Vasilevskij přispěl k vítězství 42 úspěšnými zákroky

Conn Smythe Trophy 2021 získal Andrej Vasilevskij. Cenu pro nejužitečnějšího hokejistu play off vyhrál ruský brankář poté, co dovedl Tampa Bay Lightning ke Stanley Cupu v pátém finále proti Montreal Canadiens. V posledním utkání série si připsal páté čisté konto v letošní vyřazovací části, když chytil všech 22 střel soupeře a stál za výhrou 1:0.

Lightning s Vasilevským v brance vyhráli titul v NHL podruhé za sebou.
V letošním play off odchytala ruská opora stejně jako loni každou minutu a připsala si 16 výher s průměrem 1,9 (nejvyšším mezi gólmany s alespoň osmi starty) a nejvyšší úspěšností ze všech - 93,7 procenta. Ve Stanley Cupu měl nejvíc minut (1389) i zákroků (655) ze všech.
"Možná už jeho kvality bereme za samozřejmost. Je strašně dobrý a potvrzuje to už několik let. A to si myslím, že je pořád teprve na začátku," chválil svou brankářskou hvězdu kouč Lightning Jon Cooper.
Vasilevskij byl jedním z favoritů na Conn Smythe Trophy už loni. Ve 25 startech měl 18 výher, průměr 1,9 a úspěšnost 92,7 procenta. Cenu nakonec získal jeho spoluhráč, obránce Victor Hedman.

Vasilevskij dovedl Lightning do finále s nulou

Vasilevskij se tak dočkal až letos a stal se prvním brankářským vítězem Conn Smythe Trophy od roku 2012, kdy byl 'MVP' play off vyhlášen Jonathan Quick z Los Angeles Kings. Zároveň je celkovým 14. držitelem této ceny mezi brankáři.
Vasilevskij neinkasoval víc než dva góly ve 14 ze 23 startů, v 10 z nich dostal maximálně jeden a pětkrát končil s nulou. Čistým kontem uzavřel všechny čtyři letošní série svého mužstva: v 1. kole proti Florida Panthers, ve 2. proti Carolina Hurricanes, ve 3. proti New York Islanders i ve středečním posledním finále s Montrealem.
V sérii o titul pokořil skvělými výkony legendárního Careyho Price z Canadiens. Při výhře 5:1 v prvním utkání měl 18 zákroků, ve druhém duelu (3:1) jich pak bylo 42 a ve třetím (6:3) 32 a v pátém pak nepustil za svá záda ani jeden puk.