news

Souhrn: Krejčí první hvězdou za tři nahrávky

Český útočník pomohl Bostonu k výhře 5:2 nad St. Louis, Anaheim se konečně dočkal výhry

Napsal NHL.com @nhlcz

Sedmi zápasy pokračoval ve čtvrtek dlouhý seriál zápasů základní části NHL. Z Čechů přitáhl nejvíce pozornosti útočník David Krejčí, který režíroval výhru Boston Bruins nad St. Louis Blues 5:2 třemi nahrávkami a byl vyhlášen největší hvězdou utkání.

Gólově se prosadil pouze mladý forvard Filip Chytil, jenž přispěl osmým gólem v sezoně k vítězství New York Rangers nad Chicago Blackhawks 4:3. Skvělou partii odehrál tým Anaheim Ducks, který díky výhře 3:0 na ledě Minnesota Wild ukončil čekání na úspěch po dlouhé sérii 13 porážek.

Tři nahrávky Krejčího

Bruins v prvním vzájemném souboji sezony porazili Blues především díky povedené třetí třetině, kterou vyhráli 3:0.

Boston v TD Garden otevřel skóre ve 24. minutě, kdy se trefil Torey Krug. První bod večera si připsal i Krejčí, druhou asistenci měl slovenský útočník Peter Cehlárik.

Jenže vedení si domácí užili jen 52 sekund. Ryan O'Reilly sedmnáctou trefou sezony vyrovnal a ve 34. minutě navíc poslal hosty do vedení Carl Gunnarsson.

Ve zbytku zápasu už se ale prosazovali jen Bruins. Přesně po 36 odehraných minutách vyrovnal na 2:2 v přesilovce David Backes po další česko-slovenské souhře. Asistence u jeho trefy zaznamenali Zdeno Chára a Krejčí.

Ve třetím dějství už se hrálo čistě podle not Bruins. Mezi střelce se zapsali postupně Chris Wagner, Brad Marchand a vše podtrhl v samém závěru střelou do prázdné branky Sean Kuraly, při jehož gólu zaokrouhlil Krejčí počet asistencí v sezoně na 30.

"Jen se snažím vytvořit nějaké šance," poznamenal Krejčí, jenž prodloužil svou bodovou sérii (3+4) na pět utkání. "Já se snažím vydržet s nahrávkou jak nejdéle to jde, ostatní kluci si hledají prostor a když se jich dokáže uvolnit víc, tak je jasné, že tím je to pro mě všechno ještě o něco lehčí."

Gólman Tuukka Rask si 28 zákroky vysloužil 252. výhru kariéry a dotáhl se tak na klubového rekordmana Bruins, jímž je Tiny Thompson.

Kapitán Chára už je třetím mezi hráči narozenými v Evropě co do počtu odehraných zápasů základní části NHL. Po čtvrtku za ním zůstal Teemu Selanne. Chára má na kontě 1452 utkání. Před ním už jsou pouze švédský bek Nicklas Lidstrom (1564) a Jaromír Jágr (1733).

Chytil načal obrat Rangers

Chicago Blackhawsk si připsali pátou porážku v řadě, když ztratili zápas v Madison Square Garden. A to i přesto, že si v něm vzali slovo jako první.

Brandon Saad načal gólový účet v šesté minutě, jenže pak se dostal k puku kousek od vlastní branky Chytil, našlápl podél pravého mantinelu a po skvělém zakončení překonal zblízka Collina Deliu.

Devatenáctiletý Chytil se tak odpoutal od Chrise Kontose s Mannym Malhotrou a dotáhl se na Dona Murdocha a Michaela Del Zotta na třetí příčku mezi teenagery s nejvíce góly v dresu Rangers. Přehledu vévodí Mike Allison se 24 zásahy v sezoně 1980-81.

Mats Zuccarello převážil ještě do první přestávky misky vah na stranu domácích, ve 34. minutě navíc navýšil jejich náskok Chris Kreider.

Alex DeBrincat sice v nástupu do třetí části ještě snížil, ale při hře Blackhawks bez gólmana potvrdil dvoubodový zisk domácích Mika Zibanejad. Nic na tom nemohl změnit ani gól Dominika Kahuna v čase 59:58.

Gólman vítězů Henrik Lundqvist tak mohl oslavit posun na šesté místo mezi muži s maskou s nejvíce výhrami v NHL. Dotáhl se na legendu Terryho Sawchuka, stejně jako on vychytal už 445 vítězství.

Hostující útočník Patrick Kane se zase dotáhl díky asistenci k Dougu Wilsonovi na třetí příčce mezi historicky nejlepšími nahrávači v historii Blackhawks. Oba jich mají 554.

