CZE_CAN_2

Více než polovinu utkání mohli snít čeští hokejisté ve čtvrtfinále mistrovství světa do 20 let o senzaci, ale zázrak se nakonec v Montrealu nekonal. Kanada vyhrála 5:3 a postupuje.
Dva přípravné zápasy před šampionátem, v němž výběr Jakuba Petra podlehl domácím 0:8 a 0:5, přisoudili Čechům roli outsidera. Kanada ale brzy zjistila, že hostující mužstvo se samo neporazí.
"Spousta kluků ve dvacítce končí, měli jsme toho společně už spoustu za sebou. A stát proti Kanadě na střídačce pro mě bylo určité zadostiučinění. Mužstvo žilo atmosférou zápasu, postavilo se tak silnému týmu, jakým Kanada je. Kluci si hrábli v rámci svých možností na dno," řekl podle iDNES.cz kouč Petr.

Petr naordinoval hráčům jednoduchou taktiku vyhazování puku z obranného pásma a rychlého přístupu k soupeřům. Kanadské střely na gólmana Jakuba Škarka nebyly důrazné, ani nebezpečné.
Když Češi přestáli vyloučení Jakuba Zbořila, z nenápadné akce udeřili. V 17. minutě od mantinelu nahazoval na branku kapitán Filip Hronek, puk se od slovenského sudího Kubuše odrazil před Davida Kašeho, který se s ničím nepáral a a rychle pálil do kanadské branky.
Domácí sebevědomí se otřáslo, ale po pauze se tlak před Škarkovou brankou zvětšil a začaly na něj létat nebezpečné střely. K otočení výsledku však Kanadě pomohly české chyby.
Radek Koblížek místo vyhození přihrával a za pár vteřin byl puk z hole Blakea Speerse v české síti. Za necelé čtyři minuty přišel další úder, když se čeští junioři nekoncentrovali na vhazování a Mitchell Stephens hned po buly dával na 2:1.
Vypadalo to na zlom v zápase, jenže diváky v Bell Centre vyvedl z omylu Tomáš Šoustal, který si puk vyvezl z obranného pásma, položil si obránce a perfektně vystřelil pod beton gólmana Connora Ingrama.
Jenže nerozhodný stav Češi do konce třetiny neudrželi, další zmatek před Škarkem vytrestal Thomas Chabot.
"Mrzí mě, že jsme déle neudrželi vedení, případně že jsme déle nevydrželi hrát po vyrovnání za stavu 2:2. To byly situace, z nichž jsme měli vytěžit mnohem víc. Gólman Kanady nebyl úplně jistý, mohlo se stát cokoliv. Ale proti tak silnému týmu, by si opravdu muselo sednout úplně vše, abychom je dokázali zdolat. Postup si rozhodně zasloužili," uznal Petr podle iDNES.cz.
Na začátku třetí třetiny Ingrama ohrozil Martin Nečas, ale pak beci nechali před brankou samotného Juliena Gauthiera. Ani čtvrtý gól ale Čechy nezlomil, ve 46. minutě Šimon Stránský snížil zase na rozdíl gólu.
Po 43 vteřinách však dorážel znovu Gauthier a to už bylo na stále unavenější český výběr přece jen moc. Závěrečná power play byla alespoň sympatickou ukázkou snahy o korekci výsledku. Poslední česká medaile je však stará už 12 let a letos další nepřibude.
Americkou cestu do semifinále zkomplikoval sedmnáctiletý Nico Hischier dvěma góly v přesilovkách. USA sice v 11. minutě vedly zásluhou Jeremyho Bracca a Lukea Kunina o dva góly, ale švýcarský supertalent na konci šesté minuty třetí třetiny vyrovnával na 2:2. Radost Švýcarska ale trvala jen 18 vteřin, pak totiž také z přesilovky skóroval Jordan Greenway a skóre 3:2 se už do konce zápasu nehnulo.
"Měli jsme před zápasem individuální pohovory přátelštějšího charakteru, kdy jsme z kluků hlavně chtěli shodit napětí. A oni si skutečně zápas s Kanadou od první minuty užívali. Šli do toho uvolněně a plnili veškeré taktické pokyny. Akorát kvalita byla zkrátka na straně soupeře," uvedl Petr.
V semifinále 4. ledna od 15 hodin (21 SEČ) se tedy utkají Američané s Ruskem, které vyřídilo Dány v poklidu 4:0. Proti Kanadě půjdou ve středu od 19.30 h (čtvrtek 1.30 SEČ) Švédové. Ti vyprovodili Slovensko výsledkem 8:3.