Junioři na Švédy nevyzráli. Jedna třetina nestačí

Reprezentanti podlehli rychlým a tvořivým Seveřanům 1:3. Slováci šokovali USA

Napsal Lukáš Vrkoč / NHL.com/cs

Výhra nad silnými Rusy na úvod mistrovství světa hráčů do 20 let v Buffalu mnohé překvapila a české reprezentanty navnadila do dalšího průběhu turnaje. Už v dalším duelu svěřenci kouče Filipa Pešána ovšem ani přes nadějný výkon zejména ze druhé třetiny nestačili na Švédy, kteří jim po skvělém výkonu z úvodu i závěru ukázali svou sílu a porazili je 3:1.

Nevyužité přečíslení a špatná přihrávka v brejku do bekhendu Martina Nečase na začátku zápasu, jako by předznamenala dění první třetiny. Seveřané okamžitě začali být aktivnější, dovolili Čechům pouhých pět střel a navrch dali dvě branky.

Trefili se Marce Davidsson a Elias Pettersson. Mnohem více však zaujala dominance, s jakou se oni a jejich spoluhráči prosazovali. Vše v rychlosti, k tomu vynikající individuální dovednosti a Češi chvílemi nevěděli, kam skočit a jak kloudně rozehrát.

"Je to docela náročné, jsou hrozně rychlí, čtou hru. Musíme se jim vyrovnat, taktiku máme dobrou, " řekl v přestávkovém rozhovoru pro Českou televizi obránce Libor Hájek.

A skutečně, byl to on a jeho kolegové, kdo se ihned silného protivníka pokusil zaskočit zvýšenou aktivitou, a to byl trenérem správně naordinovaný směr. Čeští hráči najednou pálili na branku soupeře, co to šlo, stačili ve zmíněné rychlosti a díky tomu diktovali tempo hry oni. Hned bylo po zásluze veseleji.

Radim Šalda ještě trefil horní tyčku, o snížení na 1:2 se v přesilovce minutu před koncem prostřední části postaral pohotovou střelou z pravého kruhu Filip Zadina.

Ohromnou šanci na vyrovnání měli Češi na úvod třetí dvacetimutovky. Dlouhou dvojnásobnou početní výhodu ovšem nevyužili. A tak přišel trest z hole nejlepšího hráče zápasu Alexandera Nylandera, jenž parádní střelou ze 45. minuty využil klasickou přesilovku.

V tu chvíli bylo vše při starém. Švédové i díky ohromné rychlosti znovu kontrolovali hru a nenechali si očekávané body do tabulky vzít.

Pešánovi svěřenci alespoň ve druhé třetině ukázali, že se s nejlepšími mohou měřit. Možnost výsledkové nápravy má česká reprezentace v sobotu (18:00 SEČ), kdy by měla podle papírových předpokladů stvrdit postup do čtvrtfinále vítězstvím nad outsidery skupiny B z Běloruska.

Slováci šokovali Američany

Po úvodní porážce 0:6 s Kanadou šla slovenská 'dvacítka' i do dalšího souboje ve skupině A jako jasný outsider. Soupeřem byli domácí Američané, obhájci posledního juniorského titulu. Přesto z něj Slováci vyšli vítězně a šokovali domácí hokejisty, publikum i experty.

Výběr kouče Ernesta Bokroše ovládl třetí třetinu a hlavně díky 43 zákrokům brankáře Romana Durného udrželi nápor soupeře až do vítězného konce. "Byl to nejlepší zápas mého života," hodnotil Durný na oficiálním webu šampionátu 2018.worldjunior.hockey.

Slováci dvakrát vedli po dvou trefách Filipa Krivošíka, výběr USA dvakrát srovnal díky Brady Tkachukovi a Casey Mittelstadtovi. Na trefu Samuela Bučeka 128 sekund před třetí sirénou však už favorizovaní domácí neodpověděli a Slováci se tak postarali o největší dosavadní překvapení šampionátu.