compher 0506

Tak přece to všechno nestojí a nepadá jen na jedné lajně! Colorado Avalanche se díky pondělní výhře 4:3 v prodloužení udrželi ve hře, srovnali stav série se San Jose Sharks na 3:3. A nemusí za to tentokrát děkovat jen velkým jménům, ale i chlapíkovi ze třetí lajny - J. T. Compherovi.

Dal dva góly, na další nahrál. Ne, jeho tým zdaleka není jen Nathan MacKinnon, Mikko Rantanen a Gabriel Landeskog, byť zrovna vítězný gól v nastaveném čase padl ze Švédovy hole.
[Kompletní pokrytí série San Jose s Coloradem]
"Elitní řada nás táhne celé play off, kluci jsou skvělí celou sezonu. Na nás ostatních je, abychom se přidali, jakmile je to možné," řeklo čtyřiadvacetileté křídlo pokorně. "I proto jsme se dostali tak daleko - že se nám to snad daří. Že jsme silní jako tým."
Compherova produktivita nespadla z nebe, v tomhle play off už zažil slavné chvilky. V 1. kole postupně skóroval ve dvou duelech proti Calgary Flames, jednou i asistoval. Takový bodový gejzír, jaký si připravil pro klíčový souboj se Sharks, u něj přesto není zvykem.
V play off ještě nikdy víc než bod na utkání neměl. Tři zářezy za střetnutí v nadstavbové části před ním nashromáždilo jen devět dalších hráčů historie Avalanche (případně Quebec Nordiques), naposledy se to povedlo Alexi Tanguayovi v roce 2001.
"A přece to byl on, kdo nás porazil. On a další hráči ze třetí, čtvrté lajny," uznala soupeřova opora Logan Couture.
V pondělí se Compher poprvé zapsal do statistik ve 25. minutě, kdy při rychlém brejku asistoval na úvodní trefu Tysonu Jostovi. Těsně před druhou přestávkou skóroval na 2:1 i on sám - za Martina Jonese prošla jeho střela z první od modré čáry.

Compherův druhý gól proti San Jose

Po následném vyrovnání pak přidal svůj vůbec nejhezčí moment - před Jonesem si ladně přehodil puk na bekhend a zvýšil na 3:2. Sharks se ještě jednou zvedli, v prodloužení je ale dorazil Landeskogův gól.
"Dali jsme do toho úplně všechno," svěřil se Compher. "Dobře jsme všichni věděli, že pokud nevyhrajeme, sezona pro nás skončila. Dělali jsme všechno pro to, abychom tuhle sérii dotáhli až do sedmého zápasu. A povedlo se."
Avalanche musí mít v sobě obrovskou vnitřní sílu. Proti Sharks od začátku dotahují náskok soupeře, vzpamatovali se i z úvodního výprasku 2:5. Stejně jako v 1. kole, kde dokonale otočili přetahovanou s Flames, byť to po prvním zápase vypadalo na jasnou záležitost pro kanadský celek.
Přestože šlo Colorado do play off na poslední chvíli coby nositel druhé divoké karty, najednou je jedinou výhru od finále Západní konference.

Landeskog dal vítězný gól v prodloužení

"Je to něco neskutečného," radoval se brankář Philipp Grubauer, který v šestém utkání pochytal 19 střel protivníka. "Asi to na koukání nebyl ten nejhezčí hokej, hodně jsme se ale nadřeli. Byli jsme disciplinovaní, ukázali charakter. Je úžasné, že se pořád rveme o postup."
Vítězný gól dal přece jen zástupce slavné coloradské trojky. Landeskog se v 63. minutě skvěle zorientoval v mlýnici před Jonesem, zúročil své předchozí poctivé napadání krajana Erika Karlssona. I v tomhle případě platí, že to nebyla branka do hitparád. Ale jak důležitá byla!
"V prodloužení domácího zápasu play off jsem ještě gól nikdy nedal, takže z toho mám husí kůži," přiznal se kapitán Landeskog. "Se svou produktivitou jsem v poslední době nebyl spokojený. Takže mám velkou radost, že to přišlo zrovna teď."
Více k tématu: [Landeskog v prodloužení trefil výhru]
Zatímco švédský forvard se spoluhráči po zápase jásal, druhá střídačka vypadala hodně sklesle. Sharks byli k postupu opravdu jen kousíček, chvíli před Landeskogovou trefou měl totiž obrovskou šanci Tomáš Hertl. V předchozím duelu se z něj vyloupnul dvougólový střelec, tentokrát vyšel naprázdno. S ním i jeho tým.
"Prostě jsme v šestém zápase nehráli dostatečně dobře, abychom se mohli radovat z postupu," řekl lakonicky útočník Timo Meier. "Zbývá nám teď jediná možnost: V sedmém utkání prostě musíme zapnout."