news

Souhrn: Columbus slaví postup do play off

Blue Jackets vyhráli na ledě New York Rangers 3:2 po nájezdech a budou bojovat o Stanley Cup, Montreal je ze hry

Napsal NHL.com/cs

Předposlední hrací den základní části NHL odtajnil jméno 16. účastníka play off. Columbus vyhrál v pátek na ledě New York Rangers 3:2 po nájezdech a může se potřetí za sebou těšit na boje o Stanley Cup. O naději získat poslední volnou postupovou pozici naopak přišli Montreal Canadiens.

Po dvou zápasové absenci způsobené zraněním v obličeji a problémem se zuby se vrátil do sestavy Chicaga český útočník David Kämpf a při domácím loučení Blackhawks v sezoně přispěl asistencí k vysoké výhře nad Dallasem 6:1.

Blue Jackets vybojovali play off

Columbus na ledě Rangers potvrdil formu a šestou výhrou z posledních sedmi zápasů dovršil úspěšně cestu do play off. Ve Východní konferenci má před Montrealem náskok dvou bodů a o tři výhry více v běžné hrací době a po prodloužení, což v případě rovnosti bodů rozhoduje.

Canadiens, kteří uzavřou sezonu v sobotu doma proti Toronto Maple Leafs, ještě v dramatické koncovce vykřesal naději Pavel Buchnevich. Sedm sekund před koncem třetí třetiny totiž vyrovnal při hře Rangers bez brankáře na 2:2. V nájezdech ale rozhodl Artemi Panarin.

"Je to úleva, že máme šanci hrát dál a bojovat o Stanley Cup. S tím jsme šli do sezony a teď máme další šanci," řekl kapitán Blue Jackets Nick Foligno. Columbus narazí buď na nejlepší tým soutěže Tampa Bay Lightning, nebo na obhájce triumfu Washington Capitals.

Má totiž ještě šanci bodovat o posun na pozici první divoké karty ve Východní konferenci, kterou drží Carolina Hurricanes. Blue Jackets na ně ztrácejí bod. Musí k posunu v duelu na ledě Ottawa Senators získat o bod více než Carolina na hřišti Philadelphia Flyers.

"Nezáleží na tom, s kým budeme hrát. Oba jsou to kvalitní týmy, ale to my jsme také. Když budeme předvádět naši hru, tak budeme těžkým soupeřem pro každého," prohlásil Foligno.

Blue Jackets v Madison Square Garden prohrávali od úvodu druhé třetiny, kdy otevřel skóre Chris Kreider. Ve třetí třetině otočili stav ve prospěch hostů Ryan Dzingel a Panarin.

Buchnevichovu vyrovnávací branku musel potvrdit prozkoumaný videozáznam, který neprokázal, že by byl před ní nedovoleně atakován brankář Sergei Bobrovsky. Panarin jako jediný úspěšný exekutor v nájezdech ale zajistil Blue Jackets jistotu.

"Jsem na kluky pyšný. Tým drží hodně pohromadě. Jsem na něj hrdý nejen za dnešek, kdy našel v tomto bláznivém zápase cestu za vítězstvím, ale za celou sezonu," prohlásil kouč Blue Jackets John Tortorella.

V sestavě Rangers chyběl v druhém utkání za sebou kvůli zranění v horní části těla útočník Filip Chytil. Forvard Lukáš Sedlák sledoval počínání Columbusu opět jen z tribuny a hrál naposledy 19. března.

Kämpf se vrátil a bodoval

O poslední domácí duel Chicaga v sezoně nepřišel Kämpf, který se zranil v první třetině sobotního utkání na ledě Los Angeles a další dva duely musel vynechat. Při návrat ukončil svůj devítizápasový bodový půst. Ve 34. minutě asistoval u branky Chrise Kunitze, který zvýšil na 3:0.

V barvách Dallasu chyběli brankář Ben Bishop, kapitán Jamie Benn, další útočník Mats Zuccarello či český obránce Roman Polák, kteří dostali před sobotním domácím duelem s Minnesota Wild volno. Útočník Radek Faksa vyšel teprve podruhé z posledních šesti zápasů bodově naprázdno.

Dallas promarnil šanci, aby si definitivně zajistil první divokou kartu v Západní konferenci. Na této pozici má jednobodový náskok před Colorado Avalanche. V sobotu mu k tomu stačí jakýkoliv zisk s Minnesotou nebo ztráta Colorada na ledě San Jose Shakrs.

"Náš výkon byl špatný. Udělali jsme takové chyby, které se nám dlouho nestaly. Musíme se dát dohromady, vyhrát zítra a jít do play off v lepší náladě," řekl po utkání útočník Stars Jason Spezza.

Dvěma góly přispěl k vítězství Blackhawks Patrick Kane, který posunul své osobní maximum na 109 bodů a se 44 brankami zaostává jen o dvě za výkonem z ročníku 2015-16. Více nasbíral v dresu Chicaga pouze Denis Savard v sezonách 1985-86 (111 bodů) a 1988-89 (110).

Duel nedochytal v brance Chicaga Corey Crawford, který musel ve 27. minutě odstoupit kvůli zranění třísla. Do té doby pochytal všech devět střel. Nahradil jej Cam Ward, který ve svém jubilejním 700. utkání v NHL přispěl k výhře 25 úspěšnými zákroky.

Vítězné loučení Ducks

Anaheim v posledním vystoupení v sezoně vyhrál na Los Angeles 5:2 a připsal si páté vítězství z uplynulých sedmi duelů. Poprvé po šesti letech končí pro Ducks ročník po základní části bez play off.

Pod úspěch v derniéře se podepsal 44 úspěšnými zákroky gólman John Gibson. Gólem a asistencí pomohl k vítězství Jakob Silfverberg, po dvou asistencích zaznamenali Max Jones a Cam Fowler.