Pastrňák díky gólu bodoval podeváté za sebou

Je to ryzí střelec, v noci na pátek to opět potvrdil. David Pastrňák vstřelil jediný gól celku Boston Bruins v domácím duelu proti Columbus Blue Jackets a posunul se na metu 30. tref v sezoně. Pořádně vidět byli i další Češi. Dominik Kubalík explodoval třemi asistencemi, ruce nad hlavu po vstřelených gólech zvedali Tomáš Hertl, David Kämpf i Filip Chytil. Z výhry se ale mohl radovat pouze útočník San Jose Sharks.

Pastrňák se trefil, ale Boston padl
Jediný bod vybojovali hráči celku Boston Bruins v domácím střetu s Columbus Blue Jackets, kterým podlehli 1:2 po prodloužení.
"Podali jsme solidní a poctivý výkon. Soupeři jsme povolili pouze 12 brankových příležitostí, to není s ohledem na jeho sílu vůbec špatné," pochvaloval si hostující trenér John Tortorella.
Jako první přitom v utkání udeřili favorizovaní domácí. V čase 31:07 se do přihrávky Toreyho Kruga opřel David Pastrňák a tvrdou ranou od modré čáry využil přesilovou hru. Pro elitního kanonýra to byla jubilejní 30. trefa v sezoně.
Columbus ale hned v úvodu třetí části přispěchal s odpovědí. Sonny Milano nastřelil před brankou Tuukky Raska šikovně domácího beka Matta Grzelcyka a stylově tak oslavil návrat do sestavy po osmi duelech, jež musel vynechat pro zranění v dolní části těla.
"Nebylo to pro mě snadné, protože jsem delší dobu nehrál," uznal Milano. "Ten gól mi dodal velké sebevědomí. Myslím, že pomohl celému mužstvu."
Vyrovnaný duel, v němž byli střelecky aktivnější hosté, tak doputoval až do prodloužení. V něm měl po skvělé přihrávce Davida Krejčího nejprve velkou šanci Pastrňák, pak se ale oba Češi nestihli vrátit do defenzivy, čehož využil Seth Jones a po jeho nahrávce rozhodl Pierre-Luc Dubois.
"Vyhrál jsem souboj s Krejčím o puk a otevřel se přede mnou prostor," popsal klíčový moment utkání Jones. "Nakonec jsme to sehráli velmi dobře. Ten druhý bod pro nás má velký význam, protože jsme hráli na ledě jednoho z nejlepších týmů ligy."
To v táboře Bostonu byly přesně opačné pocity. Tým kolem kapitána Patrice Bergerona neuspěl podruhé za sebou, laciný gól v prodloužení mrzel především kouče Bruce Cassidyho.
"V prodloužení musíme hrát chytřeji," upozornil. "Pokud nevyhrajeme souboj v útočném pásmu, musíme být schopní se přesunout do lepšího defenzivního postavení. To se nám nepovedlo a zaplatili jsme za to. Z této chyby se musíme poučit."
Hertl nasměroval Sharks k výhře
Teprve druhý triumf z posledních sedmi zápasů vydřeli hokejisté týmu San Jose Sharks, kteří uspěli na ledě oslabených Pittsburgh Penguins 3:2 po prodloužení a odlepili se ode dna tabulky Západní konference.
"Byla to velká bitva," pokýval hlavou obránce Brent Burns, autor vítězného gólu. "Nešli jsme do zápasu v ideálním rozpoložení, ale ukázali jsme charakter. Moc bych si přál, aby nás tahle výhra konečně nastartovala."

