Pastrňák se prosadil rychlou ranou a dal gól číslo 38

Kanonýr David Pastrňák z Bostonu zazářil v sobotním duelu na ledě Minnesoty třemi body za gól a dvě asistence a pomohl k jednoznačnému vítězství 6:1. S 38 trefami se osamostatnil na čele tabulky střelců před Alexandrem Ovečkinem z Washington Capitals a vyrovnal své osobní maximum z minulé sezony. Dvěma přihrávkami se podílel na úspěchu Bruins také David Krejčí.

Vítězství Tampy Bay Bay 3:0 na ledě San Jose pečetil svým 14. gólem v sezoně Ondrej Palat. Asistencemi pomohli k úspěchu svých týmů další forvardi Jakub Voracek z Philadelphie a Ondrej Kase z Anaheimu.
Vysokou porážku v Bitvě o Albertu 3:8 doma s Edmontonem musel strávit gólman Calgary David Rittich, který vystřídal ve 24. minutě za stavu 1:4 a pak se v čase 39:36 do brankoviště zase vrátil. Inkasoval celkem šest branek z 28 střel.
Pastrňák vyrovnal osobní rekord
Dva zápasy čekal na dorovnání svého maxima v počtu branek za sezonu Pastrňák, který ve 36. minutě zvýšil náskok Bostonu na ledě Minnesoty už na 4:0. Po závaru před Devanem Dubnykem po předchozím pokusu Krejčího trefil z levého kruhu odkrytý prostor branky. V minulém ročníku nastřílel 38 branek v celkových 66 zápasech, v tom probíhajícím se mu to podařilo v 53. duelu a pere se o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.
"Samozřejmě to vidím, ale nijak na to nemyslím. Sezona je dlouhá. Máme ještě skoro třicet zápasů do konce. Ovi se rozjel. Je to neuvěřitelný střelec. Hraje v NHL léta a já s ním nesoutěžím. Hrajeme týmový sport, o tom to je. Dávat góly a vytvářet šance je to, čím můžu týmu nejvíce pomoci. Na to se soustředím," prohlásil Pastrňák.
I předešlé tři branky v utkání nesly český podpis. Nejdříve se trefil dvakrát obránce Torey Krug, jemuž u první branky asistoval i Krejčí a u druhé Pastrňák. Třiadvacetiletý rodák z Havířova zaznamenal přihrávku i u trefy Brada Marchanda na 3:0 a se 73 body si upevnil třetí místo v produktivitě.
Pastrnák byl zvolen první hvězdou zápasu a třetím nejlepšího hráčem se stal Krejčí. Vměstnal se mezi ně Krug, který byl se čtyřmi body za dvě trefy a stejný počet přihrávek nejproduktivnějším hráčem večera. Na výhře se podílel 25 zásahy i slovenský gólman Jaroslav Halak.
Voráček asistoval u výhry Flyers
Potřetí za sebou bodoval útočník Jakub Voráček, který po gólech ve dvou duelech proti Pittsburgh Penguins při domácí výhře 3:0 a při venkovní prohře 3:4 po prodloužení pomohl asistencí k vítězství nad Coloradem 6:3. Za Flyers zářili především autor tří bodů za dvě branky a jednu asistenci Kevin Hayes a Joel Farabee, který se zapsal rovněž dvakrát mezi střelce.
Voráček asistoval ve 14. minutě u úvodní branky. Jeho nahození z levé strany z úhlu vyrazil gólman Philipp Grubauer hokejkou až na modrou čáru, odkud jej ale překonal Matt Niskanen. Šest sekund před koncem druhé třetiny zvýšil v přesilové hře náskok Philadelphie Hayes.

V dalším průběhu se Avalanche třikrát dotáhli na kontakt, ale Flyers vždy odpověděli. V 57. minutě opět Hayes, tentokrát v oslabení, upravil na 5:3. Výsledek pojistil při hře Colorada bez brankáře 45 sekund před koncem Scott Laughton.
"Oni byli v první třetině lepším týmem, ale prohráli ji 0:2. V další průběhu jsme se zlepšovali, Získali jsme po přestávce tři ze čtyř bodů, což je určitě pozitivní," pochvaloval si Hayes vystoupení po 2020 Honda NHL All-Star Game v St. Louis.
Za poražené si připsal asistenci Cale Makar had a polepšil si na 38 bodů za 11 branek a 27 asistencí v sezoně, čímž vytvořil klubový nováčkovský rekord Avalanche/Quebec Nordiques. Dosud se dělil maximum s Brucem Bellem, který za Nordiques zaznamenal 37 bodů v ročníku 1984-85.
Palátova pojistka
Svou produktivitu z posledních zápasů potvrdil Palát, který bodoval potřetí za sebou a celkově si z posledních šesti vystoupení připsal sedm bodů za dvě branky a pět asistencí. V San Jose se prosadil 17 sekund před koncem, kdy dovršil při hře Sharks bez gólmana do prázdné branky vítězství 3:0.
Gólem a asistencí se předvedl kapitán Steven Stamkos, který ve 25. minutě otevřel skóre a pak se v čase 57:57 podílel na gólu Nikity Kučerova. První čisté konto v dresu Lightning si díky 30 zásahů připsal gólman Curtis McElhinney, který přišel do Tampy Bay před sezonou po roce stráveném v Carolina Hurricanes.
San Jose, které ve středečním duelu s Vancouver Canucks přišlo do konce sezony o útočníka Tomáše Hertla kvůli zranění kolena, prohrálo páté z posledních šesti utkání.
Rittich inkasoval šestkrát
Až na čtvrtý pokus v sezoně ovládl Bitvu o Albertu Edmonton a pro Calgary byla v sobotu prestižní bitva hodně hořká. Čtyřmi asistencemi pomohl k výhře hostů 8:3 Leon Draisaitl, jenž si s 83 body z 52 utkání upevnil vedení v produktivitě. Má náskok čtyř bodů před svým spoluhráčem Connorem McDavidem, který si připsal dvě branky.
Právě po McDavidově druhé trefě v utkání opustil brankoviště Flames Rittich, který inkasoval čtyři góly ze 17 střel a nahradil jej Cam Talbot. Ten se ale 24 sekund před vypršení druhé třetiny popral s gólmanem Oilers Mikem Smithem a český branář od stavu 3:6 opět zamířil na led. Překonali jej ještě Sam Gagner a z trestného střílení Gaetan Haas.

