Tři Davidové dovedli Česko k výhře nad Rusy

Krejčí s Pastrňákem zářili v ofenzivě, Rittich v brance. A Češi mají cennou výhru

Napsal Michael Langr / NHL.com

Dopoledne přistáli v Kodani po cestě z Ameriky, v 16:45 se rozhodli, že nastoupí v zápase s Ruskem a večer dovedli parádním výkonem českou reprezentaci za výhrou nad favoritem 4:3 po prodloužení.

Útočníci Boston Bruins David Krejčí a David Pastrňák byli hned při svém prvním vystoupení na mistrovství světa IIHF hlavními hvězdami národního týmu, dohromady nasbírali sedm bodů! Ten první se podílel na všech českých gólech, když jeden dal a na další tři nahrál. Ten druhý měl jednu asistenci a vstřelil dvě branky včetně té vítězné.

"Dvě hodinky jsme se vyspali a když jsme se probudili, rozhodli jsme se, že do toho půjdeme," vyprávěl Krejčí.

"Byl to fajn zápas," usmál se Pastrňák.

Tweet from @IIHFHockey: ICYMI: Watch David Pastrnak do a little tic-tac-toe of his own and picks up the win for @narodnitym in OVERTIME! #IIHFWorlds #CZEvsRUS pic.twitter.com/5eHUNiBh52

Rusko, které v prvních třech utkáních na MS neztratilo ani bod a mělo skóre 20:0, tak utrpělo první porážku, byť aspoň za bod. Češi mají na turnaji v Dánsku třetí dvoubodové vítězství a po čtvrtečních duelech jsou pátí, čekají je však tři papírově slabší soupeři. Další zápas hrají hned v pátek od 20:15 proti Bělorusku.

Ve čtvrtek podal národní tým svůj nejlepší výkon na turnaji. Rusům se vyrovnal v aktivitě i v pohybu, při jejich velkém tlaku (hlavně ve třetí třetině, kdy měl soupeř 11 střel na branku proti čtyřem českým) ho podržel brankář David Rittich, který si připsal celkem 20 zákroků, přičemž většina z nich byla z kategorie těžkých. Mužstvo však také obětavě bránilo a k dosavadnímu dobrému pohybu a napadání dodaly právě bostonské posily to, co dosud chybělo: schopnost ohromnou nápaditostí a kreativitou přetavit platonický tlak v tutové šance a některé z nich potom i v góly.

Díky tomu se povedlo ještě v první třetině otočit rychlé ruské vedení (už v čase 1:11 otevřel skóre Nikita Nesterov), když se nejprve přesnou střelou do horního růžku prosadil Krejčí a poté skóroval Dmitrij Jaškin.

"Bylo tam pár chyb, ale to se dalo očekávat. Proti Rusům je to vždycky speciální vítězství," radoval se centr Krejčí v České televizi.

V čase 21:00 vyrovnal Mikhail Grigorenko, tři minuty a 17 sekund poté Pastrňák svým prvním gólem dostal výběr kouče Josefa Jandače znovu do vedení. Avšak jen 92 sekund poté opět srovnal Alexander Barabanov a další gól už i díky tyčkám, které pomohly gólmanům na obou stranách, v normální hrací době nepadl.

[Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru @NHLcz]

V čase 3:23 prodloužení tak rozhodl Pastrňák chytrým tahem. Když se u tyčky napoprvé neprosadil a dostal se s pukem za branku, rozhodl se ho zkusit dopravit za čáru o nohu soupeřova obránce - což se přesně povedlo.

Výkon obou bostonských posil ukázal, jak skvělí hráči bojují v NHL o Stanley Cup a v jakém jsou tempu a formě. Oba útočníci převyšovali ostatní hráče na ledě rozdílem třídy. A prospěl jim i tah trenérů, kteří k nim do útoku postavili důrazného Jaškina.

"Rozhodli jsme se pro tu variantu zařadit k nim Dimu Jaškina a povedlo se to. Dima výborně pracuje před brankou a u mantinelu. Myslím si, že ty dva výborně doplnil," uvedl v České televizi asistent trenéra Jiří Kalous.

Obě posily přiletěly poté, co Bruins v neděli vypadli v pátém utkání 2. kola Stanley Cupu s Tampa Bay Lightning. A navázali na skvělou formu z NHL: Krejčí tam ve 12 utkáních letošního play off nasbíral 10 bodů (3+7), Pastrňák je s 20 body (6+14) stále ještě třetím nejproduktivnějším hráčem celého Stanley Cupu.

[Více k tématu: Češi přivítají na MS Krejčího s Pastrňákem]

"Na to, jakou mají za sebou cestu a jsou nevyspalí, bylo neskutečné, jak hráli," hodnotil Kalous.

Síla jeho mužstva ve čtvrtek značně vzrostla. A vzroste i sebevědomí mladého kádru. "Doufám, že až se vyspíme, budeme ještě lepší," řekl Krejčí.

Tweet from @IIHFHockey: From @russiahockey's opening goal to @narodnitym's overtime winner, there wasn't a single dull moment in tonight's #CZEvsRUS game. WATCH all the highlights �� and head to https://t.co/sICrMthmIi to activate our chatbot and receive customized highlights to your inbox! pic.twitter.com/9qcgGJPMtq

Pokud se jeho přání splní, mohou se fanoušci těšit na úchvatný český kolotoč.