S Běloruskem bez komplikací. Češi šplhají vzhůru

Reprezentace na MS porazila po Rusech i Bělorusko, rozhodla už v 1. třetině

Napsal NHL.com/cs @nhlcz

Únava po čtvrteční výhře v prodloužení nad Ruskem se na české reprezentaci neprojevila. Hned další den na mistrovství světa IIHF si národní tým poradil s Běloruskem, které porazil 3:0. O výsledku rozhodl třemi góly hned v první třetině.

Češi se díky první tříbodové výhře dostali na třetí místo kodaňské skupiny A a pomalu se posouvají do množiny favoritů turnaje. Po pěti zápasech mají bilanci 1-3-0-1 a devět bodů, stejně jako čtvrtí Švýcaři a o dva body víc než páté Slovensko. Do konce základního kola je ovšem čekají už jen papírově slabší soupeři: v neděli Francie a v pondělí Rakousko.

Tweet from @IIHFHockey: It took @narodnitym just 20 minutes to win a crucial game against Team Belarus. Watch the game highlights and head to https://t.co/7KonNUr1NJ and activate our chatbot to receive personalized game and player highlights to your inbox! #IIHFWorlds pic.twitter.com/XF0OJcCHI3

Postup do čtvrtfinále by tak výběru kouče Josefa Jandače neměl uniknout, naopak by se dalo zabojovat o čelní příčky ve skupině, aby se tým vyhnul zatím suverénní dvojici ze skupiny B USA, Kanada.

V duelu s Běloruskem dal svůj první gól v reprezentaci obránce Libor Šulák, který v čase 8:13 umístil do branky puk po přihrávce Davida Krejčího. Ten má po čtvrtečním příletu z Bostonu po dvou utkáních pět bodů (1+4).

Ještě v první části přidal další český gól Roman Horák po chytrém pasu Tomáše Plekance a třetí vstřelil Michal Řepík po nahrávce Romana Červenky.

"Hráli jsme dobře," řekl Řepík pro oficiální stránky turnaje. "V první třetině jsme dali tři branky a pak už jsme zápas kontrolovali. I později jsme měli nějaké šance, ale pak už jsme puky vozili moc po rozích. I takový je někdy hokej. Je fajn si trochu odpočinout."

Brankář Pavel Francouz si připsal 21 zákroků a čisté konto. Nejvíc práce měl ve třetí třetině, kdy kryl 10 střel soupeře.

"Po první části jsme trochu zpomalili. Možná jsme pak hráli trochu lajdácky, ale máme důležité tři body a to je pro nás to hlavní," uvedl podle IIHF.com David Pastrňák, další bostonská posila.

Stínem pátečního utkání je pro Česko jen zranění forvarda Andreje Nestrašila, který odstoupil v první třetině po vražení zezadu od Alexandera Kitarova.

Američané zničili Koreu

Hokejisté USA rozstříleli nováčka v elitní skupině Jižní Koreu 13:1 a vyhráli tak i čtvrtý zápas na šampionátu. Zajistili si tím postup do čtvrtfinále a mají velmi dobrou šanci, že do něj půjdou z prvního místa skupiny B.

V zápase s outsiderem zářili Patrick Kane a obránce Charlie McAvoy, který stejně jako Krejčí s Pastrňákem přiletěl po vyřazení Bruins ve 2. kole týmem Tampa Bay Lightning: oba dali dvě branky a připsali si pět bodů.