Pastrňák za pomoci tyčky vyrovnal

České duo David Pastrňák a David Krejčí opět výrazně pomohlo k úspěchu Bostonu, který v neděli zdolal Montreal 3:1 a vyhrál posedmé za sebou. Nejlepší střelec ligy Pastrňák v 47. minutě svou 25. brankou v sezoně vyrovnal na 1:1 a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání. Krejčí v čase 50:29 v přesilové hře asistoval u vítězného gólu Davida Backese.

Pastrňák unikl Ovečkinovi
Boston sice prohrával s Montrealem už po 118 sekundách hry po brance Joela Armii, ale díky obratu v závěrečném dějství natáhnul svou vítěznou sérii a vrátil se do čela celé ligy před Washington Capitals. Canadiens se nepovedla odplata za úterní domácí debakl s Bruins 1:8 a prodloužili svou šňůru porážek na osm utkáních, z kterých jen třikrát bodovali.
Obrat zahájil Pastrňák, jenž dostal přihrávku o mantinel od Anderse Bjorka a Carey Price na jeho bombu z pravého kruhu nestačil vyrážečkou zareagovat. Třiadvacetiletý odchovanec Havířova tak v souboji o Maurice Richard Trophy unikl druhému Alexandru Ovečkinovi z Washingtonu na rozdíl pěti branek.
"Jedním okem jsem viděl, že mě dojíždí obránce. Proto jsem střílel," prohlásil Pastrňák. Stal se prvním hráčem v NHL od sezony 1996-97, který vstřelil v prvních 27 zápasech nejméně 25 branek. Tehdy se to povedlo Jaromíru Jágrovi v dresu Pittsburgh Penguins, jenž stihl za tu dobu 27 gólů.
"Vždycky jsem věděl, že David je schopen dávat hodně gólů. Že jich bude mít 1. prosince pětadvacet, to bych nepředpovídal, ale nejsem žádný věštec," komentoval Pastrňákovu střeleckou formu kouč Bostonu Bruce Cassidy.
Při rozhodujícím gólu nabil Krejčí rovněž na pravém kruhu Backesovi, který přesnou pohotovou střelou oslavil svůj první start od 2. listopadu. Vynechal totiž třináct zápasů kvůli zranění v horní části těla.

Backes rozhodl v přesilovce po souhře s Krejčím

"Myslím, že to bylo vidět na mé tváři. Prožíval jsem euforii. Dal jsem v prvním zápase při návratu deset minut před koncem rozdílový gól. A dostal jsem příležitost na přesilovce, čehož si cením," prohlásil Backes.
Výsledek ještě pečetil v 54. minutě Jake DeBrusk. Boston uspěl i potřetí za sebou poté, co ještě ve třetí třetině prohrával. Protáhl tak neúspěšnou sérii Canadiens.
"Nemůžu říkat před našimi fanoušky, že jsem spokojený. Oni chtějí vítězství a my nevyhráváme. Hráli jsme ale dobře v defenzívě a moc jsme toho soupeři nedovolili. Byla vidět na jejich straně frustrace," hledal pozitiva kouč Montrealu Claude Julien.
Koivu slavil jubileum stylově
Tisící zápas v NHL si vychutnal kapitán Minnesoty Mikko Koivu, který rozhodl doma v Xcel Energy Center o výhře nad Dallasem 3:2 po samostatných nájezdech. Šestatřicetiletý finský centr se o to postaral gólem ve čtvrté sérii a v utkání si připsal i asistenci. Díky ní tak Koivu, který hraje celou kariéru v NHL v dresu Wild, dosáhl i na 700. bod.
"Snažil jsem si to celý den užit. Na jednu stranu je to také těžké s tím vším okolo. Chcete, aby to bylo dobré a vyhrálo se. Je to jen další zápas, ale byl jiný. Byl to výjimečný večer," řekl Koivu který má na kontě 203 branek a 497 asistencí. Ve statistikách má také dalších 55 duelů v play off, v nichž nasbíral 28 bodů za 11 tref a 17 přihrávek.
Napodobil svého bratra Sakua, který sehrál v NHL 1124 duelů za Montreal a Anaheim Ducks. Jsou tak šestou bratrskou dvojicí v historii ligy, která pokořila metu 1000 startů.

Koivu rozhodl v nájezdech svůj 1000. zápas v NHL

Koivu byl u první branky utkání ve 33. minutě v přesilové hře. Jeho přihrávku usměrnil z brankoviště za Bena Bishopa Kevin Fiala. Dallas stav otočil. Za necelé tři minuty využil také početní výhodu John Klingberg a v čase 54:09 se prosadil Blake Comeau.
Dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny ale vynutil nastavení v další přesilovce Zach Parise, který se prosadil z dorážky po Fialově střele. V nájezdech viděli diváci z osmi pokusů pět branek a k radosti fanoušků Wild tři na straně svého týmu.
Minnesota vyhrála potřetí za sebou a bodovala podeváté v řadě, přičemž při této šňůře jen třikrát prohrála. Dallas po šňůře sedmi vítězsvtí prohrál třikrát v řadě.
Draisaitl zařídil výhru Oilers
Šestizápasový gólový půst ukončil německý útočník Leon Draisaitl. Dvěma góly se postaral o obrat Edmontonu ve Vancouveru a vítězství 3:2. Obě trefy si připsal v přesilových hrách. Ve 34. minutě vyrovnal na 2:2 a po 46 sekundách závěrečné části rozhodl.
Draisaitl díky tomu dosáhl na 50 bodů v sezoně za 18 branek a 32 asistencí a zůstává v produktivitě ligy o bod druhý za spoluhráčem Connorem McDavidem, který si díky dvěma asistencím polepšil také na 32 přihrávek a má na kontě i 19 tref.
Lídři Edmontonu se stali první dvojicí spoluhráčů od sezony 1995-96, která dosáhla na padesátibodovou hranici v úvodních 29 duelech. Tehdy ji za tak krátkou dobu překonalo hned trio z Pittsburgh - Mario Lemieux, Jágr a Ron Francis.