Pastrňák zařídil hattrickem výhru Bostonu 5:4

Útočník David Pastrnak nastřílel tři góly ve čtvrtečním utkání Boston Bruins proti Winnipeg Jets a velkou měrou se tak postaral o výhru domácích barev 5:4. Z českých hokejistů se gólově prosadil i Dominik Kubalik v dresu Chicago Blackhawks, jenže ti podlehli Nashville Predators 2:5, pátý hřebíček do jejich rakve navíc přidal střelou do prázdné branky přes celé hřiště brankář Pekka Rinne. Fantastické představení nabídl bek Tony DeAngelo, jenž vedle hattricku pomohl i dvěma nahrávkami k výhře New York Rangers nad New Jersey Devils 6:3.

Pastrňák utekl Matthewsovi
David Pastrnak skvělým způsobem protáhl svou bodovou sérii na 12 zápasů, když v TD Garden nastřílel hattrick do sítě Winnipeg Jets a hlavní měrou se tak podepsal pod výhru 5:4, za což byl oceněn jako hlavní hvězda zápasu.
Šlo již o třetí Pastrňákův hattrick v sezoně a sedmý v kariéře havířovského rodáka v NHL. Třiadvacetiletý Pastrňák tak opět posílil svou pozici nejlepšího střelce ligy, když na dotírajícího Austona Matthewse z Toronto Maple Leafs má čtyři zásahy k dobru.
Své góly rozložil do všech tří třetin a vyrovnával jimi vždy náskok soupeře na 1:1, 2:2 a 4:4. Pastrňák má aktuálně na kontě už 35 gólů ze 45 odehraných utkání a je tak na nejlepší cestě překonat své osobní maximum v podobě 38 branek z minulé sezony.
"Myslím, že jsme pokračovali v dobrém rozpoložení z toho utkání v Nashvillu," připomněl Pastrňák výhru 6:2. "Byl to jeden z těch večerů, kdy tam některým hráčům spadne skoro všechno. Samozřejmě jsem rád. Hraju ale pořád stejně a snažím se pomoci týmu, jak nejlépe umím. Nevytvářím si na sebe žádný tlak, jen hraju svou hru."
Vedle Pastrňáka se v barvách Bruins prosadil gólově už jen Jake DeBrusk, který skóroval dvakrát. Za stavu 3:4 se právě tihle dva postarali v 52. minutě během pouhých 33 sekund o obrat. DeBrusk si vedle branek připsal i nahrávku, na třetí z Pastrňákových gólů nahrával David Krejci.
Pastrňák se díky svě střelecké explozi přiblížil na jediný bod svému maximu v podobě 13 zápasů, v nichž bodoval. Stanovil ho hned zkraje sezony mezi 8. říjnem a 5. listopadem. Je tak teprve třetím hráčem historie Bruins, jenž stihl alespoň dvě dvanáctizápasové bodové šňůry v jedné sezoně. Před ním to dokázaly jen legendy: Phil Esposito (15, 13 a 13 zápasů) a Bobby Orr (15 a 12), oba během sezony 1973-74.
V brance vítězů byl slovenský gólman Jaroslav Halak, který nasbíral 17 zákroků. Chyběl ale jeho krajan a kapitán týmu Zdeno Chara. Na poslední chvíli vypadl ze sestavy kvůli komplikacím s nedávným stomatologickým zákrokem, který podstoupil v návaznosti na zranění ze čtvrtého finále Stanley Cupu na konci minulé sezony. Chára by však neměl scházet dlouho.
Střelec Rinne
Sedmatřicetiletý finský gólman Pekka Rinne se stal prvním gólmanem, jemuž se podařilo skórovat po více než sedmi letech od stejného kousku Mikea Smithe 19. října 2013. Rinne se do historie NHL zapsal jako dvanáctý gólman, který vstřelil gól.

