Pastrňák skóroval z brejku po Marchandově přihrávce

Český útočník David Pastrňák se zařadil mezi hlavní postavy zápasu mezi Boston Bruins a Buffalo Sabres. K výhře domácích 3:2 pomohl gólem i nahrávkou a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Asistenci si připsal i jeho spoluhráč David Krejčí. Z dalších Čechů, kteří byli během deseti nedělních utkání v akci, se gólově prosadil už jen Ondřej Palát. Podepsal se tak pod vydřenou výhru Tampa Bay Lightning nad Detroit Red Wings 2:1. U trefy hostů asistoval Filip Hronek.

Důvod k radosti měl při svých nahrávkách naopak Jakub Voracek, který byl u obou gólů Philadelphia Flyers na ledě Anaheim Ducks. Hosté vyhráli 2:1 po prodloužení. K otočce Chicago Blackhawks v aréně Columbus Blue Jackets přispěl rovněž asistencí Dominik Kubalik, Blackhawks vyhráli 3:2 po nájezdech. Černý večer naopak prožil gólman ve službách Calgary Flames David Rittich, jenž v duelu s Vancouver Canucks rychle inkasoval tři góly a střídal.
Pastrňák odskočil Matthewsovi
Třiadvacetiletý David Pastrnak měl tentokrát při otevření skóre v podání Bruins ve 13. minutě vcelku snadnou úlohu. Když ho při přečíslení dvou na jednoho vybídl k zakončení Brad Marchand, stačilo havířovskému rodákovi trefit odkrytou branku.
To také udělal, jenže Sabres se s třetí porážkou v řadě nechtěli tak rychle smířit. Rasmus Ristolainen vyrovnal a stav 1:1 trval až do 43. minuty. Během ní udeřil dvakrát v rozmezí 18 sekund při přesilových hrách Jake DeBrusk. Poprvé s Pastrňákovou nahrávkou, podruhé přispěchal s asistencí David Krejci.
Boston tak nekompromisně potrestal dva menší tresty, které dostal najednou Johan Larsson za podrážení a hákování. Za hosty pak sice ještě kontroval Curtis Lazar, ale další gól už nepadl a Boston mohl slavit vedle sedmého bodového zápisu v řadě i třetí výhru po sobě.
Sabres přes dobrý výkon končili bez odměny. "Je potřeba vždy bojovat a hrát tvrdě," zdůraznil Ristolainen. "Jediná důležitá věc, o kterou jde, je ale výsledek. A nezáleží na tom, jak ho dosáhnete. Ať hrajeme dobře nebo špatně, potřebujeme hlavně body."
Rovněž sedm utkání trvá také bodová šňůra Pastrňáka. Připsal si během ní 12 bodů za tři góly a devět nahrávek. Celkem pak má na kontě ze 40 odehraných utkání 58 bodů díky 29 trefám a stejnému počtu asistencí.
Pětizápasové čekání na gól bylo v jeho podání nejdelší v této sezoně, přesto i nadále vévodí tabulce střelců. Druhému Austonu Matthewsovi z Toronto Maple Leafs odskočil na rozdíl tří branek.
Pastrňákovi zároveň chybí jediný gólový zářez, aby počtvrté za sebou pokořil třicetibrankovou hranici. V předchozích třech sezonách dal postupně 34, 35 a naposledy 38 gólů. Jeho bodovým maximem je 81 bodů z minulé sezony.
Palát předčil Hronka
Na góly ještě o něco skromnější byl zápas mezi Tampou Bay a Detroitem. Při přesilovce ve 46. minutě ho rozhodl za stavu 1:1 Brayden Point. Lightning tak porazili Red Wings 2:1 a svého soupeře předčili ve vzájemných kláních už pošestnácté za sebou.
Výrazný podíl na tom měl i Ondrej Palat, který byl prvním střelcem zápasu. Ve 25. minutě otevřel skóre, když přesměroval střelecký pokus Kevina Shattenkirka a dal svůj 11. gól v sezoně. Podobně jako Pastrňák má na svém kontě i shodný počet asistencí.

