Kadri zaznamenal premiérový hattrick v play off

Jestliže snad úvodní dva zápasy semifinálové série Západní konference mezi Colorado Avalanche a St. Louis Blues s výsledky 3:2 po prodloužení a 1:4 vyvolaly myšlenky a očekávání, jak moc vyrovnaná série může být před námi, po duelech v Missouri je rázem všechno jinak.

Tým z Denveru totiž jako kdyby si v letošním play off zatím šetřil své nejlepší výkony právě na venkovní zápasy. V úvodním kole exceloval tým brankáře Pavla Francouze v Nashvillu, teď vybrakoval i Enterprise Center, domovský stánek Blues.
I ve čtvrtém venkovním vystoupení během letošního play off přitom Avalanche naplnili normu alespoň pěti vstřelených branek. Ještě po první třetině sice prohrávali 0:1, ale pak během čtyř minut a 53 sekund otočili stav na 4:1 a převzali taktovku.
Hned čtyřmi body se pod konečnou výhru 6:3 podepsal útočník Nazem Kadri, jemuž se povedlo před polovinou třetí části gólem na 5:3 zkompletovat hattrick, jeho první v kariéře ve vyřazovacích bojích NHL. Navrch přidal i asistenci.
"Moc jsem chtěl dnes do vývoje zápasu nějak výrazněji promluvit a zanechat v něm větší stopu," prohlásil Kadri. "Dělal jsem to nejlepší, co jsem jen mohl. Občas si člověk prostě musí počkat a být trpělivý. Pak se mi podařilo skórovat brzy ve druhé třetině a dostali jsme se do laufu já i celý tým. Byl to skvělý pocit. Tím spíš, když to přišlo ještě takhle ve venkovním utkání."
Obránce Cale Makar přispěl k úspěchu nahrávkou a má tak na kontě za 43 startů v play off už 43 bodů (10+33), čímž se dotáhl na Roba Blakea. V historii Avalanche/Nordiques si mezi obránci vedl lépe už pouze Sandis Ozolinš s 65 body (18+47) v 82 utkáních.

Avalanche třemi rychlými góly otočili skóre

Colorado má v součtu s úvodní sérií proti Nashville Predators při čtyřech výhrách ze stejného počtu zápasů celkové skóre 23:11. A za stavu 3:1 na zápasy také možnost vše uzavřít při návratu na svůj led. Zápas číslo 5 je na programu ze středy na čtvrtek (1:00 SELČ, Nova Sport).
Týmy, které vedly v sérii 3:1, mají dlouhodobou postupovou bilanci 296-31 (úspěšnost 90,5 procenta), letos však 0-1, neboť New York Rangers otočili sérii úvodního kola proti Pittsburgh Penguins.
Blues ve snaze o vyrovnání série vykročili do utkání velmi slibně. David Perron v začínající šesté minutě otevřel skóre. A těsný náskok pak domácí drželi až do začátku druhého dějství.
"Nejsem si ale zrovna moc jistý tím, že bychom měli zápas v nějakou chvíli pod kontrolou, ačkoliv jsme otevřeli skóre," podotkl Perron. "Nebránili jsme dostatečně tvrdě a náš výkon nebyl natolik konzistentní, abychom mohli vyhrát celý zápas."
Pak to začalo. Erik Johnson v čase 22:44 vyrovnal. Kadri ho následoval o 83 sekund později. Pak uběhlo jen dalších 19 sekund a Devon Toews zasadil domácím hokejistům třetí direkt. A v čase 27:37 přidal čtvrtý gól hostů Kadri.
Blues se ještě do druhé přestávky vrátili do hry dvěma přesilovkovými trefami v podání Perrona, jenž skóroval podruhé za večer, a Pavla Bučněviče. Jenže pak si vzal ve třetí dvacetiminutovce slovo opět Kadri. Po gólu na 5:3 ještě stihl v samém závěru asistenci a Mikko Rantanen jistil výhru při hře domácích bez gólmana.
"Naprosto miluju to, jak jsme hráli při hře pět na pět, vážně se mi to moc zamlouvalo," prohlásil kouč Avalanche Jared Bednar a připomínkou toho, že Avalanche nepotřebovali na své góly početní výhody.
"Od úvodního buly jsme hráli dobře, první třetina byla skvělá, stejně tak potom i ta druhá. I když jsme se pak dostali do problémů a soupeř dal dva góly v přesilovkách, ve třetí třetině jsme se zase vrátili k tomu, co jsme hráli předtím," podotkl Bednar. "Od kluků to byl skvělý týmový výkon."
"Je jednoduché najít příčinu porážky. Ve většině toho zápasu nás při hře pět na pět přebruslili," prohlásil kouč domácích Blues Craig Berube. "Nevím proč, důvod neznám. Přebruslili nás a dostali se ke každému volnému puku. Ztratili jsme těch soubojů o kotouč hrozně moc."

Bowen Byram a Valeri Nichushkin měli na kontě shodně po dvou asistencích, brankář Darcy Kuemper, jenž dostal přednost před Francouzem, zaznamenal 17 zákroků, jeho protějšek Ville Husso 31.
Colorado má nyní v probíhajících vyřazovacích bitvách bilanci 7-1. Před Avalanche jsou tři pokusy na rozhodující krok do další série. Pokud se to nejlepšímu týmu Západu po základní části povede, bude v půli cesty za kýženým Stanley Cupem.