123116Dano1

Pouze trio českých hokejistů zasáhlo do dění v programu středečních pěti přípravných zápasů před startem nové sezony NHL a ani jeden nebodoval. Mezi střelce se zapsali dva slovenští hráči. Útočník Marko Daňo rozhodl o vítězství Winnipeg Jets nad týmem Ottawa Senators 5:3 a obránce Martin Marinčin pomohl k výhře celku Toronto Maple Leafs v Québeku nad Montreal Canadiens 4:2.

Útočník Pavel Zacha se v dresu New Jersey Devils radoval z vítězství 4:1 na ledě Washington Capitals, za které hrál forvard Jakub Vrána. Osmnáctiletý nováček Martin Nečas nechyběl v sestavě týmu Carolina Hurricanes při porážce v Saskatoonu s Edmonton Oilers 0:4.
Dvaadvacetiletý Daňo se ve čtvrtém vystoupení v letošní přípravě poprvé bodově prosadil a připsal si vítězný gól v duelu, v kterém Jets prohrávali už 1:3. Slovenský forvard v 54. minutě přešel po zblokované střele na obranné modré hráče přes dva protihráče, založil tak přečíslení dvou na jednoho s Nicem Petanem, které po jeho ideální přihrávce sám úspěšně zakončil. Pojistku výhry Jets zařídil pět vteřin před koncem do prázdné branky při power play Bryan Little, který skóroval podruhé v zápase.
Montreal sice vedl ve Videotron Centre díky brankám Jonathana Drouina a Andrewa Shawa po první třetině 2:0, ale nakonec nezvládl ani šestý předsezonní test a prohrál. Obrat zahájil Connor Carrick a ve 36. minutě vyrovnal Marinčin, který se prosadil přesnou ránou od modré čáry. Ještě ve druhé třetině se trefil Andreas Borgman a v úvodu závěrečné části dovršil výsledek Andreas Johnsson.

V sestavě Canadiens, kteří mají v přípravě při šesti prohrách v základní hrací době skóre 9:25 a Torontu podlehli na jeho ledě už v neděli 1:5, se neobjevili útočníci Aleš Hemský s Tomášem Plekancem ani obránce Jakub Jeřábek. Bek Roman Polák, který se v kempu Maple Leafs uchází na zkoušce o novou smlouvu, po zlomenině levé nohy z poloviny dubna do přípravných duelů pravděpodobně vůbec nezasáhne.
Hvězdou utkání ve Washingtonu byl v dresu New Jersey osmnáctiletý švýcarský talent Nico Hischier, který si připsal tři body za gól a dvě asistence. Jednička letošního draftu se trefila v každém ze čtyř utkání za Devils a celkově nasbírala sedm bodů za čtyři góly a tři přihrávky.
Dvacetiletý Zacha, který v minulých třech vystoupeních nasbíral celkem pět bodů za tři branky a dvě asistence, naopak poprvé nebodoval. O rok starší Vrána se představil v letošní přípravě také počtvrté a svou bilanci jedné trefy a jedné asistence rovněž nevylepšil.
Nečas, jehož si vybrali Hurricanes letos v prvním kole draftu na 12. místě, hrál první čtyři přípravné duely na pozici centra a proti Edmontonu jej kouč Bill Peters otestoval na pravém křídle prvního útoku s Jeffem Skinnerem a Derekem Ryanem.
"Marty hrál opravdu dobře. Víme, že může nastupovat ve středu útoku. Chceme také vidět, jestli je schopen hrát i na křídle. Na konci přípravy rozhodneme, co s ním bude," řekl Peters před utkáním. Nečas má zatím na kontě jednu asistenci, kterou si připsal v dosavadním jediném utkání na domácím ledě v Raleighu při porážce s týmem Tampa Bay Lightning 3:4.
Hurricanes, kteří vyhráli venku všechny čtyři duely před startem sezony, byli tentokrát v Saskatoonu vedeni jako domácí tým a neuspěli. Jednoznačnou výhru Oilers 4:0 řídil kapitán Connor McDavid, který nasbíral tři body za dvě branky a jednu asistenci.