Palát se prosadil tečí Shattenkirkovy střely

"Vyhrál jsem tam vhazování a Shattenkirk to napálil," popsal Palát. "Šel jsem před branku, ale povedlo se mi tam do toho dát ještě hokejku a stihl jsem puk tečovat."
Ještě do druhé přestávky hosté vyrovnali, když se prosadil Robby Fabbri, už čtrnáctou asistenci v sezoně si připsal Filip Hronek. Vedle toho stihl ve 38 zápasech i sedmkrát skórovat a je jasně nejproduktivnějším bekem týmu. Mezi všemi hráči Red Wings mu patří čtvrté místo.
Voráček u obou gólů Flyers
Jakub Voráček sice naposledy v utkání se San Jose Sharks přišel o čtyřzápasovou bodovu šňůru, ale v utkání na ledě Anaheimu patřil mezi klíčové muže sestavy Philadelphie. Flyers vyhráli 2:1 po prodloužení a třicetiletý útočník měl prsty v obou gólech svého týmu.
Ducks šli do vedení už po 35 sekundách zásluhou Erika Gudbransona. Sean Couturier vyrovnal v 10. minutě po úspěšné dorážce, když si našel puk po Voráčkově střeleckém pokusu.
V čase 63:53 pak rozjásal Flyers Kevin Hayes, který si najel na parádní nahrávku Voráčka středem kluziště, v koncovce prokázal rychlé ruce a pohrál si s gólmanem Johnem Gibsonem.
"Měli tam šanci, tak mě napadlo, že možná půjdou střídat. A že bych je mohl trochu překvapit," popsal Hayes. "Jake mi to skvěle nahrál, naznačil jsem bekhend forhend a puk byl v brance."
Flyers tak přes výprask 1:6 ze San Jose oslavili páté vítězství z posledních šesti utkání. "Méně než 24 hodin poté jsme dostali šanci k nápravě," prohlásil Hayes. "Věděli jsme, že tohle je zápas, který prostě musíme vyhrát."
Voráčkovi pomohly dvě nahrávky k tomu, aby se dostal přes Erica Lindrose a Ricka MacLeishe na šesté místo historie Flyers v počtu asistencí. Za dobu svého působení ve 'Philly' jich stihl v základní části už 370, celkem v NHL pak 465.

Kubalík přispěl k obratu Blackhawks
Columbus Blue Jackets si sice proti Chicago Blackhawks připsali desáté vystoupení s bodovým ziskem za sebou, dlouho to ale vypadalo, že dosáhnou lepšího výsledku než porážky 2:3 po nájezdech.
Za úvodní dvě třetiny totiž byli úspěšnými střelci jen Riley Nash a Pierre-Luc Dubois. V polovině 48. minuty ale snížil Dylan Strome a v čase 57:58 využil přesilovku Erik Gustafsson, jemuž pomohli ke gólu nahrávkami Duncan Keith a Dominik Kubalík.
Zatímco v nájezdech pak na domácí straně uspěl ze tří exekutorů jen Gustav Nyquist, za Blackhawks se prosadili oba dva - Jonathan Toews i Patrick Kane.
Blue Jackets nejenže přišli o druhý bod, ale také o svou velkou oporu posledních utkání Joonase Korpisala. Finský gólman předvedl 28 zákroků, jenže po Toewsově nájezdu musel za pomoci ostatních z ledu a nahradil ho Elvis Merzlikins.
"Už nějakou dobu je pro nás jako skála. A dnes byl opět neuvěřitelný," ocenil kapitán poražených Nick Foligno. "Věřme, že to není nic vážného. Moc rádi bychom dnes pro něho vyhráli, ale bohužel."
Rittichův temný večer
Brankář David Rittich prožil po úspěšném vystoupení na ledě Edmonton Oilers (5:1) zápas, na který bude chtít hodně rychle zapomenout. Proti Vancouver Canucks pobyl totiž na ledě jen 10 minut a 52 sekund, než ho nahradil Cam Talbot. Ten tak chytal 300. zápas v NHL.
V tu dobu vedli hosté už 3:0 a na kontě českého brankáře bylo takřka stejně úspěšných zásahů jako inkasovaných gólů - pouze čtyři. Canucks využili dvakrát přesilovku, skóre otevřeli po faulu Michaela Frolíka. Dva góly dal Tyler Myers, Ritticha pak vyhnal z brankoviště Jake Virtanen po Myersově asistenci.
Nutno připomenout, že Virtanenovi pomohl ke gólu nešťastně domácí bek Travis Hamonic, jenž hokejkou usměrnil puk za Rittichova záda.
"Byl jsem z toho šílený," netajil své špatné rozpoložení Rittich. "Vůbec ne ale kvůli mým spoluhráčům. Byl jsem nazlobený sám na sebe. Vždyť jsem pustil tři góly... Tohle nebyl z mé strany dobrý zápas."
Vancouver tak znovu potvrdil, že první třetiny jsou v jeho podání na výbornou. Canucks dali od začátku sezony během úvodní dvacetiminutovky už 45 gólů, lépe jsou na tom jen Colorado Avalanche se 47 zásahy.
Rasmus Andersson sice v závěru druhé třetině snížil, ale Canucks už komplikace nepřipustili. Tanner Pearson, který v utkání zaznamenal stejně jako Myers tři body, nejprve vrátil Canucks tříbrankový náskok a pak v poslední minutě odpověděl trefou do prázdné branky i na gól Noaha Hanifina.
Zatímco Flames střídají v poslední době výhry s porážkami, Vancouver protáhl svou vítěznou sérii už na pět zápasů.