Hertl usměrnil za Jarryho záda Burnsovu přihrávku

Sharks nasměroval za bodovou injekcí útočník Tomáš Hertl, jenž v čase 2:48 usměrnil z mezikruží přihrávku Burnse za záda brankáře Tristana Jarryho a poslal svůj tým do vedení 1:0.
Pro českého reprezentanta to byl 15. zásah v sezoně, Hertl se navíc prosadil vůbec poprvé od 17. prosince, kdy udeřil dvakrát v konfrontaci s Arizona Coyotes.
Penguins, kteří poprvé nastoupili bez zraněného elitního útočníka Jakea Guentzela, si schovali odpověď na závěr úvodní části. V čase 16:51 se ranou zápěstím prosadil Patric Hornqvist a srovnal účty.
Do šaten přesto odcházeli spokojenější hosté, kterým vrátil vedení kapitán Logan Couture, jenž zužitkoval přesnou přihrávku veterána Patricka Marleaua.
"Je příjemné si konečně užít výhru," ulevil si Couture. "Hráli jsme proti týmu, který má dobrou formu. Sice jim chybí několik důležitých hráčů, pořád si ale drží vysokou výkonnost. O to víc si ceníme toho, že jsme to zvládli."
Snadné to však nebylo. Pittsburgh se totiž i podruhé dokázal do utkání vrátit. Pouhých 51 vteřin před druhou sirénou se prosadil opět Hornqvist a do třetí části se tak šlo za stavu 2:2.
"Upřímně si myslím, že jsme byli lepším týmem," prohlásil Hornqvist. "Vytvořili jsme si více šancí, hráli jsme vážně dobře."
V závěrečné části gól nepadl, duel se tak převalil až do prodloužení. V něm udělal osudovou chybu obránce Marcus Pettersson, jenž po podražení putoval na trestnou lavici a v následné početní výhodě rozhodl o výhře Sharks Burns.
"Jsem rád, že kluci byli za svou práci odměněni," poznamenal hostující trenér Bob Boughner. "Náš výkon se mi líbil, hráli jsme s dobrou energií."
Kubalíkův skvělý večer body nepřinesl
První tříbodový duel v NHL prožil útočník Dominik Kubalík, příliš radostně na něj ale vzpomínat nebude. Chicago Blackhawks totiž padli na ledě Vancouver Canucks po přestřelce 5:7.
Český reprezentant se stal jednou z hvězd celého zápasu. Kubalík třikrát přesně nahrál, Chicago se třikrát trefilo. Pobídku rodáka z Plzně postupně využili Connor Murphy, Jonathan Toews i Patrick Kane.
Hostům to přesto nestačilo. Směrem dozadu totiž byli velice křehcí, čehož Canucks bez rozpaků využili. Rozhodující náskok si vytvořili v závěrečné části, kterou opanovali 3:1.
"V takhle náročné lize potřebujete být produktivní. Nám se to tentokrát povedlo, body se rozložily mezi několik hráčů, což je vždycky důležité," prohlásil trenér Canucks Travis Green.
Gólem a třemi asistencemi zazářil útočník J.T. Miller, jeho parťák z elitní formace Elias Pettersson přidal branku a dvě nahrávky. Činili se i členové druhého útoku. Kapitán Bo Horvat udeřil dvakrát a připojil asistenci, Tanner Pearson zaznamenal trefu a dvě nahrávky.
Na opačné straně se do statistik vepsal i druhý Čech, útočník David Kämpf v čase 24:15 vypálil z mezikruží a vyrovnal průběžný stav na 2:2. Pro čtyřiadvacetiletého centra to byla šestá branka v ročníku, velkou radost z ní mít ale nemohl.
Chytil dal gól, slavit ale nemohl
Výhodu domácího prostředí dokonale zužitkovali hráči týmu Calgary Flames, kteří udolali New York Rangers navzdory brance Filipa Chytila 4:3.
Flames mohli těžit z velmi dobrého vstupu do utkání, když po osmi minutách hry vedli už o dva góly. Skóre otevřel Johnny Gaudreau, pak se ve vlastním oslabení prosadil i Mikael Backlund.
"Konečně jsme měli dobrý vstup do utkání. Našli jsme způsob, jak se dostat do vedení. To nám v celém utkání hodně pomohlo," prohlásil trenér Calgary Geoff Ward.
Rangers sice v rozmezí 25 sekund první třetiny skóre srovnali, když se v početních výhodách prosadili Jacob Trouba s Chytilem, přesto měli po úvodním dějství blíže k výhře domácí. Vedení jim totiž vrátil Derek Ryan.
Znovu na roveň dostal hosty v čase 25:46 talentovaný Kaapo Kakko, o výhře Flames ale rozhodl o necelé tři minuty později Sean Monahan.

