Rittich1228

Jednou z hlavních opor Calgary Flames měl být i v této sezoně veterán Mike Smith. Místo něj se však trumfem kanadského mužstva stává český brankář David Rittich. Ten si v klubu buduje si stále důležitější pozici, kterou potvrzuje stabilními výkony a hlavně vychytanými výhrami.

Ve čtvrtek dostal i podruhé v ročníku důvěru proti aktuálnímu lídrovi Západní konference Winnipeg Jets a jeho střelci z něj byli opět nešťastní. Šestadvacetiletý odchovanec jihlavské Dukly vychytal v Bell MTS Place výhru 4:1 celkem 35 zákroky a byl zvolen první hvězdou utkání i přesto, že jeho spoluhráč Johnny Gaudreau nastřílel hattrick.
"Měli jsme hodně dobré šance, ale předvedl několik klíčových zákroků. Je potřeba smeknout klobouk, chytal opravdu výjimečně skvěle," ocenil výkon soupeře Adam Lowry, který jako jediný dokázal Ritticha překonat a vyrovnal ve 38. minutě na 1:1.
*** ***Více k tématu: [Zážitky z roku 2018: Vegas, Tavares, Plekanec...]
Při domácí výhře nad Winnipegem z 21. listopadu sice Jets dokázali bývalého gólmana extraligové Mladé Boleslavi překonat třikrát, ale k výsledku 6:3 tehdy Rittich přispěl 40 zákroky. Teď pro ně v souboji, v němž se Flames na druhém místě Západní konference přiblížili Jets na rozdíl jediného bodu, byl ještě větší překážkou.
"Nebudeme se vymlouvat a tvrdit, že jsme hráli skvělý zápas a jejich gólman mám sebral výhru. Ale chytal dobře. Oni svoje šance využili a my ne. Musíme ale hrát lépe," mírnil kapitán Winnipegu Blake Wheeler chválu na Ritticha.
Ten přes jeho slova opět dostál své přezdívce 'Big Save Dave'. Jeden z klíčových zákroků předvedl necelých 12 minut před koncem, kdy se roztáhnul od tyče k tyči proti střele Bryana Littlea a udržel svému týmu vedení 2:1.
"Nevím," odpovídal s úsměvem po utkání, čím puk chytil. "Šlo to někam do břicha."
I Gaudreau měl jasno, kdo byl hrdinou utkání - navzdory svému střeleckému představení. "Ritter chytal neuvěřitelně. Předvedl skvělé zákroky a udržel nás v zápase. Klidně to mohlo být před třetí třetinou 2:2 nebo 2:3. Byl neskutečný a díky němu jsme vyhráli," chválil pětadvacetiletý ofenzivní lídr Flames.
Calgary mělo přes Vánoce čtyřdenní pauzu a Rittich chytal poprvé od 20. prosince, kdy nezabránil doma prohře s lídrem soutěže Tampa Bay Lightning 4:5 po nájezdech. "Vypadalo to, že Ritter žádnou přestávku neměl," prohlásil forvard Flames Elias Lindholm.
"Bylo to po pauze takové zvláštní, ale všichni podali skvělý výkon. Já jsem se necítil vůbec ideálně," podotkl Rittich a ocenil práci spoluhráčů při bránění a blokování střel. "Dodali mi sebevědomí, pomohlo mi to," uvedl gólman, který je s průměrem 2,22 obdržené branky na zápas v NHL druhý za nashvillským Pekkou Rinnem a s úspěšností zákroků 92,6 procenta třetí za Jaroslavem Halákem z Bostonu a Johnem Gibsonem z Anaheimu.

Rittich vytlačil puk ramenem

Ve Winnipegu oslavil Rittich jubilejní 20. výhru v kariéře v NHL. Ve své první sezoně v Severní Americe (2016-17) chytal ve Stocktonu v American Hockey League a po základní části na farmě dostal šanci k premiéře v Calgary jen na poslední třetinu závěrečného duelu ročníku. V tom dalším už se představil ve 21 zápasech, z toho v 16 z nich od začátku. Osmkrát se radoval z vítězství.
Teď si gólman, který ještě v sezoně 2014-15 chytal i ve druhé nejvyšší české soutěži za Jihlavu, užívá životní se sezonu. Už před její polovinou má na kontě také 21 utkání a kouč Bill Peters mu dal příležitost od úvodu v 18 případech. Odměnou mu bylo 12 vítězství a další dva body získané za prohry až v nastavení.
Skvělý příspěvek od muže, jenž v červenci podepsal s Flames nový roční kontrakt s příjmem 800 tisíc dolarů. Teď si říká si nejen o výrazně lepší ohodnocení při dalších jednáních, ale i o pozici jedničky.
"Má dobré hokejové myšlení. Výborně čte hru. Je velice pružný a také skvěle bruslí, což mu pomáhá k pohyblivosti a rychlým přesunům," dodal Peters. "Určitě si říká o příležitost v dalších zápasech."