Nashville Predators at Colorado Avalanche: May 3, 2022

Takhle si svůj vstup do play off rozhodně nepředstavoval. David Rittich prožil v úvodním duelu na ledě Colorado Avalanche třetinu hrůzy, po které si musel připadat jako zasypaný pod lavinou. Po 15 minutách odjížděl z brankoviště a odkráčel rovnou pod sprchu s pětigólovým 'batohem' na zádech.

Nashville Predators prohráli první třetinu 0:5, celý zápas 2:7. Český brankář dostal pět branek ze 13 střel, což znamená úspěšnost 61,5 procenta. A to mu ještě hned v 19. sekundě pomohlo břevno po střele Mikky Rantanena. Hosté v Ball Areně nakonec prohráli 2:7.
"Byli jsme trochu nervózní, trochu moc svázaní. A to proti takovému soupeři nejde," hodnotil autor dvou nashvillských gólů Matt Duchene. "(Avalanche) hráli rychlý hokej, my se tomu musíme přizpůsobit a hrát ve stejné rychlosti. Musíme být mnohem lepší."

Duchene dal svůj druhý gól v utkání

Rittich měl v husté atmosféře tvořené natěšenými fandy na startu Stanley Cupu hodně těžký úkol. Najednou na něm všechno stálo, přitom v sezoně toho moc neodchytal, zasáhl jen do 17 duelů, z toho do 12 hned od začátku. Víc práce mu jednička Juusse Saros nedala - sedmadvacetiletý Fin byl v základní části se 67 starty nejvytěžovanějším brankářem celé NHL a s 38 výhrami byl třetí.
Saros se však před týdnem v duelu s Calgary Flames zranil a český náhradník se tak dočasně ujal role prvního brankáře. Ve čtvrtek odchytal solidní duel právě v Coloradu, ale na startu play off ho tady čekala jiná situace. Peklo. Ofenzivní lavina.
Vždyť si téměř ani neosahal puk, když poprvé inkasoval: po dvou minutách a 20 sekundách hry ho po pěkné kombinaci v přesilovce překonal centr Nathan MacKinnon. Druhý gól dostal hned 22 sekund nato, když ho z pravé strany propálil obránce Devon Toews. Třetí padl po obrovském kiksu obrany, která se ve vlastní přesilovce nechala obrat Andrewem Coglianem, jenž se sám před brankářem nadvakrát prosadil.
V polovině první třetiny si z Ritticha udělal odrazovou desku Cale Makar, který se protáhl po levém mantinelu a z ostrého úhlu šikovně otřel o jeho masku puk, který zapadl do branky. Dílo zkázy dokonal Artturi Lehkonen střelou po ledě v čase 15:04.
"Bylo tam pár haluzových gólů. Ale ty šance, do kterých jsme je pustili, to nebylo k Rittimu fér. To jde za námi. Nemůžeme je takhle pouštět do brejků," prohlásil obránce Mattias Ekholm. "Oběma, vlastně všem třem našim brankářům věřím. Tohle je o nás. Musíme před nimi hrát lépe."
Je pravda, že jindy tak dobře fungující defenziva Predators byla v první třetině děravá jako sýr z domoviny jejich švýcarského kapitána Romana Josiho. Je ale taky pravda, že Rittich nechytil nic navíc. Ne, žádný gól nebyl vyloženě jeho kiks, ale minimálně zakončení Toewse, Cogliana a Lehkonena byla z kategorie šancí, z nichž alespoň některé se chytit daly.

"V první třetině jim tam všechno spadlo, my jsme na tak drtivou ofenzivu nebyli připravení. Ale poučili jsme se z toho a v dalším průběhu jsme hráli o dost lépe," uvedl v televizním rozhovoru asistent hostujícího trenéra Dan Hinote.
Hlavní kouč John Hynes po zápase odmítl otázku na to, kdo půjde do branky ve druhém duelu, jenž je na programu ve čtvrtek v Denveru. Rozhodovat se bude až později. Saros však zůstává mimo hru a v neprospěch českého brankáře hovoří fakt, že jeho záskok Connor Ingram předvedl ve zbytku zápasu mnohem lepší výkon. Pětadvacetiletý Kanaďan pustil dva góly, ale zlikvidoval 30 ze 32 střel, což značí výbornou úspěšnost 93,8 procenta - i vzhledem k situaci, v níž šel do zápasu, to jsou výborná čísla.
"Byl opravdu stabilní. Pro mladého gólmana to byl těžký úkol, ale on to zvládl. Působil klidným dojmem a to pomohlo uklidnit celý tým,¨ mínil Hinote.
"Connor vypadal dobře. Přišel tam, působil klidně, udělal pár dobrých zákroků," souhlasil Hynes, který z debaklu na startu play off rozhodně nehodlá panikařit.
"Realita je taková, že ať v play off prohrajete vysoko jako my, nebo ve třetím prodloužení, pořád je to jen o tom, že jste ztratili první zápas," uvedl kouč Predators. "Víme, že tam byly nějaké dobré věci, ale že v mnoha oblastech můžeme být lepší. A o tom ta série je. Prostě jsme prohráli jeden zápas. Nebyli jsme dost dobří, soupeř byl lepší. Ale my jsme se sami srazili v oblastech, které se dají lehce napravit. Myslím, že máme na to, abychom na ledě předvedli mnohem lepší výkon. Za dva dny to bude úplně jiný zápas."
Otázka ovšem je, zda bude jiný i proto, že v nashvillské brance už nebude stát Rittich.