Blue-Jackets-Bench-2

Columbus Blue Jackets končí sezonu po pěti zápasech 1. kola Stanley Cupu, když se jim v něm na rozdíl od loňska nepodařilo vyřadit Tampa Bay Lightning. Do play off šli jako sedmý nasazený tým ve Východní konferenci se skalpem jednoho výše postaveného - Toronto Maple Leafs z kvalifikace. Dostali se tak o dvě místa výš než po základní části, v níž byli v konferenci devátí s bodovou úspěšností 57,9 procenta (33-22-15).

Podívejte se, proč to v 1. kole nevyšlo a na čem můžou v Columbusu dál stavět.

CO JE ČEKÁ

Nechránění volní hráči:nikdo

Chránění volní hráči:útočníci Josh Anderson, Pierre-Luc Dubois, Ryan MacInnis, Devin Shore, Kevin Stenlund a Jakob Lilja; obránci Gabriel Carlsson a Vladislav Gavrikov; brankář Matiss Kivlenieks

Počet výběrů v draftu 2020: 5

CO SE NEPOVEDLO

Nedotažené závěry: Blue Jackets prosluli důraznou a pevnou defenzivou, ale ve chvílích, kdy se to mělo projevit, to neplatilo. Ve středečním pátém duelu byli osm minut od pohodlné výhry, když vedli 4:2 - Tampa však stihla vyrovnat a v prodloužení vstřelil Brayden Point postupový gól. Podobné to bylo i ve čtvrtém utkání kvalifikace s Maple Leafs; tehdy nestačilo ani vedení 3:0 čtyři minuty před koncem třetí třetiny.

Únava: Tvrdý forčeking statných útočníků Blue Jackets je pro soupeře za normálních okolností velmi unavující. Jenže v nahuštěném programu s množstvím prodloužení nebyl tak účinný jako jindy, Lightning se navíc na rozdíl od loňské série dokázali tvrdému protivníkovi v důrazu vyrovnat. V součtu s pěti prodlouženími v prvním utkání má Columbus za sebou ekvivalent 12 zápasů v 18 dnech. Energie v některých utkáních nutně chyběla, což bylo vidět třeba ve třetím duelu s Tampou (2:3), kdy měli Blue Jackets jen 17 střel na branku.

Chyběl rozdílový hráč:Poté, co dal Columbus v prvním kole play off 2017 jen 13 gólů a prohrál v pěti zápasech s Pittsburgh Penguins, prohlásil kouč John Tortorella, že Blue Jackets potřebují rozdílového hráče. Vedení získalo v trejdu s Chicago Blackhawks útočníka Artěmije Panarina, který během dvou sezon v Ohiu nasbíral 169 bodů (55+114), ale jako nechráněný volný hráč odešel 1. července 2019 do New York Rangers. Blue Jackets takové ofenzivní eso chybělo, všechny čtyři porážky s Lightning skončily rozdílem jediné branky. "Bohužel jsme to ve velkých momentech nedokázali zlomit," litoval obránce Seth Jones.

Pátý zápas: Tampa-Columbus 5:4P, Lightning postupují

DŮVODY K OPTIMISMU

Mladá krev proudila: Pierre-Luc Dubois vede mladou partu, která bude v příštím roce zase o něco zkušenější. Dvaadvacetiletý centr byl s 10 body (4+6) v 10 srpnových zápasech lídrem týmové produktivity. Dobře zahráli i útočníci Bemström (21 let), Alexandre Texier (20), Liam Foudy (20) a obránce Andrew Peeke (22). A je snadné zapomenout, že Zach Werenski, který byl v základní části 2019-20 s 20 brankami nejlepším střelcem NHL mezi beky, ještě neoslavil 24. narozeniny.

Skvělí brankáři: Blue Jackets mají v brankovišti nastupující generaci hvězd v čele se dvěma jmény: Joonas Korpisalo a Elvis Merzlikins, který byl po čtvrtém utkání s Torontem prohlášen za nezpůsobilého ke hře. Oběma je 26 let a kontrakty mají i pro příští sezonu. Fin Korpisalo si v lednu zahrál All-Star Game a Lotyš Merzlikins vychytal v základní části pět čistých kont (2. v lize). V prvním utkání s Tampou stanovila finská opora 85 zákroky nový rekord NHL. Na svou šanci navíc čekají solidní mladé zálohy: Matiss Kivlenieks (23 let), Veini Vehvilainen (23) a Daniil Tarasov (21).

Široký kádr:Hokejisté ze základu přišli kvůli zdravotním problémům v součtu o 419 zápasů základní části, což je nejvyšší číslo v celé lize. V dlouhých pasážích sezony hráli bez šesti hokejistů základní sestavy najednou. Přesto se dostali do kvalifikace a v ní i do Stanley Cupu. Pomohli hráči druhého sledu jako obránce Dean Kukan (průměrný čas 15:58 na zápas ve 33 startech) nebo útočníci Eric Robinson (12 bodů v 50 utkáních), Nathan Gerbe (10/30), Kevin Stenlund (10/32) a Ryan MacInnis (průměrný čas 9:21 v 10 startech).