Chicago vstoupilo do finále konference mistrovsky, unavené L.A. zdolalo 3:1

Napsal Michael Langr / NHL.com

Necelých 45 hodin, které měli hokejisté Los Angeles Kings na regeneraci po sedmém zápase předchozí série a přesun z Kalifornie do Chicaga, si vybralo svou daň. V prvním finále Západní konference neměli hosté dost sil na to, aby navzdory optické převaze prolomili skvěle připravenou defenzivu Chicago Blackhawks.

Obhájci Stanley Cupu zvítězili i díky dvěma asistencím Mariána Hossy 3:1 a v sérii vedou 1:0 na zápasy. Zároveň vyhráli ve své hale United Center sedmé (se součtem s loňskou sezonou osmé) utkání play off v řadě.

"Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Všechny lajny začaly výborně, obránci se zapojovali po celém hřišti a vytvářeli tlak," pochvaloval si kouč Joel Quenneville.

Kings přestříleli domácí tým 26:20, ale proti dobře organizované defenzivě Blackhawks si nevytvořili tolik vyložených šancí. A když už ano, zasáhl Corey Crawford, jenž v prvním utkání zastínil Jonathana Quicka.

Gólman L.A. měl ovšem těžší práci. Musel čelit dobře sehraným protiútokům domácích, jež se prosazovali nápaditými kombinacemi a dobrou prací před brankou. První gól dal v čase 14:46 Brandon Saad, který v přesilovce tečoval střelu Nicka Leddyho, pro nějž vybojoval puk Hossa. Podruhé Quick inkasoval na začátku prostřední třetiny z hole Jonathana Toewse, ale tento gól rozhodčí odvolali pro postavení útočníka v brankovišti.

Minutu nato vyrovnal tečí křížné přihrávky Tyler Toffoli, ovšem Chicago nabuzené neuznaným gólem se znovu radovalo ve 12. minutě druhé části, kdy zakončil protiútok střelou od modré obránce Duncan Keith.

Hosté přidali, avšak do přestávky vyrovnat nestihli a ve třetí třetině už neměli síly prosadit se před Crawfordovou brankou. Naopak, kapitán Toews zakončil pěkně sehrané přečíslení tří na jednoho, ve kterém k němu doputoval puk přes Hossu a Johnny Oduyu.

PROHLÉDNĚTE SI STATISTIKY V ZÁPISU O UTKÁNÍ ›

Chicago, které získalo Stanley Cup v roce 2010 a 2013 a finále konference hraje počtvrté z posledních šesti let, osvědčilo v zápase velké zkušenosti. Nerozhodil ho ani neuznaný gól a následné vyrovnání, ani tlak soupeře za stavu 2:1. "Naši hráči dokáží ve velkých zápasech zachovat stejný přístup. I když nastanou situace, které je srazí dolů, dovedou se do toho dostat velmi rychle zpátky," řekl Quenneville.

Pro Los Angeles je dobrou zprávou aspoň návrat uzdraveného beka Willieho Mitchella, který se překvapivě objevil v sestavě poté, co byl na marodce od 7. zápasu prvního kola.

Kings teď mohou využít dva dny volna na to, aby nabrali ztracené síly a v klidu se připravili na další průběh série. Druhé utkání je na programu ve středu večer rovněž v Chicagu.