McDavid překonal v přesilovce Ritticha

Lundqvist vynuloval Red Wings
První čisté konto za poslední dvě sezony si připsal brankář Henrik Lundqvist, který přispěl 33 zákroky k výhře New York Rangers v Detroitu 1:0. Pro sedmatřicetiletého Švéda, který se 883 odchytanými zápasy osamostatnil na devátém místě historické tabulky před Johnem Vanbiesbrouckem, to byla 64. nula v kariéře v NHL.
Tu minulou vychytal 19. listopadu 2017 při domácím vítězství nad Ottawou 3:0. Do branky Rangers se jejich letitá opora dostala poprvé od 11. ledna, protože se v současné době dělí o místo s Alexandrem Georgijevem a Igorem Šesťorkinem. "Byl to těžký měsíc. Téměř čtrnáct let jsem věděl, že budu chytat. Teď se to změnilo," prohlásil Lundqvist.
Jednou branku utkání vstřelil Lundqvistův krajan Mika Zibanejad, který v čase 12:13 využil přesilovou hru. Rangers tak porazili Detroit stejně jako v pátek, kdy uspěli doma v Madison Square Garden po výsledku 4:2.

Lundqvist parádně zasáhl bruslí proti Larkinovi

Ostatní zápasy: Kaše přispěl asistencí k výhře, série Blue Jackets a Panthers skončily, Vancouver zvítězil popáté v řadě
Velký podíl na vítězství Anaheimu v Los Angeles 3:1 měl brankář Ryan Miller, který vytvořil své maximum v sezoně se 46 úspěšnými zákroky. Čisté konto mu sebral na konci druhé třetiny za stavu 3:0 Tyler Toffoli. U úvodní branky Maxe Jonese byl v šesté minutě Ondřej Kaše.
Po šesti výhrách za sebou našel přemožitele Columbus, který ale posedmé v řadě bodoval, protože prohrál na ledě Buffala 1:2 až po prodloužení. Po 36 sekundách nastavení rozhodl svou 31. brankou v sezoně kapitán Sabres Jack Eichel.
Rovněž po šesti zápasech neuspěla Florida, pro kterou byl konec šňůry o dost nepříjemnější. Panthers prohráli v Montrealu 0:4. Gólman Carey Price si díky 29 zákrokům připsal třetí nulu v sezoně a celkově 47. v kariéře v NHL. U všech čtyř branek asistoval obránce Jeff Petry. Slovenský útočník Tomas Tatar přispěl svou 19. trefou v ročníku.
Popáté v řadě se radoval Vancouver po výhře na ledě New York Islanders 4:3 po prodloužení. V čase 60:42 rozhodl svým druhým gólem v utkání obránce Quinn Hughes, jenž si celkem připsal tři body.

VAN@NYI: Quinn Hughes rozhodl v prodloužení

Svou nejdelší sérii porážek v sezoně zastavil Winnipeg, který po pěti neúspěších vyhrál nad St. Louis 5:2. Třemi body za dvě trefy a jednu přihrávku se pod to podepsal Jack Roslovic a 38 zásahy Connor Hellebuyck.
Toronto porazilo doma Ottawu 2:1 po prodloužení díky brance Mitchella Marnera v přesilové hře v čase 63:54. Spravilo tak chuť příznivcům ve Scotiabank Areně z posledního vystoupení z 18. ledna, kdy tým podlehl Chicagu 2:6. Maple Leafs tak navázali na výhry v Nashvillu 5:2 a v Dallasu 5:3.
Čtvrtou prohru z posledních pěti zápasů nedopustil Dallas, který zvítězil na ledě New Jersey 3:2 po prodloužení. Po 99 sekundách nastavení rozjásal Stars Joe Pavelski.
Chicago vyhrálo na ledě Arizony 3:2 po nájezdech hlavně díky Patrickovi Kaneovi, který prodloužil svou bodovou sérii na 12 utkání. Nejdříve asistoval u dvou branek Brandona Saada a v rozstřelu se prosadil jako jediný spolu se střelcem vítězného gólu Jonathanem Toewsem.
Potřetí v sezoně vychytal čisté konto Marc-Andre Fleury a 19 zákroky pomohl k vítězství Vegas v Nashvillu 3:0. Fleury se vrátil do brankoviště po jednozápasovém trestu za vynechání Utkání hvězd a celkově 59. nulou v kariéře se vyrovnal na 18. místě historického pořadí Jevgeniji Nabokovovi.