Rittichovy skvělé zákroky proti Torontu

Brankář David Rittich zářil v brance Calgary Flames při utkání v aréně Toronto Maple Leafs. Pouze jedinkrát inkasoval a hosté slavili výhru 2:1 po nájezdech. Chytal rovněž Petr Mrázek, jeho tým Carolina Hurricanes však i přes gól Martina Nečase prohrál na ledě Columbus Blue Jackets těsně 2:3. Mezi střelce se prosadili také Jakub Vrána (Washington Capitals) a Michael Frolík (Buffalo Sabres), ale s tím rozdílem, že se svými týmy slavili vítězství. Na dva góly nahrál David Pastrňák, jednou asistovali Dominik Simon, Ondřej Kaše a Ondřej Palát. Hattrickem se zaskvěl ruský kanonýr Alexandr Ovečkin.

Vynikající Rittich
Calgary Flames zvítězili pošesté za posledních sedm zápasů, když ve Scotiabank Arena porazili domácí Toronto Maple Leafs 2:1 po samostatných nájezdech. Hlavní postavou a také první hvězdou zápasu byl brankář vítězů David Rittich, který předvedl 35 úspěšných zásahů a nepustil ani jeden ze tří nájezdů.
Skóre otevřel až ve 28. minutě Derek Ryan, hosté pak drželi těsné vedení až do třetí třetiny, kdy v čase 48:35 vyrovnal z přesilovky William Nylander. Nejproduktivnější útok ligy tak nevyšel naprázdno ani ve 48. utkání sezony.
V nájezdech začínali domácí. Ani jedna z tria velkých hvězd ve složení Jason Spezza, Auston Matthews a Mitchell Marner ale nedokázala najít recept na překonání Ritticha. V dresu Flames sice jako první neuspěl Sean Monahan, ale Matthew Tkachuk ve druhé sérii už ano, a to nakonec také stačilo.
"Podle mého názoru byli dnes dobří oba gólmani," připomněl Rittich výkon domácího Frederika Andersena, který předvedl 31 zákroků. "Byl to skvělý zápas, nepadlo mnoho gólů, přestože oba týmy měly spoustu šancí ke skórování. Je třeba říct, že i Andersen byl opravdu moc dobrý."
Výsledku a jediného obdrženého gólu si jihlavský rodák vážil právě i s ohledem na ofenzivní sílu Maple Leafs. "Bylo super, že jsme je dokázali v ofenzivě takhle zkrotit, právě proto jsme přijeli," prohlásil Rittich. "Jsem teď docela unavený a už se nemohu dočkat, až budeme v letadle. Nebylo to lehké, vždyť domácí mají v sestavě asi pět šest kluků, kteří zvládnou dát gól kdykoliv, kdy mají puk."
Za svůj výkon si vysloužil slova chvály i z domácích řad. "Vytvořili jsme si množství šancí, které jsme ale neproměnili. Jejich gólman byl velmi dobrý, nepřálo nám ani štěstí," řekl kouč Toronta Sheldon Keefe. "Takové věci se ale občas stávají."
"Můžete jen smeknout klobouk před Rittichem. V úvodu zápasu předvedl několik naprosto neuvěřitelných zákroků. Ve druhé třetině to z naší strany nebylo ono, ale ve třetí jsme měli zase několik opravdu dobrých šancí," připomněl Matthews. "Rittich ale vytáhl neskutečné zákroky. Nakonec jsme vydolovali alespoň bod, i když bychom měli raději oba dva."
Právě Matthews byl tím, kdo se o to mohl postarat ještě ve třetím dějství, když zakončoval přečíslení dvou na jednoho. Rittich ale vychytal nejen jeho, ale i Kasperiho Kapanena dokonce v situaci tři na jednoho minutu před koncem prodloužení. "To bylo vážně něco, naprostá paráda," ocenil spoluhráče Ryan.
Rittich jako kdyby moc toužil potvrdit, že si dodatečnou pozvánku na 2020 Honda NHL All-Star Game místo zraněného Darcyho Kuempera naprosto zaslouží. "Chtěli jsme, aby byl za svůj výkon odměněn, dali jsme do toho všechno, abychom pro něho vyhráli. Byl dnes zcela jasně naším nejlepším hráčem a myslím, že všichni kluci si přáli to samé - vyhrát už jen kvůli němu. Byl dnes naprosto fantastický," uvedl Tkachuk.
Nečasův gól přišel vniveč
Ani Petr Mrazek si nevedl vysloveně špatně v brankovišti mužstva Carolina Hurricanes. Domácí hráči Columbus Blue Jackets ho ale třikrát překonali a hostům tak po těsné porážce 2:3 zůstaly prázdné ruce.
Mrázkovi napočítali statistici 15 úspěšných zásahů. Hurricanes dvakrát během utkání srovnali krok, poprvé se o to postaral ve 29. minutě svým 11. gólem v sezoně Martin Necas, jenže na trefu Nicka Foligna v čase 58:19 už zareagovat nedokázali.

