TeamCZE_58

Česká hokejová reprezentace slaví na mistrovství světa IIHF v Dánsku další výhru - a podruhé je to 'jen' za dva body. Poté, co nejprve porazila v prodloužení Slovensko a následně prohrála se Švédy, udolala v úterý v Kodani Švýcarsko 5:4 po nájezdech.

Na první pohled se zdá, že není velký důvod k jásotu. Ale vzhledem k vývoji utkání je dvoubodový zisk ještě slušný. Národní tým totiž stejně jako se Slováky i Švédy prohrával a musel dotahovat - ze stavu 0:1, 1:3 i 2:4.
Nakonec se povedlo nejen vyrovnat, ale díky jedinému úspěšnému střelci v nájezdech Michalu Řepíkovi i vyhrát. A trenér Josef Jandač s celým realizačním týmem si oddechli.
"Řekněme si to na rovinu: Byla tam spousta chyb. Špatně jsme si pokrývali hráče, málo důrazu... Kdybychom neměli (brankáře Pavla Francouze), asi by to dopadlo hůř," připustil v České televizi obránce Michal Moravčík.
Francouz inkasoval čtyřikrát ze 30 střel, ale pochytal všech pět švýcarských penalt. Jeho protějšek Leonardo Genoni si připsal 23 zákroků a chytil čtyři nájezdy z pěti.

Švýcary dostala do sedla nevalná disciplína Jandačova výběru; jen v první třetině nasbírali Češi 12 trestných minut. Využil toho Nino Niederreiter, na jehož trefu ještě odpověděl čtyři a půl minuty před první pauzou Dominik Kubalík.
"Nemůžeme se dostávat tak často do oslabení a dostávat v nich góly. Ale když už jsme se prokousali do útočného pásma, snažili jsme se hrát hodně hluboko a dokázali jsme dát góly," uvedl Moravčík.
Ten ve druhé části skóroval, tou dobou však jen snižoval dvoubrankový náskok soupeře po gólech Gregoryho Hoffmana a Simona Mosera. Divoká třetina pokračovala: Niederreiter svou druhou trefou poslal Švýcary znovu do dvoubrankového vedení, trefami Dmitrije Jaškina a Řepíka však Češi ještě před přestávkou vyrovnali.

"Ukázali jsme sílu tím, že jsme se dokázali vrátit po takových nezdarech," těšilo Francouze. Ten byl pak hlavním strůjcem výhry v nájezdech, před nimiž Češi dominovali ve většině prodloužení.
"Dva body jsou jediný důvod k radosti, protože ta hra nebyla optimální," uzavřel Moravčík.
Další utkání hrají Češi s o poznání silnějším soupeřem - ve čtvrtek od 20:15 vyzvou Rusko, které má po prvních třech vystoupeních na šampionátu devět bodů a impozantní skóre 20:0.
Slováci mají první výhru
Hokejisté Slovenska vybojovali první výhru na turnaji, když v úterý zdolali Rakousko 4:2 a ukončili neslavné dvouleté čekání na tříbodové vítězství na mistrovstvích světa. Napravili si tak chuť po nedělním nevydařeném zápase proti Švýcarsku, v němž prohráli 0:2. Výběr trénera Craiga Ramsayho se mohl spolehnout na posily ze zámoří: skórovali Tomáš Jurčo i talent z farmy Ottawa Senators Christián Jaroš.