Rinne jako 12. brankář v historii NHL skóroval

Rinnemu napomohlo, že jen pár sekund před ním skóroval rovněž do prázdné branky při hře Blackhawks bez gólmana Nick Bonino. Za svou brankou si srovnal puk na holi a po všech stránkách povedeným pokusem trefil přesně.
Dvaadvacet sekund před závěrečnou sirénou tak pečetil výhru Predators 5:2, která byla navíc po drtivé domácí porážce 2:6 s Boston Bruins první pro nového kouče týmu Johna Hynese. Rinne vedle své střelecké chvilky předvedl i 29 zákroků.
"Chvilku předtím jsme skórovali a měli tak na své straně dvoubrankový náskok. Puk naštěstí ležel na ledě naplocho, takže jsem mohl zkusit střelu," popsal Rinne. "Rád hraju s pukem, takže tohle je něco, o čem jem snil. Myslím, že dnes mi byly hvězdy nakloněné."
Jeho spoluhráč z obrany Roman Josi prodloužil asistencí svou bodovou sérii už na 12 utkání.
Dominik Kubalik se podílel na stíhací jízdě domácích, kteří prohráli už první třetinu 0:3. Ve 27. minutě nastartoval Blackhawks již 14. gólem během své premiérové sezony v nejlepší lize světa. Pak už ho ale následoval jen Alex DeBrincat.
Pětibodový DeAngelo
Jeden hráč si během čtvrtečního programu vedl ještě lépe než Pastrňák. Byl jím Tony DeAngelo, jehož zásluhou porazili New York Rangers v souboji dvou rivalů New Jersey Devils 6:3.

DeAngelo zařídil výhru hattrickem a dvěma asistencemi

Zatímco jednička draftu Jack Hughes v hostující sestavě scházela a dvojka Kaapo Kakko na straně domácích vyšla naprázdno, čtyřiadvacetiletý obránce zkompletoval hattrick a vedle toho přidal ještě dvě asistence.
Kevin Rooney sice vyrovnal po asistenci Pavla Zachy v úvodu zápasu na 1:1, jenže pak šli do dvoubrankového trháku domácí Rangers. Ani to ještě hosty nezlomilo a před polovinou duelu se za stavu 3:3 začínalo znovu.
Pak ale přišly velké chvíle DeAngela, jenž během necelých tří minut zařídil opětovně dvoubrankové vedení, hattrick zkompletoval již v čase 35:02. V 53. minutě pak uzavřel výsledek Jesper Fast, šlo o jediný gól Rangers, na němž se DeAngelo nepodílel.
V historii Rangers se pětibodový zápis během jediného utkání povedl z beků pouze Brianu Leetchovi, a to dokonce dvakrát - v únoru 1989 a v dubnu 1995. Mezi obránci jde o devátý hattrick klubové historie, naposledy se ale takto blýskl Reijo Ruotsalainen již v březnu 1982.
"Mým dosavadním maximem v kariéře byly až dodnes dva body," prohlásil DeAngelo. "Pár dvoubodových zápasů už jsem na kontě měl, ale tři body za první třetinu a dva za druhou, to je vážně dobré. Ty góly byly důležité hlavně v tom, že nám dnes zajistily výhru."
Frolík začal porážkou
Na svou premiéru v dresu Buffalo Sabres nebude asi s nikterak velkým nadšením vzpomínat útočník Michael Frolik. Po trejdu z Calgary Flames nechyběl v sestavě týmu na ledě obhájců Stanley Cupu St. Louis Blues, Buffalo ale prohrálo jasně 1:5.
Hlavní zásluhu na úspěchu šampionů měli spoluhráči ze třetí útočné lajny domácích Alexander Steen, Robert Thomas a Tyler Bozak. Všichni si připsali shodně tři body. Steen (2+1) byl následně vyhlášen první hvězdou zápasu, Thomas (1+2) druhou a Bozak (1+2) třetí.
Sedmého vítězství v Enterprise Center za sebou dosáhli Blues také díky spolehlivému výkonu gólmana Jordana Binningtona, jenž zaznamenal 18 zákroků.
"V našem městě a před našimi fanoušky hrajeme s velkou hrdostí," prohlásil Steen. "Chceme si být jistí, že je na tomto místě vážně těžké hrát, ale i když tohle říkám, zase toho moc neměníme v porovnání se zápasy venku. Chceme, aby naše hra a výkony byly co nejvyrovnanější."
Frolík odehrál 16 minut a 44 sekund, během nichž pálil dvakrát mezi tyčky. "Na pár dnů jsem z toho vypadl, navíc v Calgary jsem toho prostoru nedostával tolik," připomněl Frolík. "V první třetině jsem se cítil velmi dobře, ale potom si myslím, že mi trochu docházela energie."
Sharks opět přehráli Blue Jackets
San Jose by podle všeho potřebovali hrát v této sezoně častěji s Columbus Blue Jackets. Zatímco během minulého ročníku s nimi neuhráli ani bod, tentokrát se sami odmítli dělit se soupeřem.
Na sobotní výhru 3:2 z ledu soupeře navázali vítězstvím 3:1. Prvním střelcem zápasu byl po 61 sekundách druhého dějství Kevin Labanc, jemuž nahrával Tomas Hertl a připsal si tak 19. asistenci v sezoně.
Pak využil přesilovku veterán Joe Thornton, jenž se trefil teprve podruhé od začátku tohoto ročníku. Sonny Milano sice do druhé pauzy snížil, ale Brent Burns vrátil v nástupu do třetího dějství dvoubrankové vedení na stranu domácích.