Nečas využil rychlý protiútok

Pro úspěšného střelce šlo o první gól za 23 zápasů. "Vítězství je ale mnohem důležitější," zdůraznil Foligno. "Je skvělý pocit k němu takhle pomoci. Potřebovali jsme jen v tomto ne zrovna pěkném utkání najít cestu k vítězství."
Skvěle si po návratu z marodky vedl útočník vítězů Cam Atkinson, jenž musel kvůli zranění kotníku vynechat 12 utkání. Připsal si gól a asistenci. Brankář Elvis Merzlikins, jenž dvě předchozí utkání dochytal s nulou, si připsal 32 zákroků.
Vedle bodů přišli hosté také o obránce Dougieho Hamiltona, který odstoupil z utkání krátce před koncem druhé třetiny kvůli zranění ve spodní části těla. Bližší informace o jeho stavu ale bezprostředně po utkání Hurricanes neměli.
Vrána pomohl Ovečkinovi
Alex Ovechkin byl díky 25. hattricku kariéry v základní části NHL hlavním tahounem Washington Capitals při vítězství nad New Jersey Devils 5:2. Důležitým čtvrtým gólem 'Caps' k němu pomohl i Jakub Vrana. Svůj 21. zásah v sezoně si připsal poté, co se hostům podařilo stáhnout manko z 0:3 na 2:3.
Po něm pak ještě jistil výhru Ovečkin, dostal se tak na metu 689 branek v 1132 zápasech základní části a ztrácí už jen jedinou trefu na první desítku nejlepších střelců historie, kterou uzavírá Mario Lemieux.
"To je pro mě něco velkého, obrovského, protože Mario je jedním z mých idolů z doby, kdy jsem vyrůstal," přiznal Ovečkin. "Měl jsem to štěstí, že jsem si proti němu mohl i párkrát zahrát. Je ohromující být tak blízko takovým jménům. Jsou to jména legend."
"Myslím, že to je něco úžasného," složil Ovečkinovi poklonu Vrána. "Ovie je střelec, dost možná jeden z nejlepších v historii, což dokazuje každý rok. A má navíc před sebou ještě dost času na to, aby se stal tím úplně nejlepším. Má skvělou střelu a umí toho využít."
Ovečkin ztrácí v této sezoně už jen pět gólů na nejlepšího střelce ligy Davida Pastrňáka, když se prosadil jednatřicetkrát. Jasně nejlepší z řady ruských kanonýrů navíc pokořil třicetigólovou hranici popatnácté za sebou, což vedle něho dokázali už jen Jaromír Jágr a Mike Gartner.

Ovečkin oslavil 25. hattrick v NHL

Také Gartner, který má na kontě nejvíce sezon s 30+ góly (17), to dokázal v každé z 15 sezon od svého vstupu do NHL, ale Ovečkin je jediným hráčem, kterému se to navíc podařilo v jediném týmu. Hattrick číslo 25 stihl jako desátý hráč historie.
Domácí brankář Ilya Samsonov inkasoval poprvé po 135 minutách a 8 sekundách, když předtím chytil 55 střel za sebou, ale mrzet ho to s ohledem na výsledek příliš nemuselo.
Frolík jistil výhru Sabres
Svůj první gól od příchodu do Buffalo Sabres z Calgary Flames oslavil útočník Michael Frolik. Byť skóroval jen do prázdné branky při hře domácích Dallas Stars bez gólmana, šlo o zásah velmi zásadní.
"Sice je to do prázdné branky, ale pořád je to gól. A já to beru," ujistil Frolík, jehož Sabres získali 2. ledna. "Kluci tady v Buffalu jsou skvělí, snad se mi bude podobně dařit i nadále."
Jamie Benn ještě odpoveděl na úvodní gól, o který se postaral Jimmy Vesey. Pak vrátil vedení na stranu Sabres Rasmus Dahlin a třetí třetina se nesla ve znamení domácího favorita a jeho snahy o vyrovnání.
Právě Frolíkův gól ji ale hodně zchladil. V polovině 57. minuty musel na trestnou lavici Lawrence Pilut, Stars podpořili svou převahu nasazením dalšího hráče do pole, ale zkušený český útočník se v čase 57:44 trefil z velkého úhlu a připsal si šestý gól v sezoně. V závěru se prosadil ještě Zemgus Girgensons.
"Myslím, že ve třetí třetině jsme byli vážně úžasní," pochválil výkon celého mužstva Frolík. "Hráli jsme výborně ve středním pásmu a donutili soupeře k několika ztrátám. Jsou z toho pro nás velmi důležité dva body."