Myers překonal Ritticha střelou zápěstím mezi betony

Ostatní zápasy: Zacha zpátky v sestavě, Panthers přestříleli Canadiens, čtyřgólová třetina Stars
Pavel Zacha se po menších zdravotních potížích a vynechání jednoho zápasu vrátil do sestavy New Jersey Devils. Za téměř 14 minut na ledě nebodoval, v hodnocení účasti na ledě si připsal -2, s týmem ale mohl slavit výhru na ledě Ottawa Senators 4:3 po prodloužení. V čase 60:54 rozhodl Jack Hughes, třetí asistenci v utkání při jeho gólu zaznamenal Sami Vatanen.
Jedenáct gólů bylo k vidění v BB&T Center, kde Florida Panthers porazili po zdařilé přestřelce Montreal Canadiens 6:5. Panthers vedli brzy 2:0, pak ale prohrávali 2:3, aby otočili následně až na 6:3. Čtyři body (2+2) stihl v domácím dresu Jonathan Huberdeau, po třech si připsali ještě Aleksander Barkov (2+1) a Mike Matheson (1+2), ale i hostující Jeff Petry (1+2) či Nick Suzuki (0+3). Slovenský útočník Tomas Tatar měl v barvách poražených na kontě gól a asistenci.
Arizona Coyotes proti Dallas Stars skvěle začali. Taylor Hall a Conor Garland zajistili domácím vedení 2:0 po první třetině, ve druhém dějství gól nepadl, jenže pak přišla smršť v podání Stars v závěrečné části. Jamie Benn nejprve snížil, v poslední desetiminutovce se pak trefili i Alexander Radulov, Roope Hintz a Mattias Janmark. Slovenský obránce Andrej Sekera pomohl k otočce dvěma nahrávkami.

Radulov po Sekerově zadovce vyrovnal na 2:2

St. Louis Blues nadále vítězí. Obhájci Stanley Cupu porazili po páteční výhře 5:4 po prodloužení na ledě soupeře Winnipeg Jets i doma, tentokrát s výsledkem 4:1. Připsali si tak již osmou výhru za sebou při skóre 33:16 za tuto úspěšnou sérii. Alex Pietrangelo se díky 326. asistenci v základní části v dresu Blues posunul před Ala MacInnise a stal se nejlepším nahrávačem klubové historie mezi obránci.
Minnesota Wild podlehli New York Islanders 1:3, přestože ještě po dvou třetinách vedli. Hosté si ale třemi góly ve třetí části zajistili první výhru v základní době po šesti zápasech, přičemž poslední tři prohráli. Vítězný gól dal v čase 46:01 Matt Martin. Islanders jsou třetí ve Východní konferenci a hranici 50 bodů pokořili nejrychleji od sezony 1983-84.