Burns překonal bekhendem z dorážky Merzlikinse

Ostatní zápasy: Výhra Lightning číslo devět, Kings zaskočili Golden Knights
Tampa Bay Lightning potvrdili vynikající formu z posledních zápasů. Tým Arizona Coyotes, který dorazil do Amalie Areny s vizitkou čtyř vítězství v řadě, přehráli domácí jasně 4:0. Pod devátou výhru jasného vítěze základní části minulé sezony se podepsal dvěma góly Nikita Kucherov, nahrávkou přispěl obránce Jan Rutta. Čisté konto uhájil díky 25 zákrokům Andrei Vasilevskiy.
Drtivá úvodní třetina, kterou vyhráli 4:0, stála za překvapivou výhrou Los Angeles Kings na ledě Vegas Golden Knights. Domácí se sice vrátili zpět do hry dvěma góly ve druhém dějství, ale to bylo také z jejich strany vše. Kings díky první výhře po třech zápasech bez bodu nechali na dno Západní konference padnout Anaheim Ducks.

Kings předvedli v první třetině čtyřgólovou smšť

Ducks byli sice rovněž v akci, jenže nestačili na Dallas Stars a podlehli mu před svými fanoušky 0:3. Góly rozdělili rovnoměrně do každé z třetin Denis Gurianov, Alexander Radulov a Roope Hintz. Čisté konto vychytal díky 27 úspěšným zásahům Ben Bishop.
Florida Panthers porazili Vancouver Canucks 5:2. Panthers vykročili za úspěchem hodně svižně, neboť už v čase 3:01 vedli po gólech Noela Acciariho a Marka Pysyka 2:0. Acciari se pak prosadil ještě jednou, když ve třetím dějství zvyšoval na 5:1. Canucks tak po sedmizápasové vítězné sérii jasně prohráli druhý zápas po sobě, v tom předchozím museli strávit debakl 2:9 v aréně Tampy Bay.
Bída Montreal Canadiens nadále pokračuje. Domácí porážka 2:4 v kanadském souboji s Edmonton Oilers prodloužila čekání na vítěznou radost už na osm zápasů, během nichž si Canadiens připsali jediný bod. Oilers naproti tomu, že prohrávali na začátku druhé třetiny 0:2, bodovali popáté v řadě, z toho čtyřikrát vyhráli. Asistenci si v dresu domácích připsal slovenský útočník Tomas Tatar.
V brance Calgary Flames dostal podruhé za sebou před českým brankářem Davidem Rittichem přednost jeho parťák Cam Talbot. Stejně jako v předchozím duelu na ledě Chicago Blackhawks z toho byla výhra 2:1, tentokrát doma proti Minnesota Wild.