Čtyři prodloužení, tři české trefy. Asi největší gól mé kariéry, jásá Voráček

Napsal Michael Langr / NHL.com

Čeští hokejisté jsou mistry nastavených minut. Nasvědčuje tomu start letošního play-off, v němž bojuje šestnáct hokejových týmů o Stanleyův pohár. V prvních dvou dnech vyřazovací části se ze sedmi zápasů hned čtyřikrát hrálo až do prodloužení... A tři ze čtyř nastavení rozhodli Češi.

Báječný obrat ve středečním duelu mezi celky Philadelphia Flyers a Pittsburgh Penguins dokonal útočník Jakub Voracek. Ve čtvrtek přehráli Phoenix Coyotes tým Chicago Blackhawks poté, co se v prodloužení trefil Martin Hanzal a ve stejný den rozhodl Martin Havlat o výhře San Jose Sharks nad St. Louis Blues.

"Prostě jsem se jen snažil trefil branku, puk proletěl skrz a skončil v síti. Byl to skvělý pocit," radoval se Havlát po zápase v St. Louis, který trval přes 84 minut čistého času. "První, co mě napadlo, bylo, že si konečně odpočinu."

Ještě bouřlivěji než forvard Žraloků prožíval svou vítěznou trefu Jakub Voracek. Umocnila to nejen rivalita mezi jeho Flyers a domácími Penguins, ale také průběh samotného zápasu. V něm Philadelphia prohrávala po první třetině 0:3, ale ve třetí části dokázala duel vyrovnat. A v prodloužení ukončil bláznivou partii právě kladenský mladík, jenž objel branku a dorazil do odkryté branky volně ležící puk.

"Abych se přiznal, ani si pořádně neuvědomuju, co se stalo," říkal po skončení středečního utkání. "Ale rozhodnout zápas play-off v prodloužení, to je sen každého hokejisty. Samozřejmě to pro mě byl nejdůležitější gól kariéry," rozplýval se dvaadvacetiletý útočník.

Centr Martin Hanzal zase vyhrál první zápas pro Phoenix brankou v 10. minutě prvního prodloužení. Díky tomu mají Kojoti nad Jestřáby o kousek navrch. "Říkali jsme si, že někdo to bude muset vzít na sebe a stát se hrdinou. A pak se to stane mně. Je to úžasný pocit," řekl útočník Coyotes.

Hanzal není žádným velkým kanonýrem, se svou vysokou postavou je jeho přínos spíš v mlýnicích před brankou a v defenzivě. V základní části dal v 64 utkáních jen osm gólů a naposledy skóroval před dvěma měsíci - 6. února proti Detroit Red Wings. "Díky, že mi to připomínáte," culil se na novináře v kabině.

Věřme, že čeští mistři prodloužení se v letošním play-off nesmáli naposled. Další krajané zasáhnou do Stanley Cupu už v pátek večer, kdy pokračují tři série druhými zápasy a startuje také série Florida Panthers - New Jersey Devils.