Souhrn: Češi řídili výhru Bruins, Voráček pomohl k bodu

24. listopadu: Pastrňák dal vítězný gól Bostonu, za který se trefil a navíc i přihrával také Krejčí

Napsal NHL.com/cs

Pořádně bohatý program byl k vidění bezprostředně po Dnu díkůvzdání. Do hry zasáhlo ve 14 zápasech 28 z celkových 31 mužstev a o překvapení nebyla nouze. Poraženi odešli například oba lídři ligového pořadí - Tampa Bay Lightning a St. Louis Blues.

Hodně vidět byli i Češi. Ti z Boston Bruins (David Krejčí a David Pastrňák) režírovali výhru nad Pittsburgh Penguins, Jakub Voráček výrazně přispěl k bodu pro Philadelphia Flyers v duelu s New York Islanders a Tomáš Hertl pomohl k zisku San Jose Sharks.

Los Angeles Kings aktivovali z listiny zraněných slovenského útočníka Mariána Gáboríka a ten se hned uvedl asistencí. Tomáš Tatar z Detroit Red Wings se zapsal mezi střelce.

Boston Bruins - Pittsburgh Penguins 4:3

Ten, kdo si našel čas a sledoval odpolední duel Bruins s úřadujícími šampiony, musel se hodně divit. Penguins v první třetině určitě nepřipomínali tým, který by napříč ligou měl budit bůhvíjaký respekt.

Pak ovšem zabral kapitán Sidney Crosby, jenž dal gól a na další přihrál, a pomohl k vyrovnání. Jenže to by za Boston nesměli hrát Češi. Uzdravený Krejčí měl v utkání stejně bodů jako kanadská hvězda a Pastrňák ho celé rozhodl.

Ve 46. minutě nedal v samostatném úniku Mattu Murraymu v brance šanci a Bruins tak i jeho zásluhou mají čtvrtou výhru v řadě.

"Je skvělé porazit je," usmíval se český útočník. "Každý rok jsou s nimi zápasy těžké a pro nás je to vážně velká výhra. Udělali jsme plno dobrých věcí stejně jako v minulých zápasech. Teď jen pokračovat…"

Philadelphia Flyers - New York Islanders 4:5 v prodl.

Voráček režíroval hru Philadelphie, co to šlo, ale víc než na bod jeho dvě asistence nestačily. A vlastně ani celkové čtyři branky, které shodně Flyers nastříleli během druhé třetiny, takže je z toho nakonec sedmý zápas bez výhry.

"Musíme rychle najít cestu, jak získat sebevědomí a to hlavně ve třetích třetinách," všiml si kapitán Claude Giroux. "Musíme prostě věřit tomu, co děláme, a jít dál. Chce to si jen začít znovu věřit, že jsme dobrý tým a dotáhnout slibně rozjeté zápasy," dodal.

To v táboře Islanders je po úspěšném obratu logicky veseleji: "Skvělá výhra," radoval se střelec vyrovnávacího gólu Andrew Ladd.

Kouč Doug Weight prý v kabině po druhé třetině svému týmu za stavu 2:4 neřekl vůbec nic, jak byl naštvaný. A přesto to fungovalo.

Vegas Golden Knights - San Jose Sharks 5:4 v prodl.

Že mají Golden Knights z T-Mobile Areny tvrz, ve které body jen tak nerozdávají, je po deseti zápasech známý fakt. Vždyť sami vyšli naprázdno zatím jen jednou.

Přesto si Sharks odvezli alespoň bod za porážku v prodloužení - a to i díky Hertlovi, který se na konci první třetiny zapsal mezi střelce. Poprvé v sezoně se navíc trefil i jeho spoluhráč Brent Burns. Jeden z nejlepších beků minulé sezony předtím vyšel ve 20 zápasech naprázdno.

"Důležité je, že máme aspoň bod," nedělal z gólu vědu.

O výhře Vegas rozhodl Jonathan Marchessault, pro kterého to byl už sedmý zásah v probíhajícím ročníku. "Neměli bychom je takto nechat dostat se zpátky do zápasu. Nakonec jsme se ale oklepali a vybojovali vítězství," radoval se.

Washington Capitals - Tampa Bay Lightning 3:1

Když kapitán Capitals Alex Ovechkin na konci první periody vyrovnal na 1:1, byl to už jeho 573. gól v NHL a tím se na 21. místě historických tabulek vyrovnal legendárnímu Mikeu Bossymu.

"Šlo o situaci, ve které se vždy rozmýšlíte," popisoval přečíslení tři na dva. "Zkoušel jsem přihrát, ale ukázalo se, že v tom nejsem dobrý a že musím raději střílet," dodal s úsměvem ke své parádní ráně.

Asistenci na Ovechkinově trefě si připsal kdo jiný než Nicklas Backstrom. Ten přihrál už na 219. Rusův gól a to je 38,2 procenta ze všech jeho úspěchů. Zajímavá statistika…

Na druhé straně vyšel naprázdno lídr bodování Steven Stamkos. V probíhající sezoně teprve počtvrté.

Dallas Stars - Calgary Flames 6:4

V Dallasu se odehrála nefalšovaná gólová přestřelka. Postaraly se o ni největší hvězdy Stars a Flames. Domácí Tyler Seguin nastřílel hattrick a hostující Johnny Gaudreau po středečním přerušení desetizápasové bodové série opět zabral a do statistik se zapsal třikrát, čímž se dotáhl k lídrům produktivity Stamkosovi s Nikitou Kucherovem z Lightning.

St. Louis Blues - Nashville Predators 0:2

Lídři Západní konference Blues nestačili na Predators a to zejména proto, jak famózní výkon podal hrdina posledního Stanley Cupu Pekka Rinne. Ten za svá záda nepustil žádnou ze 34 střel domácích a se 45. vychytanou nulou v kariéře je nejlepším finským gólmanem historie.

Ostatní zápasy:

Anaheim Ducks - Winnipeg Jets 1:4
Minnesota Wild - Colorado Avalanche 3:2 v náj.
Carolina Hurricanes - Toronto Maple Leafs 4:5
Buffalo Sabres - Edmonton Oilers 3:1
New Jersey Devils - Vancouver Canucks 3:2
New York Rangers - Detroit Red Wings 2:1 v prodl.
Columbus Blue Jackets - Ottawa Senators 5:2
Arizona Coyotes - Los Angeles Kings 3:2 v prodl.

Za Canucks dal branku a na další přihrál Daniel Sedin a přiblížil se tak na dva body magické hranici 1000, kterou v minulé sezoně překonal jeho bratr Henrik.

Rangers v duelu s Red Wings protáhli díky brance Matse Zuccarella v prodloužení sérii domácích vítězství už na sedm zápasů. Nino Niederreiter z Wild zase skóroval už v šestém duelu po sobě, z toho popáté v přesilové hře.