Dahlinova branka na ledě Dallasu

Pastrňák tentokrát nahrávačem
Dvě geniální nahrávky místo dalších branek předvedl tentokrát útočník David Pastrnak a přispěl tak nemalým dílem k vítězství Boston Bruins nad Pittsburgh Penguins 4:1.
Domácí, kteří tak nadále drží krok s nejlepším celkem ligy Washington Capitals, na něž ztrácí jediný bod, dosáhli úspěchu po dvou předchozích porážkách.
Penguins sice vedli, když u jejich úvodního gólu už po 24 odehraných sekundách zápasu asistovali Dominik Simon a obránce Jack Johnson, pro něhož šlo o 300. bod v NHL. Jenže kapitán Sidney Crosby zůstal se svou trefou pro čtvrteční večer v jejich řadách osamocený.
Pak už se naplno rozjeli domácí. Ti nejprve otočili stav po polovině první třetiny, když se v rozmezí 133 sekund zapsali mezi střelce Sean Kuraly a Par Lindholm. Po bezbrankové druhé třetině přišly v té třetí parádní okamžiky v podání Pastrňáka.
Ve 44. minutě těžil z jeho přihrávky naslepo od mantinelu rozjetý Patrice Bergeron, který tak překonal v sedmé sezoně za sebou hranici 20 gólů. Celkově se mu to podařilo již pojedenácté. V závěru při hře Penguins bez gólmana pak měl Pastrňák před sebou prázdnou branku, místo naznačené střely ale nabídl gól další hvězdě Bruins Bradu Marchandovi a sám si tak připsal 32. asistenci v sezoně.
Ve 49 zápasech sezony tak má havířovský rodák na kontě už 68 bodů (36+32) a neochvějně míří za vylepšením svých osobních rekordů. Nejvíce gólů (38) i bodů (81) stihl v minulé sezoně, přestože odehrál jen 66 zápasů, nejvíce asistencí (45) je pak z ročníku 2017-18.
Z branky jistil úspěch Bruins slovenský brankář Jaroslav Halak, připsal si 29 úspěšných zásahů.
Ostatní zápasy: Wild předčili Lightning, Kovalčuk s Tatarem zařídili výhru Montrealu
Minnesota Wild přetlačili v poslední době výtečně hrající Tampa Bay Lightning 3:2. Nikita Kucherov sice vyrovnal náskok domácích, jenže ti pak ze stavu 1:1 odskočili ještě ve druhé třetině během 130 sekund do vedení 3:1. Další zásah Kučerova ze třetího dějství jim tak už nemohl výhru sebrat. Wild vyhlíželi triumf marně čtyři zápasy.
Ruský střelec Ilya Kovalchuk a slovenský útočník Tomas Tatar se postarali o výhru Montreal Canadiens na ledě Philadelphia Flyers. Výsledek 4:1 zařídil Kovalčuk dvěma góly a od příchodu do Montrealu tak stihl za sedm utkání stejný počet bodů (3+4). Tatar dal gól a ještě na dva nahrál.

Kovalčuk se trefil i podruhé proti Flyers

Anaheim Ducks za přispění asistence Ondřeje Kašeho utnuli sérii čtyř zápasů bez bodového zisku, když zaskočili domácí Nashville Predators a zvítězili 4:2. Ducks udeřili po polovině úvodní třetiny dvakrát během 141 sekund a určili tím ráz utkání.
Newyorské derby vyšlo opět lépe Rangers. Po pondělní domácí výhře 6:2 sice nebyli tentokrát tak produktivní, ale vyhráli na ledě New York Islanders 3:2. Rozhodující gól si Chris Kreider schoval na nejlepší možnou chvíli - trefil se při přesilovce v čase 59:35.
Valeri Nichushkin otevřel již po 45 sekundách skóre duelu Colorado Avalanche - San Jose Sharks, v němž nakonec domácí slavili jasnou výhru 4:0. Tento stav platil už na konci 33. minuty. Čisté konto uhájil díky 27 zásahům Philipp Grubauer. Třikrát na jeho branku pálil Tomas Hertl, ale neuspěl.
Florida Panthers ustáli mocný finiš Los Angeles Kings a slavili vítězství 4:3, které pro ně bylo po dvou předchozích úspěšných vystoupeních již třetí za sebou. Ještě na začátku 52. minuty vedli Panthers 4:0, pak se ale hosté dostali třemi góly během necelých šesti minut na dostřel. U všech byl Anze Kopitar (1+2).
Ottawa Senators nestačili na Vegas Golden Knights a prohráli 2:4. Peteru DeBoerovi tak vyšla premiéra na střídačce nejmladšího týmu ligy poté, co ve středu nahradil odvolaného Gerarda Gallanta. "Pro hráče to byl těžký týden, ale zareagovali skvěle," ocenil DeBoer.
Elias Pettersson pomohl dvěma asistencemi Vancouver Canucks k vydřenému vítězství nad Arizona Coyotes, které bylo desátým úspěchem kanadského celku z posledních 13 vystoupení.