Běloruské varování. Výhra s outsiderem byla těsná

Juniorská reprezentace je ve čtvrtfinále, ale s Běloruskem se natrápila

Napsal Michael Langr / NHL.com/cs

Česká reprezentace si zajistila plánovaný postup do čtvrtfinále mistrovství světa do 20 let v Buffalu, když porazila Bělorusko 6:5 a odsoudila svého soupeře do boje o udržení v elitní skupině. 'Povinná' výhra však nebyla zdaleka tak snadná.

Svěřenci kouče Filipa Pešána prohrávali na začátku druhé třetiny 0:2, pak pětigólovou smrští duel otočili a zdálo se, že je rozhodnuto. Chabá česká disciplína a trpělivá hra Bělorusů však výsledek zdramatizovala, takže nakonec rozhodl až šestý gól reprezentantů.

Tweet from @IIHFHockey: HIGHLIGHTS: Underdog Belarus had a strong start but the Czech @narodnitym came back for a narrow 6-5 win. Watch all the goals and more! #WorldJuniors #WJCinBUF pic.twitter.com/UiAryQtO7q

"Musíme hrát lépe. Mužstvo jako Bělorusko musíme porážet správným způsobem. Kdybychom takhle chtěli hrát proti USA nebo Kanadě, nemáme šanci," uznal podle oficiálních stránek turnaje 2018.worldjunior.hockey obránce Libor Hájek, autor jednoho z českých gólů. Hned dva vstřelil Radovan Pavlík, gól a asistenci si připsali Filip Chytil a autor vítězné branky Marek Zachar, trefil se i Filip Zadina.

Nebýt vysoké české produktivity, mohlo to dopadnout zle. Yegor Sharangovich využil hned první přesilovku Běloruska, které od času 8:31 vedlo. 48 sekund po přestávce přidal druhou trefu Ivan Drozdov a Jakub Kořenář pustil do branky Jakuba Škarka.

"Zápas jsme pocenili," zpytoval svědomí Hájek. "Všichni si chtěli dát góla, všichni jsme hráli na sebe. Proto jsme málem prohráli. Měli jsme štěstí, ale byl to příšerný zápas."

Čeští mládažníci naštěstí na druhou trefu protivníka rychle odpověděli a v rozmezí 24 sekund 22. minuty dvěma trefami vyrovnali. Když Zadina využil přesilovku a další góly přidali Chytil a Pavlík, zdálo se být rozhodnuto.

Jenže vyloučení na konci druhé třetiny využil svým druhým gólem Sharangovich a v čase 50:27 opět v přesilovce snížil Igor Martynov. Zacharova pojistka šest a půl minuty před koncem tak přišla víc než vhod, protože Vladislav Gabrus pět minut před koncem opět snížil na rozdíl jediné branky.

Tweet from @IIHFHockey: An epic game and win for @narodnitym over Belarus today! FINAL SCORE: ����6������ ����5������ #WorldJuniors pic.twitter.com/9sToXcjyMO

Závěr už Češi zvládli a mohou si tak oddechnout. Tři body mají, v neděli proti Švýcarsku (18:00 SEČ) budou bojovat o druhé nísto ve skupině B (v případě prohry by ještě mohli skončit i čtvrtí a narazit na vítěze skupiny A Kanadu) a navíc se z nepřesvědčivého výkonu poučili.

"Oslabení byla špatná, jednoznačně. Soupeř sehrál přesilovky dobře, ale z našeho pohledu musím říci, že jsme se tentokrát nechovali jako vítězný tým. Dostat desetiminutový trest za nesportovní chování, pět minut a do konce za faul, k tomu zbytečné tresty jako vysoká hůl nebo útočné pásmo...To jsou věci, které z naší hry musejí okamžitě zmizet," hodnotil podle serveru hokej.cz trenér Pešán.

"Myslím, že utkání se Švýcarskem bude z naší strany daleko lepší. Nemám zkušenost, ale co mi říkali kolegové, podobné zápasy jsou ve skupině nejhorší. Protože tyhle soupeře musíte porazit. A já jsem rád, že se nám to povedlo."