý pokus v sezoně doma poprvé uspěl a porazil Columbus 7:2. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci k tomu přispěl Jared McCann, dvakrát skóroval také Patric Hornqvist. Penguins ale přišli o centry Evgeniho Malkina a Nicka Bjugstada. Malkin odstoupil kvůli zranění v polovině druhé třetiny a Bjugstad na začátku závěrečného dějství.
Montreal slavil v Torontu výhru 6:5 po nájezdech, přestože ještě v 46. minutě prohrával 1:4. Canadiens pak během devíti minut a 53 sekund otočili stav na 5:4. Přestože v čase 58:45 při hře domácích bez brankáře vyrovnal svým druhým gólem v utkání Auston Matthews, při penaltách rozhodl jako jediný úspěšný střelec Paul Byron.
Obhájce Stanley Cupu z St. Louis po středeční porážce s Washingtonem slavil první vítězství a zdolal Dallas 3:2. Blues sice po dvou třetinách prohrávali 1:2, ale výsledek otočili Brayden Schenn a Sammy Blais.
Detroit vstoupil do sezony duelem v Nashvillu a radoval se z výhry 5:3. Čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí se pod ni podepsal Tyler Bertuzzi. Anthony Mantha přispěl trefou a dvěma přihrávkami a gólman Jimmy Howard 39 úspěšnými zákroky.
Gólman Pavel Francouz z Colorada i v druhém utkání v sezoně sledoval z lavičky domácí výhru svého týmu a Avalanche po úspěšném vstupu do ročníku proti Calgary (5:3) vyhráli nad Minnesotou 4:2. Philipp Grubauer k tomu přispěl 32 zásahy, gólem a asistencí zase útočník Mikko Rantanen.
Los Angeles stejně jako Detroit sehrálo teprve první duel a podlehlo v Edmontonu 5:6, přestože čtyřikrát vedlo. Čtyřmi body za jednu trefu a tři asistence zazářil kapitán vítězů Connor McDavid. Slovenský útočník Tomáš Jurčo při debutu v dresu Edmontonu zaznamenal asistenci na gól Darnella Nurseho z 51. minuty na 5:5.