"Nemáme za sebou nejlepší období," připomněl Monahan dvě předchozí porážky za sebou. "Proto jsme do tohoto duelu šli s tím, že ho zkrátka musíme vyhrát. To se nám naštěstí povedlo."
Velkou zásluhu na tom měl gólman Cam Talbot, který předvedl 24 úspěšných zákroků. "Cítil jsem se dobře. Povedlo se mi rychle dostat do utkání a bylo to fajn," ulevil si.
V dresu Rangers strávil mladík Chytil na ledě více než šestnáct minut, k 10. trefě v sezoně přidal i tři střely na branku.
"Musíme mnohem lépe bránit," prohlásil obránce Rangers Marc Staal. "Nemůžeme spoléhat na to, že v každém zápase vstřelíme pět gólů."
Avalanche deklasovali šampiony
Očekávala se vyrovnaná bitva dvou nejlepších celků Západní konference, konfrontace týmů Colorado Avalanche a St. Louis Blues se ale změnila v jasnou záležitost. Denverský klub totiž v domovské Pepsi Center rozmontoval obhájce Stanley Cupu 7:3.
"Jsme hodně zklamaní. Vůbec jsme nehráli svojí hru, rozhodně máme na víc," soukal ze sebe útočník St. Louis Ryan O´Reilly. " Byl to náš nejhorší výkon za poslední dobu."
V dresu Colorada znovu řádil hvězdný útočník Nathan MacKinnon, jenž k brance přidal i tři asistence. Dvakrát se trefil centr druhé formace Nazem Kadri, obránce Samuel Girard pak oslnil čtyřmi asistencemi.
"Tuhle výhru jsme potřebovali, samozřejmě musíme být spokojení. Zápas jsme kontrolovali," radoval se hrdina duelu MacKinnon.
Hosté za celý duel ani jednou nevedli, po třech inkasovaných brankách ve třetí části jejich manko narostlo do obřích rozměrů. Dva zásahy Roberta Thomase znamenaly už pouze korekci výsledku.
"Proti tomuto soupeři se nám přitom dlouhodobě daří," připomněl kapitán Alex Pietrangelo fakt, že Blues před tímto zápasem drželi šňůru šesti výher proti Coloradu. "Tentokrát to z naší strany bylo špatné."
Ostatní zápasy: Voráček s asistencí, Toronto složilo Winnipeg
Ani asistence Jakuba Voráčka nepomohla mužstvu Philadelphia Flyers k bodovému zisku na ledě Vegas Golden Knights, pensylvánský klub padl v T-Mobile Areně 4:5. Domácí si vypracovali už v první části náskok dvou gólů, o který ve zbytku duelu nepřišli. Dvakrát se trefil útočník Max Pacioretty, obránce Shea Theodore přidal branku a nahrávku.
Třetí porážku z posledních čtyř duelů utrpěli hráči celku Edmonton Oilers, kteří padli na ledě Buffalo Sabres 2:3 po prodloužení. Vítěznou branku obstaral v čase 61:09 z trestného střílení kapitán Jack Eichel, Buffalo tak ukončilo šňůru čtyř neúspěchů v řadě.
Výrazný nárůst formy demonstrovali hráči týmu Tampa Bay Lightning, kteří zvítězili v aréně Montreal Canadiens 2:1 a odškrtli už pátý triumf za sebou. Vítězný gól vstřelil v čase 8:28 elitní útočník Nikita Kučerov.
Roli favorita nepotvrdili New York Islanders, jež v Nassau Coliseum podlehli New Jersey Devils 1:2. Domácí sice udeřili jako první, hosté ale díky brankám P.K. Subbana a Nica Hischiera skóre otočili.
Fantastická druhá třetině dovedla tým Florida Panthers k výhře 6:3 na ledě Ottawa Senators. Hosté v prostředním dějství nasázeli soupeři hned čtyři branky, dvěma góly a asistencí zazářil útočník Jevgenij Dadonov.
Stejným výsledkem jako Florida uspěli i hokejisté Toronto Maple Leafs, kteří vyhráli v aréně Winnipeg Jets. Zářil především útočník William Nylander, autor dvou branek a jedné nahrávky.
Výhodu domácího ledu přetavili v dvoubodový zisk Arizona Coyotes, kteří udolali Anaheim Ducks 4:2. Tým z Kalifornie sice ještě po druhé části vedl, v té závěrečné ale třikrát kapituloval. Vítězný gól oslavil veterán Brad Richardson.