Chara_BrokenJaw

Dvě destičky, dráty a šrouby použili lékaři, aby dali dohromady na několikrát zlomenou čelist kapitána Boston Bruins Zdena Cháry ve finálové sérii Stanley Cupu.

Slovenský obránce byl zraněn na začátku druhé třetiny čtvrtého zápasu, kdy ho trefil tečovaný puk po střele Braydena Schenna. Přesto se vrátil do boje a odehrál pátý, šestý i sedmý duel proti St. Louis Blues, i když vítězná pointa pro Bruins se nekonala.
"Myslím si, že dokážu akceptovat bolest a jsem schopný se při tom soustředit na zápas a na to, co nás čeká, " řekl dvaačtyřicetiletý bek. "Musíte prostě přijmout, že sport může působit bolest a přinést mu oběti."
Chára také řekl, že zotavení mu zabere pět až šest týdnů. Až budou šrouby odstraněny, nečeká už žádné další lékařské zákroky. Také předpokládá, že na start tréninkového kempu bude plně připravený.
Více k tématu: [Dekáda s atomovým jádrem. Boston ví, komu věřit]
S Bruins na příští sezonu podepsal 23. března roční smlouvu na 2 miliony dolarů, dalších 1,75 milionu může získat na výkonnostních bonusech.
Ostřílený zadák prohlásil, že se chtěl vrátit do hry už ve třetí třetině čtvrtého utkání, ale nakonec poslechl příkazy lékařů. V přilbě s celoobličejovým krytem se alespoň snažil motivovat spoluhráče na střídačce.
V pátém duelu, který Boston prohrál 1:2 už odehrál 16:42 minuty, v šestém souboji dokonce skóroval a jeho pobyt na ledě při výhře 5:1 se navýšil na 22:15 minuty. V rozhodujícím sedmém zápase, který Bruins doma ztratili 1:4, měl Chára ice time 16:11.
Kapitán týmu v pátek novinářům řekl, že také čeká na výsledky magnetické rezonance, která se ale týká zranění ve spodní části těla, kvůli kterému neodehrál čtvrtý duel konferenčního finále s Carolina Hurricanes.

Chára odstoupil po zásahu pukem do obličeje

Problém však nespecifikoval, jen sdělil, že si zranění obnovil tři minuty před koncem třetího utkání. Kdyby byla série vyrovnanější, patrně by nastoupil i do čtvrtého zápasu. Vzhledem k tomu, že šlo o potíže, které ho ale trápily delší dobu, raději v posledním utkání s Hurricanes nenastoupil, aby situaci nezhoršil.
Generální manažer Bruins Don Sweeney později oznámil, že Chára podstoupil ještě jeden lékařský zákrok.
"Doktoří Zdenovi odstraňovali úlomky v oblasti lokte. Teď už by se měl hlavně zotavovat především po operaci čelisti," řekl Sweeney.
Chára děkoval i lékařům a sestrám z Massachusetts General Hospital, kteří dávali dohromady jeho čelist a umožnili mu, aby nastoupil už v pátém zápase finále.
"Můj původní plán byl vrátit se už ve čtvrtém utkání, opravdu moc jsem chtěl hrát. Byl to těsný zápas a my byli v dobré pozici. Ale někdy musíte akceptovat lékaře. V tomto případě měli určitě pravdu. Mohlo to být mnohem horší, kdybych utrpěl další zásah do stejného místa. Chtěl jsem ale být s kluky a podpořit je. "
I když... Pokud by Bruins v závěru ztratili ještě dalšího obránce nebo dva, naskočil by zpět do hry.
Více k tématu: [Pastrňák se od Cháry učil, jak se stát lídrem]
"V takovém případě bych se neptal a hrál bych," řekl Chára, který ve dnech po zranění byl odkázaný jen na tekutou stravu. Nemohl moc žvýkat, ani mluvit. Připravit se na zápas bylo mnohem složitější.
"Udělali jsme všechno, aby to fungovalo a byl jsem připravený. Našli jsme způsob, jak do těla dostat kousky potravy, abych měl dostatek energie. "
V letošním play off o sobě a o schopnostech svého těla Chára zjistil víc, než za předchozí léta, v nichž nasbíral celkem 1485 startů v základní části a 182 v play off.
"Určitě jsem byl schopen posunout hranice do míst, o nichž jsem slyšel, ale netušil jsem, že se tam dostanu," tvrdil Chára. "V tomto play off jsem zjistil, že jsem schopen překročit své limity."