Dallas vyřadil Minnesotu, dominoval Spezza

Hráči Dallas Stars zvítězili na ledě Minnesota Wild v šestém utkání série 5:4 a radují se z postupu do druhého kola play off.

Celek z Texasu si připsal první triumf v sérii play off od roku 2008, na svého soupeře pro další kolo však musí ještě čekat. Vzejde až ze sedmého duelu série mezi St. Louis Blues a Chicago Blackhawks, který je na programu v pondělí v noci.

Dallas tak potvrdil roli favorita a celku, který v základní části opanoval tabulku Západní konference. Pro ambiciózní celek Wild naopak sezona končí už v dubnu.

"Byli jsme blízko, ale ne dostatečně," shrnul kapitán Minnesoty Mikko Koivu. "Bohužel to dopadlo takhle. Nedá se nic dělat. Naše sezona je minulostí."

První dvě třetiny závěrečného duelu série patřily jednoznačně Dallasu. Hosté na svého soupeře v jeho hájemství vlétli a po prvním dějství vedli už 3:0. Skóre otevřel v 6. minutě v přesilové hře John Klingberg, po něm se trefili i Jason Spezza a Patrick Sharp.

Když v samotném závěru prostřední třetiny ještě navýšil vedení Stars kapitán Jamie Benn, zdálo se, že je o osudu utkání i celé série definitivně rozhodnuto.

Minnesota ovšem obdivuhodně zvedla hlavu a z duelu udělala obrovské drama. V rozmezí necelých pěti minut závěrečné třetiny se totiž přirazila na rozdíl jediné branky.

Velkou stíhací jízdu odstartoval v početní výhodě Jared Spurgeon, ihned po něm se prosadil i Jonas Brodin. V čase 48:39 snižoval znovu Spurgeon už na 3:4, domácí fanoušci byli ve varu.

Záhy je ovšem zchladil hostující obránce Alex Goligoski, který využil šikovnou přihrávku Mattiase Janmarka a znovu pro svůj tým zajistil trochu klidu.

Wild sice znovu snížili, když se trefil veterán Jason Pominville, kýženou vyrovnávací branku už ale zaznamenat nedokázali. Ledovou plochu proto opouštěli se zasmušelými tvářemi, zatímco hráči Dallasu mohli propuknout v oslavy.

"Bylo třeba, abychom celý zápas hráli tak, jako ve třetí třetině," uvědomoval si útočník Minnesoty Charlie Coyle. "Nicméně je pozitivní, že jsme se za žádného stavu nevzdali. Nakonec nám chyběl jen kousek."

V dresu Stars se na výhře a postupu do druhého kola play off podíleli i čeští útočníci Aleš Hemský s Radkem Faksou. První jmenovaný strávil na ledě 15 minut a připsal si dvě střely na branku. Faksa pak odehrál přes 17 minut a zaznamenal jednu střelu na branku a tři zblokované pokusy soupeře.