Columbus i podruhé vyhrál na ledě Tampy Bay

Suverénní vítěz základní části NHL ani podruhé na startu play off neuspěl, podlehl Blue Jackets 1:5

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Souhrn: CBJ 5, TBL 1

Duchene čtyřmi body dovedl Columbus k výhře

Matt Duchene vstřelil gól a přidal tři asistence, Columbus se v sérii s Tampou Bay ujal překvapivého vedení 2:0 na zápasy

• 04:26 •

V základní části hokejisté Tampy Bay suverénně kralovali, ale v úvodu série 1. kola play off se držitel Presidents' Trophy dostal do velkých problémů. Po úvodní porážce 3:4 podlehli Lightning Columbusu doma i ve druhém utkání a na výhře Blue Jackets 5:1 se podílel čtyřmi body za gól a tři asistence útočník Matt Duchene.

Týmu, který ovládl dlouhodobou část o 21 bodů před Calgary Flames a Boston Bruins a 62 výhrami vyrovnal rekord NHL, nepomohla ani asistence slovenského obránce Erika Černáka. Čeští zástupci v dresu poražených, bek Jan Rutta a útočník Ondřej Palát, nebodovali. Forvard Lukáš Sedlák sledoval výhru svého týmu opět z tribuby.

Tampa Bay Lightning - Columbus Blue Jackets 1:5 (stav série: 0:2)

Zatímco v úvodním duelu Lightning vedli už v 18. minutě 3:0 a pak duel ztratili, druhý souboj patřil už od úvodu Blue Jackets, kteří navázali na skvělou druhou polovinu středečního utkání. V čase 11:44 se radovali z vedení už 2:0.

V šesté minutě u levého mantinelu po Černákově rozehrávce sebral puk J.T. Millerovi Duchene, našel před brankou Cama Atkinsona, který zblízka překonal Andreie Vasilevskiyho. S 41 brankami nejlepší střelec Columbusu v základní části tak otevřel svůj gólový účet v play off.

Dvoubrankovou ztrátu nabrala Tampa Bay při Palátově vyloučení a od modré čáry se trefil Zach Werenski. Po 88 sekundách druhé třetiny zužitkovali Blue Jackets další přesilovku a po pokusu Artemie Panarina z levého kruhu se nadvakrát prosadil před brankovištěm Duchene.

"Když hrajeme všichni sebevědomě a dáváme si rychle kotouč, tak máme velice nebezpečné přesilovky. Když v nich ztratíme puk, snažíme se ho hned získat zpátky. A rozdíl dělá také vyhrané vhazování," řekl Atkinson.

Přesně po pěti minutách závěrečného dějství vykřesal naději pro domácím díky pokusu Mikhaila Sergacheva, který se odrazil za zády překonaného Sergeie Bobrovskyho do branky ještě od brusle beka Markuse Nutivaary.

Jenže za čtyři minuty vrátil Columbusu tříbrankový náskok střelou z pozice mezi kruhy Riley Nash a v čase 52:15 dovršil výsledek po parádní kombici hostů Panarin, který po Ducheneově přihrávce zakončoval do odkryté branky.

"Opravdu se mi líbí, jak náš tým hraje. Pořád se zlepšujeme. Myslím, že jsme byli lepší než v zápase číslo 1. A ve třetím utkání musíme být zase lepší než v tom druhém," prohlásil trenér Columbusu John Tortorella.

Bez bodu zůstává v sérii v barvách Tampy Bay Nikita Kucherov, který získal Art Ross Trophy se 128 body za 41 branek a 87 asistencí z 82 utkání. Navíc v 56. minutě byl za zákrok na Nutivaaru vyloučen na pět minut a do konce utkání a v sobotu jej čeká čeká disciplinární řízení.

[Kompletní pokrytí série Tampy Bay s Columbusem]

"Jsme v těžké situaci, ale nic nic nevzdáváme. Musíme otočit stránku a vyhrát venku. Teď už se soustředíme jen na zápas číslo 4. Je to těžké, protože se to pro nás nevyvíjí dobře," prohlásil kapitán Lightning Steven Stamkos.

Další zápas: Neděle 15. dubna (pondělí 16. dubna 1:00 SELČ) v Nationwide Areně v Columbusu.