Blackhawks uzavírají Západní konferenci. "Musíme už konečně přestat nabízet soupeřům šance po našich chybách," hlásil naštvaně DeBrincat. "Týmy je pak využívají. A to prostě dál takhle nejde. Musíme bojovat celých 60 minut a nedopřávat soupeřům tyhle vyložené příležitosti."

Vysvobození pro Ducks

Na celkem 12 porážek v řadě se protáhlo utrpení Anaheimu. Strádání Ducks je ale u konce.

Kalifornský celek ho utnul ve velkém stylu, když domácí Minnesotě nedovolil ani jedinou dílčí radost v podobě vstřeleného gólu.

Úspěch byl pro hosty o to cennější, že se díky němu bodově dotáhli právě na svého čtvrtečního soka, který je rovněž na hraně postupových příček do play off.

Kdo přišel na zápas po osmi odehraných minutách, gól už naživo neviděl. Na konci čtvrté minuty otevřel skóre Adam Henrique, 11 sekund nato ho následoval Rickard Rakell a v čase 7:58 uzavřel střelecký účet zápasu Brian Gibbons.

Dvěma góly během 11 sekund se hosté přiblížili svému klubovému rekordu, jímž jsou dvě trefy v rozmezí osmi sekund. Ducks se to podařilo 30. listopadu 2005 a pak také 5. dubna 2008.

Bezchybným výkonem jistil výhru gólman John Gibson, který si připsal 37 úspěšných zákroků a uhájil poosmnácté v kariéře čisté konto.

Ducks mohli slavit poprvé přesně po měsíci, naposledy zdolali 17. prosince Pittsburgh Penguins, od té doby si připsali pouhé čtyři body.

"Už je to vážně hodně dlouho, to je zřejmé," ulevil si Gibson. "Je krásné zase vyhrát. Myslím, že už jsme těch porážek měli všichni vážně dost. Vyjeli jsme na led a hráli tak, jak je třeba hrát, když chcete uspět."

Maple Leafs nad síly Lightning

Souboj titánů na ledě Tampa Bay Lightning vyzněl pro hostující Toronto Maple Leafs po výsledku 4:2. Jasný lídr celé soutěže tak prohrál dvakrát za poslední tři vystoupení, na což není z poslední doby vůbec zvyklý.

Brayden Point sice zajistil domácím vedení a stejně jako Victor Hedman si připsal gól a nahrávku, na Maple Leafs to však nestačilo. Pointa může po osobní stránce hřát alespoň to, že je dosud jediným hráčem sezony, který je přes metu 30 v gólech (30) i asistencích (33).

A úspěšnou ranou v přesilovce se dotáhl na dosavadního krále tref v početní výhodě Davida Pastrňáka. Oba mají na kontě 13 takových tref.

Nazem Kadri, Patrick Marleau, Mitchell Marner a Zach Hyman byli úspěšnými střelci na straně Maple Leafs, jimž kryl skvěle záda gólman Frederik Andersen, jenž si připsal celkem 36 zásahů.

Marner skóroval ve čtvrtém duelu za sebou a stal se vůbec prvním hráčem klubové historie, který za úvodní tři sezony kariéry nasbíral alespoň 60 bodů. Jednadvacetiletý Marner stihl za 46 zápasů sezony dosud 19 branek a 41 asistencí. Jeho dosavadním maximem je 69 bodů (22+47) z minulého ročníku.

"V poslední době jsme nehráli až tak dobře, ale tohle byla výborná odpověď," pochvaloval si kouč vítězů Mike Babcock.

Ostatní zápasy: Jets jsou bod za Flames, Islanders opět zdolali Devils, Kings opustili dno

Winnipeg Jets dokázali opět vyhrát na ledě Nashville Predators, tentokrát 4:1. Připsali si tak čtvrtou výhru v řadě a v Západní konferenci jsou jen bod za lídrem Calgary Flames. Predators naopak prohráli potřetí z posledních čtyř utkání.

New York Islanders i potřetí v sezoně přemohli New Jersey Devils. K úspěchu nakročili pořádně velkým krokem hned v první třetině, kterou vyhráli jasně 3:0. Dvěma góly se v dresu vítězů zaskvěl Anders Lee.

Los Angeles Kings měli díky porážce Chicaga příležitost odpoutat se ode dna Západní konference, a to se jim také podařilo. Výhra 2:1 na ledě Dallas Stars znamená, že Kings mají na kontě o bod více než Blackhawks. Domácí se prosadili až snížením na konci 59. minuty.